Βασικός ξανά ο Καμαρά με την Γουινέα (vid)

Η εθνική ομάδα του μέσου του Ολυμπιακού έμεινε στο 1-1, εκτός έδρας με το Τσαντ, και έχασε την ευκαιρία να περάσει από σήμερα στα τελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Ο Μαντί ήταν και πάλι στο αρχικό σχήμα της Γουινέας. Ο «ερυθρόλευκος» χαφ έχει καθιερωθεί πλέον στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του και αποτελεί αναντικατάστατο στέλεχός του. Βασικός και το απόγευμα, στην εκτός έδρας αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της προκριματικής φάσης.

Η Γουινέα, εάν κατακτούσε τη νίκη, θα είχε «κλειδώσει» από τώρα την υπόθεση της πρόκρισης στα τελικά, αλλά το 1-1 παρατείνει την αγωνία των παικτών της Γουινέας, συμπεριλαμβανομένου του Καμαρά του Ολυμπιακού, για την επόμενη αναμέτρηση που είναι προγραμματισμένη για τον Μάρτιο του 2021.

Ο Κεϊτά της Λίβερπουλ με ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή, άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης. Το Τσαντ κατάφερε να ισοφαρίσει στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (44′) με το γκολ του Αμνταραμάν. Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι και η Γουινέα έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει με την πρόκριση από τώρα…

Ο Μαντί Καμαρά είχε καλή απόδοση και ήταν από τους καλύτερους παίκτες για την εθνική ομάδα της Γουινέας που είναι πολύ κοντά στην πρόκριση στα τελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.