Ξανα παστέλι ο Γιουσέφ -Ισοπαλία με Νόρτζελαντ ο Θρύλος

Χρήσιμα συμπεράσματα έβγαλε ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ και  απο το δεύτερο φιλικό του Ολυμπιακού με τη δευτεραθλήτρια Δανίας, Νόρτζελαντ.  Οι Πειραιώτες είχαν σε εξαιρετική ημέρα -Ελ Αραμπί -Μασούρα και Καρβάλιο  με τον Μαροκινό να σκοράρει το τρίτο γκολ της preseason  και να είναι ο πρώτος και μοναδικός σκόρερ της ομάδας στα δύο φιλικά.

Πως ξεκίνησε: Ο Μαρτίνεθ ξεκίνησε με 4-2-3-1  την ενδεκάδα και με τερματοφύλακα  τον Πασχαλάκη. Τετράδα, από δεξιά προς αριστερά, οι Ροντινέι-Ρέτσος-Μπα και Ρεάμπτσιουκ. Δύο αμυντικά χαφ  οι  Μπουχαλάκης και Ινμπομ και δεκάρι ο Φορτούνης .Μπιελ  δεξιά και Μασούρας αριστερά και μπροστά ο Ελ Αραμπί.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο , ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση πίεσης στο παιχνίδι  και μάλιστα στο 3 είχε και μία καλή φάση σε δημιουργία με Μασούρα και Μπιελ αλλά  ο Ισπανός έκανε τελείωμα που δεν ανησύχησε τον αντίπαλο κίπερ.

Πρόβλημα με τη δημιουργία

Πέρα από την πίεση, ειδικά στα πρώτα λεπτά, ο Ολυμπιακός, μη έχοντας σύμμαχο τον καιρό και την κούραση απο την προετοιμασία,  είχε  θέμα με την αντίστοιχη πίεση των Δανών ψηλά και ακόμα και αν οι αμυντικοί (Μπα και Ρέτσος) απέφυγαν τα λάθη υπήρχε πρόβλημα με τη δημιουργία με τη μπάλα να μη φτάνει στον Ελ Αραμπί. Μάλιστα -πολλές φορές- ο Μαρτίνεθ ζητούσε τη βαθιά μπαλιά απο τους στόπερ.

Ο Μαροκινός ,οδυδερκής γαρ,  γύριζε πίσω να μαρκάρει και να κλέψει  μπάλες κερδίζοντας και το χειροκρότημα του προπονητή του.

Δύο τελικός απο τον Μασούρα

Από τους επιθετικούς, αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Μασούρας. Διότι ξέχωρα απο την βοήθεια που δίνει στα μαρκαρίσματα είχε και τις δύο καλύτερες φάσεις του Ολυμπιακού.  Με μία κεφαλιά στο 14, απο φάουλ  του Φορτούνη , και τον Χάνσεν να αντιδρά ,ενώ στο 34, έπιασε σουτ στην κίνηση αλλά και πάλι ο κίπερ της Νόρτζελαντ ήταν εκεί..

Τελικά στο 41, ο Οσμάν πλαγιοκόπησε την πλευρά του Ροντινέι , ο οποίος γλιστρώντας έριξε κάτω τον Δανό , ο ρέφ έδωσε πέναλτι και ο Ινγκβουρτσεν έκανε το 1-0.

Αλλαγές και Γιουσέφ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγή  σχηματισμού  απο 4-2-3-1 σε 4-4-2.Ραμόν αντί του Φορτούνη, ενώ ο Χουάνγκ άφησε τη θέση του στον Καρβάλιο. Επίσης, ο Τζολάκης αντικατέστησε τον Πασχαλάκη.  Με το Ραμόν σε ρόλο αριστερού εξτρέμ-Καρβάλιο και Μπουχαλάκη χαφ και  τον Μασούρα δίπλα ή και λίγο πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Και αφού στο 49, ύστερα από κόρνερ, ο Τσβέρκοφ  έκανε κεφαλιά και ο Τζολάκης  έδιωξε  ,με τον Χάνσεν ,σε ρόλο φορ, να πλασάρει και τον κίπερ του Ολυμπιακού να αντιδρά εξαιρετικά, ο Ολυμπιακός μετά το αρχικό δεκάλεπτο που έμοιαζε χαμένος, ήρθε το γκολ της ισοφάρισης.

Υστερα από πίεση ψηλά, ο Ελ Αραμπί “έσπασε” για τον Μασούρα που κινήθηκε από δεξιά, έβγαλε σέντρα και αφού ο Χάνσεν έδιωξε με τα ακροδάχτυλα, από κοντά , ο Μαροκινός έκανε το 1-1 με κεφαλιά.

Η ζέστη και οι πολλές αλλαγές είναι αλήθεια ότι επηρέασαν τον ρυθμό αν και προς το τελείωμα οι Πειραιώτες  δημιούργησαν και έκαναν φάσεις με τον Καρβάλιο  να έχει κέφια και έκπληξη τον Μπουτούτσι που μπήκε στο 80 για τον Ελ Αραμπί  και είχε μία  εξαιρετική ευκαιρία με σουτ στο 87, έξω απο την περιοχή αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι -εν συνεχεία  στον ώμο του κίπερ Χάνσεν και έφυγε κόρνερ.  Στο 88 ,ήταν ο Ντόη, με ωραία ατομική ενέργεια την οποία  έκοψαν οι αμυντικοί, ενώ στο 75  ο Βρουσάι έκανε ατομική ενέργεια αλλά το σουτ που έκανε μπλόκαρε ο κίπερ της Νόρτζελαντ.

ΜVP: Ο Μασούρας έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Εκανε φάσεις  -βοήθησε στην άμυνα ,έβγαλε ασίστ

Ο αδύναμος κρίκος: Κακός ο Μπιελ  που πέρα της φάσης στο 3ο λεπτό ,έβγαζε ένα ακατανόητο εκνευρισμό

Το συμπέρασμα:  Ο Ολυμπιακός είχε καλές και κακές στιγμές στο παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο  δεν είχε δημιουργία, ενώ στο δεύτερο με τον Καρβάλιο ήταν πολύ καλύτερος. Η αλήθεια είναι πως η ομάδα “φωνάζει” ότι χρειάζεται στόπερ και αριστερό μπακ  γιατί και ο Ραμόν ήταν κακός ,ενώ και στην άμυνα δεν υπάρχει σιγουριά.

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης(46 Τζολάκης)-Ροντινέι(780 Ανδρούτσος)-Ρεάμπτσιουκ(71 Βρουσάι)-Μπα-Ρέτσος(80 Μπαγκαλιάνης)-Χουάνγκ(46 Καρβάλιο)-Μπουχαλακης)71 Ντόη)-Φορτούνης(46 Ραμόν)-Μπιελ(71 Λιάτσος)-Μασούρας -Ελ Αραμπί(80 Μπουτούτσι)