«Τσέκαρε» το εισιτήριο για τον τελικό

«Σκούπισε» τη σειρά με την Κηφισιά ο Ολυμπιακός κερδίζοντας με 3-0  και πλέον θα παλέψει στους τελικούς για την επιστροφή του στην κορυφή της Α1.

Οι Πειραιώτες επικράτησαν ξανά με 3-0 σετ της ομάδας των βορείων προαστίων στον 3ο ημιτελικό που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ηλιούπολης. Πλέον ο Θρύλος έχει μπροστά του τους τελικούς του πρωταθλήματος όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του άλλου ζευγαριού ΠΑΟΚ-Φοίνικας Σύρου με τον τίτλο να κρίνεται στις τρεις νίκες.

Προηγήθηκε ο Θρύλος!

Το πρώτο σετ, ήταν ισορροπημένο μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ όπου πήγε ο Ολυμπιακός μπροστά στο σκορ με 14-16. Στη συνέχεια οι Πειραιώτες με ένα σερί διεύρυναν το προβάδισμα τους στο +4 φτάνοντας στο 15-20 μετά από διπλό μπλοκ των Μπέμε, Οϊβάνεν. Με επίθεση του Οϊβάνεν διαμορφώθηκε το 17-23 και με άσσο του Μπέμε το 17-24 για το πρώτο σετ μπολ υπέρ του Ολυμπιακού, ο οποίος έφτασε στο 25-18 με τον Πετρέα και προηγήθηκε με 1-0!

Εύκολα στο 2-0!

Ο Θρύλος ξεκίνησε δυνατά και στο δεύτερο σετ και απέκτησε από νωρίς το προβάδισμα και τον έλεγχο πηγαίνοντας με +5 (3-8) μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Με πέρασμα του Πετρέα προήλθε το 11-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και με άσσο του ίδιο το 14-20. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τη διαφορά και το προβάδισμα πήγαν στο 23-19 με τον Ράουβερντινκ και πήραν και το δεύτερο σετ με 25-21 μετά από πρώτο χρόνο του Πετρέα.

Σφράγισε το εισιτήριο για τους τελικούς!

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο σετ, με τους Πειραιώτες να έχουν σταθερά το προβάδισμα και να πηγαίνουν με 12-16 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με διπλό μπλοκ των Μπέμε-Ρουμελιωτάκη διαμορφώθηκε το 19-13 και με άσσο του Ανδρεάδη το 20-14 υπέρ του Θρύλου ο οποίος έφτασε εύκολα στο 25-18 και σφράγισε το εισιτήριο για τους τελικούς!

Tα σετ: 0-3, 18-25, 21-25, 18-25