Τσάμπα ήττα στην Κωνσταντινούπολη.

Ένα δικό του παιχνίδι έχασε ο Ολυμπιακός μέσα στην Κωνσταντινούπολη που για ένα ημίχρονο έκανε εξαιρετικό παιχνίδι , αλλά ένα πολύ κακό τέταρτο δεκάλεπτο του κόστισε το Ροζ φύλο αγώνα.
Οι ερυθρόλευκοι χωρίς τους Βασίλη Σπανούλη και Πάτρικ Γιανγκ ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς ελέγχοντας τον ρυθμό. Ο Γκριν με 11 πόντους, έβρισκε λύσεις στο καλάθι της Φενέρμπαχτσε , ενώ Ντατόμε με 10 πόντους κράτησε σε απόλυτη ισορροπία το πρώτο δεκάλεπτο τελειώνοντας με 22-22.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι ο Ολυμπιακός με τον Γκριν να έχει 3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντα και 2/2 βολές καλύπτει το κενό του Σπανούλη και οι πρωταθλητές πηγαίνουν πόντο πόντο με την ομάδα του Ομπράντοβιτς.
Η Φενέρ στο 16 πήρε προβάδισμα έξι πόντων 34-28 με αποτέλεσμα να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο 40-34.
Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά αν και η Φενέρμπαχτσε έχει πάρει την μάχη στα ριμπάουντ έχοντας 22 και ο Ολυμπιακός 15. Στο 27 οι Ερυθρόλευκοι πήραν το προβάδισμα 44-45 με τρίποντο του Μάντζαρη. Στο 30 οι πρωταθλητές πήραν διαφορά 10 πόντων 46-56 με τρίποντο του Παπανικολάου κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 47-56.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους ερυθρόλευκους καθώς για 7 λεπτά έμειναν χωρίς να σκοράρουν με την Φενέρ να κάνει ένα σερί 17-2 κάνοντας το σκορ στο 37 64-60 με τον Ντατόμε. Στο φινάλε της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός έπαιξε με το χρονόμετρο αφού ήθελε να διατηρήσει το +9 από το ΣΕΦ και ενώ είχε την ευκαιρία να κάνει φάουλ για να διεκδικήσει την νίκη στην παράταση ο Γιάννης Σφαιρόπουλος προτίμησε να μην ρισκάρει κρατώντας την διαφορά του πρώτου αγώνα και παράλληλα το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Τούρκους.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-34, 47-56, 67-64

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Ούντο 6, Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 27 (3), Μπένετ, Σλούκας, Νάναλι, Βέσελι 5, Κάλινιτς 4, Ντίξον 8 (2), Ντατόμε 17 (3).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 17 (1), Μπιρτς 5, Παπαπέτρου 2, Γουότερς 4, Αγραβάνης 1, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10 (1), Παπανικολάου 13 (3), Λοτζέσκι 4 (1).