Με Βουνό Μίλουτίνοφ διέλυσε την Καρδίτσα

Με ένα τρομερό Μιλουτίνοφ να κάνει πάρτι με 21 πόντους και 21 ριμπάουντ αλλά και  τους Κανααν (16 πόντοι) -Σίκμα (12 π και 7 ασίστ ) αλλά και τον Λαρεντζάκη(11 πόντοι), ο Ολυμπιακός πέτυχε την 9η νίκη του σε 10 ματς απέναντι στην Καρδίτσα με  54-83.

Nευρικό ξεκίνημα

Τα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα βρήκαν την  Καρδίτσα να προηγείται με 4-2 . Με ένα Ολυμπιακό νευρικό που  όσο πέρναγε η ώρα “έσφιγγε”  την άμυνα του και έβρισκε λύσεις .  Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 13-17 έχοντας υπεροπλία στο καλάθι με Μιλουτίνοφ και Φαλ αλλά να είναι ο Λαρεντζάκης που με πέντε πόντους διαμόρφωσε το 13-22 για την πρώτη περίοδο.

Αγριεμένος Ολυμπιακός

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε φτιαγμένος για να κάνει  …ομορφιές. Με ένα σερί 5-19 το 13-22 έγινε 18-41 και οι Πειραιώτες είχαν καθαρίσει τη …μπουγάδα με Σίκμα-Κανααν -Μιλουτίνοφ σε  πρώτο πλάνο.

Τελικά το πρώτο ημίχρονο έληξε με 28-44 χάρις  σε buzzer του Σάμπερτ .

Πάρτι τριπόντων

Η Καρδίτσα ήταν αυτή που  άνοιξε  το σκορ με τον Μπιουκάναν για το 30-44 ,αλλά οι Πειραιώτες με ένα καταπληκτικό Κανααν να αρχίσει να πυροβολεί έξω από τα 6.75  και τον Γουόκαπ να οργανώνει εξαιρετικά και να εκτελεί φτάσαμε στο +24 (33-57). Με την περίοδο να κλείνει στο 41-65 με καλάθι και βολή του Σίκμα.

Ροτέισον και +30

Παρά το γεγονός  ότι ο Μπαρτζώκας έκανε πολλές αλλαγές στην πεντάδα, ο Ολυμπιακός αντί να  ρίχνει τη διαφορά, εκείνη μεγάλωνε και έφτασε στο +30 με τρίποντο του Πάπας(47-77).Το κλου της βραδιάς ήταν  η συμμετοχή του Ροζακέα  ο οποίος είχε την ευκαιρία να σκοράρει με δύο βολές αλλά λύγισε απο το άγχος και δεν τα κατάφερε. Με τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 54-83.