ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ξεπέρασε «εμπόδια» και Εσπερίδες

Το πιο… επικίνδυνο στο ματς με την ομάδα από την Καλλιθέα δεν ήταν ο αντίπαλος. Αλλά τα «εμπόδια». Δηλαδή οι απουσίες και η κούραση. Μιας και ο Ολυμπιακός γύρισε Παρασκευή βράδυ από τη Σλοβακία. Επίσης, δεν ήταν διαθέσιμες ούτε η Νικολοπούλου, ούτε η Γουίλιαμς. Αλλά οι υπόλοιπες Ελληνίδες παίκτες της ομάδας βγήκαν μπροστά και βοήθησαν για τη νίκη με 78-68. Ξεπέρασε «εμπόδια» και Εσπερίδες.

• Η MVP: Ελεάνα Χριστινάκη. Πληθωρική εμφάνιση από την διεθνή γκαρντ/φόργουορντ. Με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το κομμάτι του ομαδικού παιχνιδιού. Ο Θρύλος πήρε σκορ από 7 παίκτριες. Οι 6 είχαν τουλάχιστον 8 πόντους.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ζωή Κορρέ. Η αθλήτρια των Εσπερίδων είχε 0/6 σουτ εντός παιδιάς (0/4 τρίποντα) σε 23:55 συμμετοχής.
  • THE POINT: Η κυριαρχία του Ολυμπιακού σε ριμπάουντ (43 με 30) και ασίστ (28 με 11) ήταν καθοριστικοί παράγοντες.

Το δίδυμο της διαφοράς!

Χρειάστηκαν μόλις 4” για να πετύχει ο Ολυμπιακός το πρώτο καλάθι στο ματς, με τη Χριστινάκη! Τουλάχιστον στα πρώτα 3′ οι «ερυθρόλευκες» έφεραν το ματς στα μέτρα τους. Ωστόσο, η Λιούις στα μισά της περιόδου με έμμεσο τρίποντο έκανε το 8-9 (5′). Ακολούθως το προβάδισμα άλλαξε χέρια αρκετά φορές. Όμως με σερί 5-0 (σ.σ.: τρίποντο της Κολλάτου και καλάθι της Μόρισον) έγινε το 15-11 (7′). Ο Θρύλος είχε το προβάδισμα, αλλά οι Εσπερίδες ήταν μέσα στο ματς (16-17, 9′). Η περίοδος έκλεισε με το καλάθι της Βίτολα και μία βολή της Χριστινάκη (19-17).

Επίσης, στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκες» έκαναν 6-0 για το 25-17 (14′) με τις βολές της Κολλάτου, αλλά και το + 9 (28-19) με το τρίποντό της, στην επόμενη επίθεση! Μαζί με την Χριστινάκη (11π.) «τράβηξαν» το σκοράρισμα (30-21, 15′). Αλλά οι μαχητικές Εσπερίδες μείωσαν σε 33-30 με το τρίποντο της Λιούις (18′). Ωστόσο η Κολλάτου (επίσης 11π.) διαμόρφωσε το 39-34.

Ξεπέρασε το «εμπόδιο»

Εκκίνηση στο τρίτο δεκάλεπτο, επί μέρους 6-1 με 4 πόντους της Μόρισον και +10 (45-35) για τον Ολυμπιακό (23′). Όμως, όπως έγινε και στο πρώτο ημίχρονο, οι Εσπερίδες δεν έχασαν την επαφή με το σκορ (45-38). Βέβαια, η Κολλάτου στο πιο παραγωγικό της ματς (13π.) με τα ερυθρόλευκα έφερε τη διαφορά στους 11 (49-38, 24′). Οι Ελληνίδες του Θρύλου βγήκαν μπροστά. Έτσι τόσο η Δίελα (51-38) όσο και Χριστινάκη (53-40) βοήθησαν για το +13 (25′).

Ακολούθως τρίποντο της Καρλάφτη για το +14 (58-44, 28′), αλλά η ομάδα της Καλλιθέας έριξε τη διαφορά στα μισά (60-53) στο τέλος της περιόδου. Όμως, με δύο καλάθια της Βίτολα ο Θρύλος πήγε στο +11 (64-53, 31′). Εντούτοις οι Εσπερίδες έμειναν στη ζώνη των 8-10 πόντων (66-58 στο 34′ και 70-61 στο 36′). Ωστόσο η Βίτολα έστειλε τη διαφορά στους 12 (78-66, 27”). Έτσι «κλείδωσε» η νίκη του Θρύλου. Ξεπέρασε «εμπόδια» και Εσπερίδες.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-34, 60-53, 78-68.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.