Βασιλιάς Χασάν στη Ριζούπολη

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αχμεντ Χασάν που σκόραρε δύο γκολ και έδωσε μία ασίστ, ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα απο τη Ριζούπολη με σκορ 3-1 πετυχαίνοντας την 27 η νίκη του εκτός έδρας την τελευταία διετία. Ακόμα δύο ασίστ για τον τρομερό Βαλμπουενά.

Πως ξεκίνησε:  Ο Πέδρο Μαρτίνς είχε παίκτες για το Rotation που είναι απαραίτητο και σε αυτό το πλαίσιο είχε τον Σα κάτω απο τα δοκάρια με τετράδα στην άμυνα τους Ανδρούτσο-Σεμέδο-Μπα-Ρέαμπτσιουκ. Στη μεσαία γραμμή Μπουχαλάκη-Καμαρά και 10αρι τον Φορτούνη. Στα άκρα Μπρούμα -Βρουσάι και φορ τον Χασάν

Το ματς:  Το πρώτο ημίχρονο  ήταν απόλυτα και ξεκάθαρα ..Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες ήταν οι κυρίαρχοι του παιχνιδιού με τον Απόλλωνα να περιορίζεται σε ρόλο παθητικό καθώς οι παίκτες του Παράσχου δεν μπορούσαν καν να φτάσουν  στην περιοχή του Σα με αξιώσεις.

Με άξονες Φορτούνη και Χασάν

Ο Ολυμπιακός κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα   με τον Μπρούμα να έχει οσμή ευκαιρίας στο πρώτο λεπτό ,απο προσπάθεια του Φορτούνη. Από κει και πέρα, άρχισε το σφυροκόπημα. Στο 19 ,απο το φάουλ του Φορτούνη  ο Βέρχουλστ αντέδρασε εξαιρετικά στην κεφαλιά του Φορτούνη.

Με τον “Φορτού” να είναι σε εξαιρετική κατάσταση  και να δημιουργεί ο Ολυμπιακός συνέχιζε να είναι επικίνδυνος και έγινε ουσιαστικός στο 31 με τον Χασάν να εκμεταλλεύεται εξαιρετικά τη σέντρα του Ανδρούτσου και το Ντομίνγκες να μην μπορεί να διώξει σωστά και τον Αιγύπτιο να  είναι εκεί που πρέπει  για το γκολ.

Στο 37 η ασυνεννοησία Βέρχουλστ και Ντομίνγκες βρήκε τον Χασάν σε πλεονεκτική θέση αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση με γκολ, ενώ στο 42 ο Αιγύπτιος έστρωσε για τον Βρουσάι ,αλλά αρχικά ο  δεύτερος αλλά και οι Φορτούνης και Μπρούμα δεν μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.

Αναιμικό β ημίχρονο στο ξεκίνημα

Στο  β ημίχρονο  δεν αλλάξαν και πολύ τα πράγματα. Ο Ολυμπιακός με κατοχή μπάλας, οσμή ευκαιρίας στο 57 με τον Χασάν να δέχεται την κάθετη ,αλλά περνώντας τον Βέρχουλστ να βγαίνει πλάγια και να χάνει το κοντρόλ.

Εμβιλά και Αντε Γειά

Με το σκορ στο 0-1,  ακόμα και αν ο Ολυμπιακός έδειχνε δύσκολο να απειληθεί από τους γηπεδούχους, τα πάντα έμοιαζαν ρευστά .Με τον Μαρτίνς να βλέπει ότι  υπήρχε μία σχετική χαλάρωση και για αυτό το λόγο έβγαλε αρχικά τον Καμαρά και εν συνεχεία τους Φορτούνη -Βρουσάι  για τους Εμβιλά-Πέπε και Βαλμπουενά και τος δύο από τις τρεις αλλαγές να συνεργάζονται για το 0-2. Από κόρνερ του Βαλμπουενά στο 72 ,τον Χασάν να πιάνει τη κεφαλιά και τον Εμβιλά στο δεύτερο δοκάρι με νέα κεφαλιά να σκοράρει.

Ουσιαστικά το ματς είχε τελειώσει, ο  Ολυμπιακός όμως ανέβασε στροφές με Ρέαμπτσιουκ και Ανδρούτσο σε τελικές που όμως δεν βρήκαν στόχο.

Δίλεπτο με γκολ

Τελικά, το παιχνίδι επεφύλασσε συγκινήσεις στο τέλος. Με τον Απόλλωνα να μειώνει με το Ντάουντα στο 90 απο φάουλ που εκτελέστηκε προς την  περιοχή του Ολυμπιακού ,τον Σεμέδο να κάνει κακό κοντρόλ ,πασάροντας ουσιαστικά στον σκόρερ για το 1-2 ,όμως ένα λεπτό μετά από το φάουλ του Βαλμπουενά, η μπάλα πέρασε από πολύ κόσμο ο Βέρχουλστ δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπαλα και ο Χασάν απο κοντά έκανε το 1-3.

MVP:  O Aχμεντ Χασάν επέστρεψε στην ενδεκάδα και τα γκολ  .Ηταν, ίσως, ο  πιο κινητικός παίκτης της ομάδας στο 90ολεπτο. Εχασε ,βέβαια τελικές στο πρώτο μέρος, του πιστώνεται, όμως, το γκολ και η ασιστ στο 0-2,αν και στη φάση “εμπλέκεται” και ο Μπα.

Αδύναμος κρίκος: Μέτρια εμφάνιση από τον Καμαρά

Η Στιγμή:  Το γκολ του Χασάν για το 0-1

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ – Τσαμπούρης, Ντομίνγκες, Μπρούσιτς, Βιτλής – Μπαξεβανίδης(76 Κιτοκό), Σλίβκα, Κολ – Μουνιέ(76 Ντάουντα), Ιωαννίδης, Μπεντινέλι(81 Χουχούμης)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης(81 Τιάγκο), Καμαρά(57 Εμβιλά), Φορτούνης(61 Πέπε), Μπρούμα(81 Μασούρας), Βρουσάι(61 Βαλμπουενά), Χασάν