ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Τρομερός Θρύλος των ρεκόρ

Άπιαστος ο φετινός Ολυμπιακός επικράτησε του Απόλλωνα με 4-12 στο κολυμβητήριο στο Γουδί και έφτασε πανηγυρικά στις 150 νίκες στο πρωτάθλημα της Α1 των ανδρών.

Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν για ακόμα μια φορά ότι είναι η υπερδύναμη του Ελληνικού πρωταθλήματος και αφού είχαν σπάσει πριν καιρό το δικό τους ρεκόρ στις 110 νίκες πλέον έφτασε στον εκκωφαντικό αριθμό των 150 νικών και όπως φαίνεται θα συνεχίσει και κανένας δεν θα μπορέσει εύκολα να τον πιάσει μιας και τελευταία φορά γνώρισε την ήττα το Μαϊο του 2013.

Στο Δημοτικό Κολυμβητήριο στο Γουδή, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με τον Αλέξανδρο Γούνα μπόρεσε και άνοιξε το σκορ στο 6:45 από τον Αλέξανδρο Γούνα. Ακολούθησαν δυο συνεχόμενα τέρματα από τον Γιάννη Φουντούλη, για το 3-0 υπέρ του Ολυμπιακού. Στην ολοκλήρωση του πρώτου οκταλέπτου, ο Αργυρόπουλος, διαμόρφωσε το 4-1.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός, μετά από ένα νεκρό επιθετικό διάστημα, σκόραρε με τον Κωνσταντίνο Γενηδουνιά, για το 5-2, στο 2:26. Ο Έλληνας περιφερειακός, ήταν αυτός που έγραψε και το 6-2, για τους «ερυθρόλευκους», ευστοχώντας σε πέναλτι, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 3-6, υπέρ της ομάδας του Πειραιά.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, δυο διαδοχικά γκολ στον παίκτη παραπάνω, με σκόρερ τους Γενηδουνιά και Φουντούλη, διαμόρφωσαν το 8-3. Ο Κάκαρης, έφυγε στην κόντρα και έγραψε το 9-3 στο 1:09, της τρίτης περιόδου. Η άμυνα των νταμπλούχων Ελλάδας, κράτησε τους γηπεδούχους στο μηδέν σε αυτή την περίοδο, διευρύνοντας το προβάδισμα του Ολυμπιακού στο συν έξι. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στο τελευταίο οκτάλεπτο. Ο Γενηδουνιάς, με το τέταρτο προσωπικό του γκολ στον αγώνα, έγραψε το 10-4, σκοράροντας από την περιφέρεια. Ακολούθησαν δυο γκολ από τον Γούνα που διαμόρφωσαν το 12-4,σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα. Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός έφτασε τις 12 διαδοχικές στη φετινή αγωνιστική σεζόν στο πρωτάθλημα και τις 150 συνολικά αήττητος στο θεσμό.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Γενηδουνιάς που σημείωσε τέσσερα τέρματα και ακολούθησαν Γούνας και Φουντούλης που πέτυχαν από τρία. Όλοι πλέον στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο, στρέφουν την προσοχή τους στη διεκδίκηση του Κυπέλλου, στο Final-4 της διοργάνωσης, που θα διεξαχθεί 18 και 19 Ιανουαρίου στο Καρπενήσι.

Εκεί ο Ολυμπιακός, θα διεκδικήσει την πρόκριση στον τελικό κόντρα στην Γλυφάδα, στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό, το βράδυ της Παρασκευής (18/1, 20:00).

Απόλλωνας Σμύρνης (Κατρουζανάκης): Γαλανίδης, Ραμίρες, Μητρόπουλος, Αναγνωστόπουλος, Μοσκόφ 2, Παπαλουκάς, Παπαδόπουλος, Μαυρωτάς, Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης 1, Γραμματικός, Αλαμάνος 1, Κούμης, Γιαννουρής, Ξανθόπουλος

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης 3, Νικολαϊδης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης, Γούνας 3, Αργυρόπουλος 1, Κάκαρης 1, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος.