Βιάστηκε να νικήσει και έχασε

Οι «ερυθρόλευκοι» για το μεγαλύτερο διάστημα του ματς είχαν τον έλεγχο. Ως το 28′ όταν και ήταν μπροστά με 53-46. Όμως στο διάστημα ως το φινάλε, η Εφές έκανε επί μέρους 36-18, έβαλε 7 τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο και 8/11 σε αυτά τα 12 λεπτά και επικράτησε 82-71. Βιάστηκε να νικήσει και έχασε.

Η περιφερειακή άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μεγάλο πρόβλημα. Εξαιρετικός ο Φαλ με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Βεζένκοφ με 18 πόντους.

Σούπερ εκκίνηση

Κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά το ματς. Κατάφερε στα πρώτα 2:36 του ματς να κρατήσει την Εφές χωρίς σκορ. Την ίδια στιγμή με 5 πόντους του Γουόκαπ (σ.σ.: και ένα κλέψιμο) και το πρώτο τρίποντο του Βεζένκοφ προηγήθηκε 10-0. Η είσοδος του Κλάιμπερν έφερε 5 πόντους (5-10, 5′), αλλά ο Μπαρτζώκας επέλεξε να παίξουν οι «ερυθρόλευκοι» με τον Φαλ. Με έξι διαδοχικούς πόντους του Γάλλου το σκορ έγινε 8-16 (8′). Το τρίποντο του Πλάις έφερε την Εφές στο τρίποντο (13-16), αλλά ο Βεζένκοφ διαμόρφωσε το 13-18 της περιόδου.

Έδειξε χαρακτήρα

Στην αφετηρία του δευτέρου δεκαλέπτου ο Λαρεντζάκης ήταν πολύ σημαντικός. «Απάντησε» στο τρίποντο του Μπομπουά για το 16-23 (12′), ευστόχησε σε δύο βολές και πέτυχε ένα ακόμη τρίποντο (23-30, 14′). Ο Γάλλος γκαρντ της Εφές έδωσε λύσεις. Αλλά οι παίκτες του Ολυμπιακού έδειξαν χαρακτήρα. Κατάφεραν να αντιδράσουν σωστά. Ακόμη κι όταν η ομάδα του Αταμάν πίεσε. Στα μισά της δεύτερης περιόδου, το έμμεσο τρίποντο του Πίτερς και το τρίποντο του Σλούκα έδωσαν… αέρα 11 πόντων (25-36, 15′). Οι Τούρκοι πίεσαν, εκμεταλλεύτηκαν ορισμένα λάθη και με σερί 8-1 μείωσαν σε 33-37, 1:54 για το ημίχρονο. Ωστόσο η ελληνική ομάδα δεν δέχθηκε πόντο ως το ημίχρονο, πήρε 4 από τον Σλούκα και έκλεισε το ημίχρονο στο +8 (33-41).

«Κόλλησε» επιθετικά

Ο Γουόκαπ «φιλοδώρησε» μια μεγαλοπρεπέστατη τάπα τον Κλάιμπερν στην αρχή του δεκαλέπτου. Με τα δύο καρφώματα του Φαλ, η διαφορά πήγε ξανά στους δέκα, 35-45 (24′). Ωστόσο εκεί άρχισαν τα θέματα στην άμυνα και τα προβλήματα στην επίθεση. Η Εφές έκανε σερί 8-0, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν χωρίς σκορ για 3:11. Ο Βεζένκοφ έδωσε λύσεις σε εκείνο το σημείο (8π.) για να ξεφύγει ο Ολυμπιακός με +7 (53-46), 2:24 για το δεκάλεπτο. Όμως δέχθηκε ένα 6-0 που κορυφώθηκε με το τρίποντο του Μπομπουά για το 52-53 στο 30′.

Βιάστηκε και τον «εκτέλεσαν»

Η περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού ήταν κάκιστη, ενώ σε εκείνο το διάστημα ήταν αισθητό πώς η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε χάσει το… μυαλό της. Οι Τούρκοι έβαλαν 7/10 στο δεκάλεπτο και συνολικά 8/11 από το 28′. Με εκκίνηση 3/3 τρίποντα η Εφές βρέθηκε στο 61-56 (33′), ενώ ο Μίτσιτς πέτυχε ένα ακόμη για το 64-56 (34′). Με τους «ερυθρόλευκους» να μην παρατούν το ματς, ο Μπολομπόι μείωσε στους 5 (69-64). Δύο βολές του Λαρεντζάκη έφεραν το σκορ στο 74-68 (38′).

Η τάπα του Φαλ στο τρίποντο του Μίτσιτς ήταν κομβική. Αλλά ο ΜακΚίσικ αξιοποίησε τη μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε (74-69). Ο Αμερικανός έκανε κακή επίθεση στα 51” με το σκορ στο 77-71, για να ακολουθήσει το τρίποντο του Κλάιμπερν από τα 8 μέτρα που τέλειωσε το ματς. Ο ίδιος με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 82-71. Βιάστηκε να νικήσει και έχασε.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 33-41, 52-53, 82-71.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.