Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Βασικός ο Τσιμίκας στην πρόκριση της Λίβερπουλ

Με τον διεθνή μπακ να βρίσκεται στο αρχικό σχήμα η Λίβερπουλ υπέταξε με 3-1 τη Κάρντιφ στο Άνφιλντ και προκρίθηκε στους 16» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Το εισιτήριο της πρόκρισης για τους «16» του FA Cup «τσέκαρε»« η Λίβερπουλ, επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση 3-1 της Κάρντιφ στο «Άνφιλντ».
Με τον Κώστα Τσιμίκα να ξεκινάει στο αρχικό σχήμα των «reds» για πρώτη φορά μετά από έναν μήνα, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήλεγξε πλήρως τον ρυθμό του αγώνα απειλώντας με το… καλημέρα.
Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, η Λίβερπουλ έσπασε τον «γόρδιο δεσμό» και πήρε κεφάλι στο σκορ, με υπέροχη κεφαλιά του Ντιόγκο Ζότα στο 53ο λεπτό. Ένα τέταρτο αργότερα, ο Μιναμίνο θα ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 2-0 μετά από υπέροχη ενέργεια του Λουίς Ντίας, ο οποίος στο ντεμπούτο του αποθεώθηκε τόσο κατά την είσοδό του, όσο και στο τέλος από τους φίλους των γηπεδούχων.
Στο 76′, ο Χάρβεϊ Έλιοτ, συνδύασε την επιστροφή του στην ενεργό δράση με σουτ – κεραυνό γράφοντας το 3-0
Το μόνο που μπόρεσε να κάνει η Κάρντιφ ήταν να μειώσει στο τελικό 3-1 στο 80ο λεπτό με τον Κόλγουιν.