Ξαναβρήκε τον δρόμο του

Ο Ολυμπιακός έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί με τις 7 σερί ήττες, καθώς νίκησε 94-79 τον Ερυθρό Αστέρα στο ΣΕΦ.

Το αρνητικό σερί που είχε ο Ολυμπιακός στην Ευρωλίγκα έληξε. Μετά από 7 συνεχόμενες ήττες, οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στις νίκες μετά από αρκετές εβδομάδες. Με κορυφαίο τον Βεζένκοφ και πρώτο σκόρερ τον Μακ Κίσικ η ομάδα του Μπαρτζώκα πήρε τη νίκη, επικρατώντας 94-79 του Ερυθρού Αστέρα. Κομβική η παρουσία του Κουφού που έδωσε οντότητα μέσα στη ρακέτα. Διότι μπόρεσε να περάσει μέσα την μπάλα και να ανοίξει την άμυνα των Σέρβων. Κάτι που επιβεβαίωσε πώς όλο το προηγούμενο διάστημα αυτή η αδυναμία έκανε μπαμ και την «πλήρωσαν» ακριβά οι «ερυθρόλευκοι».

Δυνατή εκκίνηση

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το ματς και είχε από το ξεκίνημα το προβάδισμα και τον πρώτο λόγο. Οι «ερυθρόλευκοι» διάβασαν καλά την αντίπαλη άμυνα, είχαν σωστές επιλογές και με τον Μακ Κίσικ «ζεστό» από την περιφέρεια με 8 πόντους και 2/2 τρίποντα έκανε ιδανική εκκίνηση. Έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το εντυπωσιακό 67% στο δίποντο (10/15) και 75% στο τρίποντο (3/4), σκοράροντας 30 πόντους και κρατώντας τους Σέρβους στους 19, για να κλείσει το δεκάλεπτο με 30-19 χάρη στο καλάθι του Σπανούλη.

Τα γνωστά θέματα

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε άρδην. Ο Ερυθρός Αστέρας άλλαξε… τσιπάκι, ο Ολυμπιακός έπαψε να παίζει άμυνα, με τους Σέρβους να σκοράρουν με χαρακτηριστική άνεση. Έκλεισαν το δεκάλεπτο αυτό με 29 πόντους που ήρθαν με 6/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 8/11 βολές. Χτύπησαν όλες τις αδυναμίες του Ολυμπιακού, τις ανέδειξαν με το χειρότερο τρόπο και το ματς άλλαξε μορφή. Το +11 των «ερυθρολεύκων» μειώθηκε στους 5. Πάντως, η ομάδα του Μπαρτζώκα έπαιζε μυαλωμένα, αφού έκλεισε το ημίχρονο με 73% στο δίποντο και τον Σλούκα να είναι πρώτος σκόρερ με 10 πόντους.

Έβγαλε αντίδραση

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς είχε βρει ρυθμό και έφερε το ματς Τούμπα. Μάλιστα προσπέρασε 59-58, 5:50 για το δεκάλεπτο, με τρίποντο του Λάζιτς και διατήρησε αυτό το προβάδισμα για περίπου τρία λεπτά (65-66). Σε εκείνο το σημείο, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι. Με καλάθια από τους Αμερικανούς της ομάδας, αλλά και τον Βεζένκοφ που μαζί με τον Μακ Κίσικ είχαν από 7 πόντους στο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ξανά. Με το τρίποντο του Σάσα πήγε στο +5 (72-67) και έκλεισε την περίοδο με τον Ζαν Σαρλ για το 75-67.

Διατήρησε τον έλεγχο

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν κοίταξε πίσω. Πάτησε… γκάζι, είχε σκοράρισμα από αρκετούς παίκτες. Ο Λαρεντζάκης μπήκε στο ματς και σκόραρε 5 πόντους, ενώ άλλους τόσους σημείωσαν οι Βεζένκοφ και Μακ Κίσικ. Ο Σπανούλης συνέχισε να μοιράζει ασίστ, ολοκληρώνοντας το ματς με 7 όσους και ο Σλούκας. Η άμυνα περιόρισε τον Ερυθρό Αστέρα στους 12 πόντους και κατάφερε τελικά να πάρει μια νίκη, μετά από επτά σερί ήττες, με 15 πόντους διαφορά (94-79).

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 53-48, 75-67, 94-79.