(X)αμένοι στη λάσπη

Στο 0-0 έμειναν Αστέρας και  Ολυμπιακός στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” σε ένα κακό αγωνιστικό χώρο μεν, αλλά με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες . Αρνήθηκε πέναλτι στους Πρωταθλητές Ελλάδας ο Κύζας, στο πρώτο ημίχρονο που  χαρίστηκε δύο φορές στον Ιγκλέσιας, ο οποίος έπρεπε να αποβληθεί από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Μπέντο ξεκίνησε όπως ακριβώς περιμέναμε . Με τον Λεάλι κάτω απο τα δοκάρια και τετράδα στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, τους Φιγκέιρας-Μποτία-Βιάνα-Ντε Λα Μπέγια. Αμυντικά χαφ οι Μιλιβόγεβιτς -Ανδρούτσος ,ο Μανθάτης δεξιά, ο Σεμπά αριστερά και ο Ιντέγε μοναδικός προωθημένος.

Με το παιχνίδι να διακόπτεται λόγω πτώσης της τάσης και τον αγωνιστικό χώρο να είναι σε τραγική κατάσταση λόγω της έντονης χιονόπτωσης, η διακοπή κράτησε σχεδόν ένα τέταρτο μέχρι που υπήρξε η επανέναρξη του.

Με τον Ελευθερόπουλο να δίνει εντολή για γρήγορες αντεπιθέσεις και πίεση στην ομάδα του Μπέντο, ο Ολυμπιακός δεν άλλαξε πολλά στο παιχνίδι του παίζοντας με την άμυνα ψηλά ,παρά το γεγονός ότι στα προηγούμενα παιχνίδια αυτό ήταν απο μόνο του ένα πρόβλημα.

Στο 11 ο Ιντέγε, μετά από ατομική ενέργεια δεν ολοκλήρωσε τη φάση σωστά, ενώ στο 14, ο Αστέρας απείλησε με τον Μανιά που εκμεταλλεύτηκε την κακή συνεννόηση Βιάνα-Ρέτσου, αλλά ο Λεάλι ήταν εκεί για να διώξει σε κόρνερ.

Με τον …αγωνιστικό χώρο πρωταγωνιστή , ο Ολυμπιακός απείλησε στο 39ο λεπτό με τον Σεμπά να παίρνει τη μπάλα απο πάσα του Φορτούνη, αλλά το σουτ που έκανε έδιωξε στη γωνία του ο Ντοναρούμα.

Στο 41, ο Φορτούνης ανετράπη μέσα στην περιοχή από τον Γιαννούλη, αλλά ο Κύζας αντί να δώσει πέναλτι, έδωσε κίτρινη κάρτα στον άσο του Ολυμπιακού.

Στα λάθη του Κύζα καταγράφεται και η μη αποβολή του Ιγκλέσιας,με δεύτερη κίτριν κάρτα για πάτημα στον Μανθάτη που έγινε αλλαγή.

Στην επανάληψη, ο Μπεντο έβαλε τον Καμπιάσο αντί του δεξιού εξτρέμ του Ολυμπιακού,με τον Ανδρούτσο να μετακομίζει δεξιά. Οι Πειραιώτες είχαν κατοχή μπάλας, αλλά δεν μπορούσαν να γίνουν ουσιαστικοί ,με τον Αστέρα να προσέχει πολύ τα μετόπισθεν.

Στο 60, οι Αρκάδες έμειναν με 10 λόγω αποβολής του Μάτσα ,με δεύτερη κίτρινη για θέατρο.

Η είσοδος του Καρντόζο, αντί του Φορτούνη θέλησε να δώσει περισσότερο ύψος στην επίθεση και να βάλει τον Αστέρα στα καρέ του με τον Παραγουανό να μην εκμεταλλευεται στο 67, του γύρισμα απο δεξιά του Ανδρούτσου κάνοντας κακό τελείωμα.

Με τον Ολυμπιακό να βγάζει τα..γνωστά του αμυντικά προβλήματα, ένα λεπτό μετά ,όταν ο Ρέτσος γλίστρησε ,αλλά ο Μανιάς που πήρε τη μπάλα, αλλά ο Λεάλι μπλόκαρε το σουτ του Ελληνα φορ.

Στο 72, ο Ολυμπιακός απείλησε με το φάουλ του Μιλιβόγεβιτς και την δύσκολη απόκρουση του Ντοναρούμα, ενώ στο 79 και πάλι ο Λεάλι είχε όχι σε σουτ διαγώνιο του Μανιά.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με ακόμα δύο πεταμένους βαθμούς και μία μέτρια εμφάνιση . Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ο Λεάλι που “κράτησε” τον Πρωταθλητή Ελλάδας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Ντοναρούμα, Μπέρτος, Σελίν, Χαμντανί, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Τσουκαλάς, Φαρίνια (64’ Κώτσιρας), Στανισάβλιεβιτς (46’ Καλτσάς), Μάσα, Μανιάς (83’ Ιωαννίδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Λεάλι, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Βιάνα, Ντε Λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Ανδρούτσος (82’ Ελιουνούσι), Μανθάτης (46’ λ. τρ. Καμπιάσο), Φορτούνης (66’ Καρντόσο), Σεμπά, Ιντέγε.