Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ξεπέρασε το ρεκόρ Μπούκοβι με λάμψη Φορτούνη! [Videos[

Στις 29 Νοεμβρίου του 2015 ο Ολυμπιακός του Μάρκο Σίλβα με δύο γκολ του σημερινού του αρχηγού λύγισε με 3-1 τον Αστέρα Τρίπολης στο «Γ. Καραϊσκάκης» πανηγυρίζοντας την 12η διαδοχική του νίκη στην Super League

Με μία σπουδαία σε αξία νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης που είχε ιστορικό χαρακτήρα σε ό,τι αφορά μία σειρά επιτευγμάτων συνδέεται η σημερινή ημερομηνία για τον Αυτοκράτορα Θρύλο!

Συμπληρώνονται κιόλας οκτώ χρόνια από την βραδιά της 29ης Νοεμβρίου του 2015 όπου ο Ολυμπιακός με τον Μάρκο Σίλβα στην άκρη του πάγκου του υπέταξε με 3-1 τους Αρκάδες στο Γ. Καραϊσκάκης» έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή και  τοπ – σκόρερ τον Κώστα Φορτούνη και ξεπέρασε το μυθικό ρεκόρ καλύτερου ξεκινήματος της ομάδας του Μάρτον Μπούκοβι της περιόδου 1965-1966, φτάνοντας αισίως στην 12η διαδοχική του νίκη.

Το ρεκόρ εκείνης της ομαδάρας θα φτάσει στις 17 συνεχόμενες νίκες με τον Θρύλο να γνωρίζει την πρώη απώλεια βαθμών κόντρα στον Πλατανιά στα Περιβόλια 18η αγωνιστική (1-1)

Στην κούρσα προς την κατάκτηση του γρηγορότερου πρωταθλήματος της ιστορίας!

Στο 72ο λεπτό ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κώστα Φορτούνη και οκτώ λεπτά αργότερα ο Θεσσαλός άσος με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή διπλασίασε τα τέρματα του κόντρα στην παλιά του ομάδα.. Το 3-0 έγινε στο 86ο λεπτό με σουτ του Μπράουν Ιντέγε.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις, όταν το πέναλτι του Γιάννου απέκρουσε ο Ρομπέρτο, αλλά στη συνέχεια της φάσης ο επιθετικός του Αστέρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Σιόβας, Ντα Κόστα, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι (46′ Φούστερ), Φορτούνης, Σεμπά (62′ Ερνάνι), Ντουρμάζ, Ιντέγε.

ΑΣΤΕΡΑΣ TΡΙΠΟΛΗΣ: Μπαντής, Lluy, Παντελιάδης, Sankare, Goian, Iglesias (71′ Hamdani), Mazza (78′ Γιάννου), Κουρμπέλης, Παπαδόπουλος, Nico Fernandez (66′ Φούντας), Lanzarote.