Τρομοκράτη της Ευρώπης ΟΛΥΜΠΙΑΚΕ

Ναι ! Αυτός είναι ο Θρύλος της Ευρώπης! Αυτός που σηκώνει ψηλά την σημαία της Ελλάδας στην Ευρώπη.  Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στους “16” του Γιουρόπα Λιγκ με μία επική εμφάνιση κόντρα στην Αρσεναλ ,την οποία νίκησε  στην κανονική διάρκεια με 0-1 (Σισέ στο 53),ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα και παρά την ισοφάριση από τον Ομπαμεγιάνγκ  στο 114, ήρθε ο Ελ Αραμπί με ένα τρομοκρατικό γκολ,   απο εξαιρετική ασίστ του Μασούρα, έκανε το 1-2 και χάρισε την πρόκριση στον Θρύλο της Ευρώπης.

Πως ξεκίνησε: Ο Μαρτίνς  έβαλε ακριβώς την ίδια ενδεκάδα της Τούμπας με Σα κάτω από τα δοκάρια, και απο δεξιά προς αριστερά  οι Ομαρ,Σα,Σισε,και Τσιμίκας. Στη μεσαία γραμμή η τριάδα Καμαρά-Μπουχαλάκης -Γκιγέρμε. Βαλμπουενά -Ραντζέλοβιτς στα άκρα και Ελ Αραμπί μοναδικό προωθημένο  .

Το ματς:  Ο Ολυμπιακός παίζοντας ακριβώς όπως στην Τούμπα με κοντά τις γραμμές ,φοβερές αλληλοκαλύψεις  και προσήλωση  κατάφερε να περάσει αλώβητος το πρώτο ημίχρονο με την Αρσεναλ να έχει μία φάση στο 20 με τον Πεπέ σε αντεπίθεση, την οποία έκοψε ο Μπα, λίγο πριν ο Γάλλος μπει στην περιοχή που πήρε και κάρτα και τον Ολυμπιακό να απειλεί στο 36 με ένα σουτ χωρίς τύχη του Καμαρά.

ΣΙΣΕ ΣΑΝ ΦΟΡ

Στο β ημίχρονο ,αυτό που άλλαξε ήταν το γκολ που μπήκε στο 53 ,όταν από κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Σισέ σαν τρέιλερ βγήκε πίσω απο την άμυνα της Αρσεναλ και κάρφωσε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα.

Κάπου εκεί η Αρσεναλ φάνηκε να τα χάνει. Μπλοκαρισμένη απο παντού με σέντρες να βρίσκουν στα βουνά Σισέ και Μπα και τον Ολυμπιακό να ψάχνει τη στιγμή να ξαναχτυπήσει, και να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 70, όταν από ανέβασμα του Τσιμίκα  και σουτ , ο Λένο έδιωξε σε κόρνερ. Η κίνηση του Μαρτίνς να βγάλει τον Ραντζέλοβιτς και να βάλει τον Γκασπάρ ήταν εξαιρετική. Ο Πορτογάλος όχι μόνο βοήθησε αμυντικά αλλά και στην επίθεση  έβγαλε επιθέσεις όπως στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας αλλά και προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, με την πρώτη φορά ,τον Μουστάφι να προλαβαίνει τον Ελ Αραμπί και στη δεύτερη περίπτωση το σουτ που έκανε έφυγε άουτ ψηλά.

ΓΚΟΛ Ο “ΟΜΠΑ” -ΧΤΥΠΗΜΑ Ο ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣ

Και εκεί  που όλα έδειχναν  0-1 και πηγαίναμε για πέναλτι,αφού ο Μασούρας είχε δοκάρι στο 112, ο Ομπαμεγιάνγκ με μία καταπληκτική κίνηση βολ πλανέ  απο σέντρα του Οζίλ έκανε το 1-1.  Μέχρι που φτάσαμε στο 119. Ο Μασούρας κινήθηκε απο δεξιά  έβγαλε σέντρα αλά Βαλμπουενά για τον Ελ Αραμπί και ο Μαροκινός έστειλε τη μπάλα,όπως μόνο αυτός ξέρει, στα δίχτυα

Βέβαια παραλίγο η ατυχία να ξαναχτυπήσει τον Ολυμπιακό ,όταν ύστερα απο κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Ομπαμεγιάνγκ , ο οποίος μόνος με τον Σα  στο 122 έστειλε τη μπάλα άουτ.

MVP: Δεν μπορείς να πεις κάποιον κορυφαίο μετά απο τέτοιο ματς, αλλά ο Τσιμίκας  ήταν και πάλι καταπληκτικός.

Η Στιγμή: Το γκολ του Ελ Αραμπί αλλά και το χαμένο τετ α τετ του Ομπαμεγιάνγκ

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Λένο, Σάκα, Νταβίντ Λουίς, Μουστάφι (90+2’ Παπασταθόπουλος), Μπεγερίν, Τζάκα, Θεμπάγιος (72’ Τορέιρα), Πεπέ (75’ Γουίλοκ), Ομπαμεγιάνγκ, Έζιλ, Λακαζέτ.

Στον πάγκο έμειναν: Μαρτίνεθ, Μάιτλαντ-Νάιλς, Γκεντούζι, Μαρτινέλι

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σισέ, Μπα,Ομάρ, Γκιγέρμε (117’ Παπαδόπουλος), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά (86’ Γκασπάρ), Ραντζέλοβιτς (77’ Μασούρας), Ελ Αραμπί

Στον πάγκο έμειναν: Καραργύρης, Λοβέρα, Τοροσίδης, Μπουλάρι