ΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

Βάλτο αγόρι μου Σλούκα!

Θα ήταν μεγάλη νίκη, αλλά ο Ολυμπιακός πλήρωσε ένα κακό τετράλεπτο μέσα στο ματς. Γράφει ο Παύλος Σαχτούρης.
Δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα για τον Ολυμπιακό σε αυτή την εβδομάδα με τη διπλή αγωνιστική στην Ευρωλίγκα. Μετά την Βαλένθια, οι “ερυθρόλευκοι” ηττήθηκαν και από τη Ρεάλ, αυτή τη φορά στην παράταση. Μεγάλη κουβέντα έγινε για το τελευταίο σουτ στα 40 λεπτά. Όταν ο Κώστας Σλούκας αστόχησε από τη γωνία, σε σουτ για τρεις πόντους. Ορισμένοι βιάστηκα να καταλογίσουν στον διεθνή γκαρντ πώς έκανε λάθος. Αλλά ένα σουτ δεν κρίνει ένα ματς, μην γινόμαστε αστείοι! Το παιχνίδι δεν κρίθηκε εκεί. Ένα σουτ σε “νεκρό” χρόνο είναι θέμα τύχης. Μπορεί να μπει, μπορεί να μην μπει!

Η ουσία είναι πώς ο Ολυμπιακός έκανε λάθη νωρίτερα στο ματς. Κατά την άποψή του, όλο το ματς γύρισε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Όταν ο Ολυμπιακός με τον Ζαν Σαρλ προηγήθηκε με 51-43, 1:35 για το φινάλε. Εκεί οι “ερυθρόλευκοι” ήταν λες και έσβησαν. Ό,τι προσπάθεια είχαν κάνει ως εκείνο το σημείο, ξαφνικά πήγε χαμένη! Ακολούθησαν 4 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα που ο διακόπτης είχε σβήσει. Ήταν το σημείο που ο Ολυμπιακός από το +8 έμεινε χωρίς καλάθι και πέτυχε απλά δύο βολές με τον Χάρισον.

Λάθος του Σπανούλη, άστοχο τρίποντο του Μακ Κίσικ, τάπα του Ταβάρες στον Μάρτιν, επιθετικό φάουλ από τον Αμερικανό σέντερ και άστοχο τρίποντο του Σλούκα! Τί έκανε η Ρεάλ στο ίδιο χρονικό σημείο; Τρίποντο από τον Κάρολ, τρίποντο από τον Τόμκινς, τρίποντο του Κάρολ, δίποντο του Τόμκινς, τρίποντο του Τόμκινς, τρίποντο του Λα Προβίτολα. Σερί 17-2! Μέχρι το χρονόμετρο να δείξει 7:32 για το φινάλε όταν ο Μακ Κίσικ πέτυχε ένα παλικαρίσιο καλάθι. Αυτό το διάστημα έκρινε κατά την άποψή μου τον αγώνα.

Εάν ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει να μην δεχθεί τα 5 συνεχόμενα τρίποντα των Μαδριλένων, δεν θα είχε βρεθεί να κυνηγάει το σκορ. Θα είχε την άνεση να προσεγγίσει αλλιώς το ματς και να έχει ένα διαφορετικό πλάνο, με το ματς να μπαίνει στην τελική ευθεία του. Όπως και να το κάνουμε, όμως, το ρόστερ της Ρεάλ που είναι από τα πιο “γεμάτα” στην Ευρωλίγκα, μόνο τυχαίο δεν είναι! Είναι ρόστερ ομάδες με 12 πρωτοκλασάτους παίκτες. Είναι ρόστερ ομάδας που μπορεί μέσα σε ένα τριήμερο να παίξει δύο και τρεις παρατάσεις εκτός έδρας και να μην επηρεαστεί.

Αυτό συνέβη στο ΣΕΦ. Αυτή είναι η διαφορά των δύο ομάδων. Από την άλλη, ίσως ο κόουτς Μπαρτζώκας να “διάβασε” λάθος το ματς. Ναι μεν έδωσε την εξήγησή του στη συνέντευξη Τύπου, αλλά αυτό δεν σημαίνει πώς δεν έκανε λάθος! Επίσης, από τα λάθη μαθαίνεις. Κι αυτό είναι καθοριστικό στοιχείο για το μέλλον, για την επόμενη ημέρα.

Υ. Γ. 1 Η ανάγκη απόκτησης ψηλού είναι δεδομένη. Ο Έλις είναι soft για τον Ολυμπιακό. Πρέπει να έρθει ένας ψηλός που να έχει ανάστημα και όγκο μέσα στη ρακέτα. Η αποψινή εμφάνιση του ήταν εξαίρεση με ό,τι έχει δείξει φέτος. Συνολικά στη σεζόν έχει θέματα, ειδικά στο κομμάτι του αμυντικού ριμπάουντ. Κι αυτό είναι κάτι που πρέπει να αλλάξει, εάν οι “ερυθρόλευκοι” θέλουν να στοχεύσουν ψηλά.

Υ. Γ. 2 Ο Σπανούλης θα έπρεπε να είχε παίξει στα κρίσιμα σημεία του ματς. Με το καθαρό του μυαλό στο τρίτο δεκάλεπτο συνέβαλλε για να γυρίσει ο Ολυμπιακός το ματς από το -7 (30-37) και να φτάσει στο +8 (51-43), στο σερί 21-6 που “έτρεξε”.

Υ. Γ. 3 Στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας του ματς, ο Μακ Κίσικ έπρεπε να πάρει τη φάση πάνω του. Άμυνα τον έπαιζε ο Λαπροβίτολα. Ο Σακίλ είναι πιο αθλητικός παίκτης και έπρεπε να λειτουργήσει όπως όλοι οι Αμερικανοί… Με το ένστικτο.