Τσάμπα ήττα

Την 6η ήττα του για φέτος στην EuroLeague γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Αρμάνι Μιλάνο με 99-83. Οι ερυθρόλευκοι με πολύ κακή αμυντική λειτουργία στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά παράλληλα χωρίς να βρίσκει λύσεις και στην επίθεση.

Οι Ιταλοί παρουσιάστηκαν πολύ διαβασμένοι και έβρισκαν λύσεις στο καλάθι του Ολυμπιακού. Μάλιστα την μεγαλύτερη ζημιά στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου την έκανε ο ο Νταβίντ Πάσκολο με 15 πόντους (4/5δ) και 6 ριμπάουντ και αναδείχτηκε MVP της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο στο πρώτο δεκάλεπτο παίρνοντας προβάδισμα με 15-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αρμάνι πίεσε στην άμυνα δυσκόλεψε τους Ερυθρόλευκους στην επίθεση με αποτέλεσμα στο 18′ να πάρουν σημαντικό προβάδισμα (37-30) με τον Σάντερς να φέρνει την διαφορά στο +7 τους ερυθρόλευκους να αντιδρούν και να κλείνει το ημίχρονο σε απόλυτη ισορροπία 41-41.

Ίδια εικόνα για τον Ολυμπιακό και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους ερυθρόλευκους και πάλι να είναι εγκλωβισμένοι στην επίθεση αναζητώντας λύσεις στο καλάθι των Ιταλών και την Αρμάνι να προηγείται στο 30′ (67-61) με τρίποντο του Πάσκολο. Στο φινάλε οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να ανατρέψουν το -6 φτάνοντας στο 36′ στο -4 (81-77) με τον Σπανούλη αλλά η Αρμάνι συνέχισε να έχει ρυθμό να βρίσκει λύσεις στο καλάθι του Ολυμπιακού φτάνοντας στο τελικό 99-83.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 41-41, 67-61, 99-83

Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛέιν 10, Χίκμαν 2, Καλνιέτις 5 (1), Ραντούλιτσα 7, Ντράγκιτς (1), Μάτσβαν (1), Πάσκολο (1), Τσιντσαρίνι 7, Σάντερς 10, Σίμον 16 (2).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (2), Μπιρτς 11, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 5 (1), Σπανούλης 8, Γουότερς 4, Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 16 (2), Παπανικολάου 11 (1), Μάντζαρης 9 (3), Λοτζέσκι.