Γουόκαπ παρόντος πάσα αρχή παυσάτω

Ο Ολυμπιακός πέτυχε την 7η του νίκη σε 8 ματς στη Basket League. Καθώς επικράτησε με 87-74 του Περιστερίου. Ειδικότερα, είχε σε μεγάλη ημέρα τον Γουόκαπ με 22 πόντους και ατομικό ρεκόρ. Επίσης, ξεχώρισαν τόσο ο Κάνααν (14π.) όσο και οι Πίτερς (14π.) και Λαρεντζάκης (13π.). Επομένως ο Θρύλος τώρα στρέφει την προσοχή του, στο εκτός έδρας ματς με τη Μονακό (30/11, 20:00). Γουόκαπ παρόντος πάσα αρχή παυσάτω!

• Ο MVP: Τόμας Γουόκαπ. Εξαιρετικός σε ένα ακόμα ματς. Πιο συγκεκριμένα, σε σκοράρισμα και δημιουργία με 22 πόντους και 5 ασίστ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ακόμη μια φορά που η αναλογία ασίστ/λαθών του Ολυμπιακού ήταν πολύ καλύτερη από του αντιπάλου του.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Τζέιλεν Χαντς. Ο Αμερικανός περιφερειακός του Περιστερίου είχε μόλις 4/11 σουτ, ενώ υπέπεσε σε 3 λάθη.
  • THE POINT: Το επιθετικό «ξέσπασμα» Λαρεντζάκη στην τέταρτη περίοδο που «κλείδωσε» τη νίκη για τους νταμπλούχους Ελλάδας.

Μπόμπερ Κάνααν και Πίτερς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τρίποντο του Πίτερς για το 3-0. Ω, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι με αποτέλεσμα το Περιστέρι να είναι κοντά (9-8). Όταν η ομάδα του Σπανούλη μείωσε σε 12-10, φάνηκε ο Ολυμπιακός να ξυπνάει.. Ηγέτης ο Κάνααν και με τον Πίτερς από κοντά, αλλά και τον Γουόκαπ να μοιράζει ασίστ. Κατά συνέπεια, οι Πειραιώτες έκαναν σερί 12-0 για το 24-10. Η πρώτη περίοδος έληξε 27-14.

Συντήρηση διαφοράς και ξέσπασμα Περιστερίου

Ο Ολυμπιακός με σκληρή άμυνα και λύσεις στην επίθεση από τον Μιλουτίνοφ συντηρούσε μια διψήφια διαφορά (31-21, 40-25). Αλλά κάπου εκεί χαλάρωσε. Έτσι, το Περιστέρι έφτασε σε ένα 0-8 με Χαντς και Γουίλιαμς και μείωσε σε 40-33. Ειδικότερα, η διαφορά με την οποία έκλεισε το πρώτο ημίχρονο ήταν το +10 (43-33).

Ο Γουόκαπ και οι άλλοι!

Με τον Γουόκαπ δημιουργό και εκτελεστή, αλλά και τον Φαλ κυρίαρχο, ο Ολυμπιακός βρέθηκε μία φορά στο +17 (52-35). Επίσης λίγο μετά στο +15. Όμως το Περιστέρι με τον Ράγκλαντ επέστρεψε για το 55-46. Εντούτοιος, ο Τόμπσον «φορτώθηκε» το τέταρτο του φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι με Ρένφρο, Γουίλιαμς και Τόμπσον να έχουν πρόβλημα με φάουλ δεν μπορούσαν να πλησιάσουν. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός βρήκε με ένα σερί 8-2. Ειδικότερα, με τρίποντο του Γουόκαπ ανέβασε τη διαφορά στο +15 (63-48). Ακολούθως, η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 63-52 και τον Κάνααν να αστοχεί σε τρίποντο λίγο κάτω από την σέντρα. Γουόκαπ παρόντος πάσα αρχή παυσάτω.

«Λάρι» χωρίς… χαλινάρι!

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με δύο τρίποντα από Λαρεντζάκη και Γουόκαπ και ένα ακόμα καλάθι του Λαρεντζάκη. Όμως το Περιστέρι απάντησε με Ρένφρο). Έτσι η διαφορά πήγε στο +17 (71-54). Αξίζει να σημειωθεί πώς αυτό προκάλεσε την «έκρηξη» του Βασίλη Σπανούλη. Ο «Λάρι« ήταν ο ηγέτης της ομάδας του Μπαρτζώκα με τη διαφορά να φτάνει και στο +19 (73-54). Αν και η ομάδα των Δυτικών Προαστίων πάλεψε για να επιστρέψει, ο Θρύλος βρήκε τον τρόπο να κρατήσει μια καλή διαφορά. Το αποτέλεσμα ήταν η νίκη του με τελικό σκορ 87-74.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 43-33, 63-52, 87-74.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.