Τυφώνας Μιλουτίνοφ και νίκη τετράδας για τον Ολυμπιακό

Μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη η οποία του δίνει τη δυνατότητα να μπει δυνατά στη μάχη του τοπ-4 της Ευρωλίγκα πέτυχε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Μπαρτσελόνα στο “Παλαού Μπλάουγκράνα” με  69-60. Κορυφαίος ο εκπληκτικός Μιλουτίνοφ που έκανε πραγματικό πάρτι κάτω από τα καλάθια με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ…

Ο Ολυμπιακός ,παρά το γεγονός ότι ήταν αρκετά άστοχος , είχε  το μεγάλο συν  ότι ήλεγχε σχεδόν σε όλο το ματς τον ρυθμό, κάτι που είχε ζητήσει απο την αρχή ο Μπλατ, αλλά είχε και τον κέρβερο Μιλουτινοφ κάτω από τα καλάθια που με πόντους και ριμπάουντ “κατάπινε” τους αντίπαλους ψηλούς. Με το ματς να πηγαίνει σε χαμηλό τέμπο, τον Σπανούλη να έχει 6 πόντους από δύο τρίποντα  και την Μπαρτσελόνα να στερείται δημιουργίας και σκορ φτάσαμε στο 14-17 της πρώτης περιόδου.

Περαν του Σέρβου σέντερ , ο Ολυμπιακός έβρισκε πόντους και απο το ΛεΝτέι, ,ενώ όταν το παιχνίδι άρχιζε να “κολλάει” στο σκορ ,κάτι ο Παπανικολάου με τρίποντο κάτι ο Ουίλιαμς Γκος με καλή άμυνα και σκορ κρατούσαν τον Ολυμπιακό μπροστα, όσο και αν η Μπάρτσελόνα έψαχνε το ξέσπασμα (30-32 το ημίχρονο).

Η τρίτη περίοδος ήταν κάτι παραπάνω απο καθοριστική για την έκβαση του ματς. Οι Πειραιώτες έβγαζαν τεράστια ενέργεια  σε άμυνα και επίθεση  βρίσκοντας λύσεις στην περιφέρεια με Σπανούλη και Γκος, ενώ ο Μιλουτίνοφ συνέχισε το όμορφο έργο του κάτω απο τα καλάθια .Η  διαφορά έφτασε στο +13(41-54), ο Ολυμπιακός κακώς χαλάρωσε, προκαλώντας τον εκνευρισμό του Μπλατ και η περίοδος έκλεισε με 48-55 , αλλά οι ενοχλήσεις του Πρίντεζη στη  μέση που φαίνονταν έντονες, έβαζαν φωτιά στο μυαλό του Αμερικανοισραηλινού προπονητή.

Ο Ολυμπιακός,πάντως, δεν αγχώθηκε, έβγαλε καθαρό μυαλό, ψυχραιμία  και ποιότητα με αποτέλεσμα να μην απειληθεί στιγμή απο την Μπαρτσελόνα και το 60-69 να καταγράφει μία  σπουδαία νίκη για τους “Ερυθρόλευκους”

Μπαρτσελόνα: Σεραφέν 2, Πάνγκος 3 (1), Σίνγκλετον, Χάνγκα 9 (1), Μπλάζιτς 2, Ερτέλ 8, Πούστοβι 4, Οριόλα 10 (6 ριμπάουντ), Κούριτς 7 (1), Κλαβέρ 13 (3), Τόμιτς 2.

Ολυμπιακός: Γουίλιαμς-Γκος 10 (2), Τουπάν, Σπανούλης 14 (4), Τίμα 2, Μιλουτίνοβ 18 (14 ριμπαόυντ), Στρέλνιεκς, Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 2 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης 5, ΛεΝτέι 10.