Τρίτωσε το «κακό» για τον Ολυμπιακό

Η κακή εικόνα του Ολυμπιακού στην Euroleague το 2022 συνεχίζεται. Μετά τις ήττες από την Φενέρμπαχτσε και την Μακάμπι, σε Κωνσταντινούπολη και Τελ Αβίβ, ήρθε και μία ακόμα. Αυτή τη φορά στο ΣΕΦ από τον Ερυθρό Αστέρα με 76-72. Τρίτωσε το «κακό» για τον Ολυμπιακό.

Με την πρώτη φετινή ήττα στο ΣΕΦ. Η ομάδα του Μπαρτζώκα «πλήρωσε» τις απουσίες των Παπανικολάου, Μακ Κίσικ και Πρίντεζη, αλλά δεν είχε και καθαρό μυαλό στα καίρια σημεία. Έτσι, οι Σέρβοι που ήταν πιο αποφασιστικοί στο φινάλε, εκμεταλλεύτηκαν και τα προβλήματα του Ολυμπιακού, για να φύγουν νικητές από το ΣΕΦ. Αποτέλεσμα που φέρνει το Θρύλο στο 12-8, να υποχωρεί στη βαθμολογία της Euroleague. Τρίτωσε το «κακό» για τον Ολυμπιακό.

Ξεκίνησε νωθρά, έβγαλε αντίδραση

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε στο ματς με τον Ερυθρό Αστέρα χωρίς τους Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μακ Κίσικ. Στα πρώτα λεπτά, υπήρχαν τρία σοβαρά θέματα για την ομάδα του Μπαρτζώκα. Δεν είχε εύκολο καλάθι, είχε θέματα στην άμυνα και έκανε πολλά λάθη. Ο Ντόμπριτς ήταν ο παίκτης που έκανε ζημιά στο πρώτο 5λεπτο με 7π. Αν δεν ήταν ο Βεζένκοφ, το σκορ θα είναι ξεφύγει. Με γκολ-φάουλ του Σάσα οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στο καλάθι (10-12) στο 5′. Εκεί για δύο λεπτά και κάτι έμειναν χωρίς πόντο. Ο Αστέρας έκανε σερί 8-0 και το ματς έφτασε στο 10-20 (2:53). Η είσοδος του Σλούκα βοήθησε και σερί 11-0, προσπέρασε (21-20) με το τρίποντο του Βεζένκοφ (21-20), για να κλείσει το δεκάλεπτο (21-22).

Τα λάθη και η κακή άμυνα

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά και στο 11′ βρέθηκαν στο +4 (26-22) με τον Μάρτιν. Το σερί του Θρύλου είχε φτάσει στο 16-2! Πάλι, όμως, τα αμυντικά θέματα και τα λάθη ήταν που κράτησαν τον Ερυθρό Αστέρα στο ματς. Οι Σέρβοι βρήκαν χώρους στο ανοικτό γήπεδο, αλλά και μέσα στη ρακέτα. Νέο σερί 0-7 και βρέθηκαν μπροστά με 29-26. Από εκεί το σημείο οι παίκτες του Μπαρτζώκα ισορρόπησαν το ματς. Με τρίποντο του Έισι ισοφάρισαν (31-31), για να κλείσει το ημίχρονο στον πόντο (36-37) με το γκολ φάουλ του Σλούκα. Ο Ολυμπιακός είχε 11 λάθη, ο Ερυθρός Αστέρας 8 κλεψίματα!

Οι στιγμές αδράνειας κόστισαν

Τα λάθη και τα «νεκρά» διαστήματα επέτρεψαν στον Ερυθρό Αστέρα να βρεθεί στο +6 (42-48) στο 25′ και στο 26′ με +8 (42-50). Εκεί οι παίκτες του Ολυμπιακού, με τον Βεζένκοφ να βγαίνει μπροστά έκαναν την αντεπίθεσή τους. Και μείωσαν με τον Γουόκαπ στο καλάθι (48-50). Εκεί, όμως, δύο κακές άμυνες επέτρεψαν στον Ερυθρό Αστέρα να σημειώσει τρίποντα με Λάζιτς (48-53) και Κάλινιτς (52-56). Έτσι, τα δύο σερί εντυπωσιακά καρφώματα του Φαλ που έφεραν τον Ολυμπιακό στον πόντο (52-53) δεν είχαν το ανάλογο αποτέλεσμα.

Δεν βρήκε ποτέ τον τρόπο

Όλα στραβά πήγαιναν στο ματς. Καλάθι και φάουλ του Λαρεντζάκη (54-58), αλλά χαμένη βολή. Στην επόμενη επίθεση ο Μίτροβιτς έχει πατήσει εκτός τελικής γραμμής! Δεν το είδε κανείς, με τη φάση να τελειώνει με τρίποντο του Ιβάνοβιτς. Χαμένη βολή του Σλούκα, λάθος του Γουόκαπ και ο Ιβάνοβιτς έκανε το 57-65, 5:19 για το φινάλε! Εκεί, όμως, ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση. Με ελληνική ψυχή. «Ψυχρό» τρίποντο του Λαρεντζάκη, γκολ-φάουλ του Σλούκα και καλάθι του Βεζένκοφ. Σερί 8-1 και το σκορ 65-66, 3:33 για το τέλος. Με την άμυνα να παίζει ρόλο. Αλλά στη συνέχεια, τα λάθη έγιναν στην επίθεση. Κακές επιλογές. Ειδικά από το τρίποντο. Ο Αστέρας με σερί 10-4 προηγήθηκε 76-69, για να διαμορφώσει ο Σλούκας το τελικό 72-76. Τρίτωσε το «κακό» για τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 36-37, 52-56, 72-76.