Τρίποντο κορυφής με επιθετική «πολυφωνία»

Την περασμένη Τετάρτη ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε κόντρα στον ΠΑΟΚ. Καθώς μετά από έναν συναρπαστικό τελικό του Super Cup, που κρίθηκε στο τάι μπρέικ, ηττήθηκε 3-2 από τον ΠΑΟΚ. Ωστόσο στο πρωτάθλημα ο Θρύλος είναι σε ρόλο οδηγού. Έτσι συνέχισε για μια ακόμα αγωνιστική να απολαμβάνει τη… μοναξιά της κορυφής. Μιας και επικράτησε 3-1 σετ της Κηφισιάς στο κλειστό του Ρέντη. Ειδικότερα αυτή η νίκη ήταν αποτέλεσμα ομαδικής δουλειάς (σ.σ.: 5 «ερυθρόλευκοι» ήταν διψήφιοι). Επομένως τώρα μπορεί να στρέψει την προσοχή στον πρώτο προημιτελικό του CEV Cup με την Αρκάς. Τρίποντο κορυφής με επιθετική «πολυφωνία».

Με άνεση

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς. Καθώς με τον άσσο του Παγένκ βρέθηκε στο 3-1. Επίσης, με άσσο του Τράβιτσα έγινε το σκορ 10-5. Στη συνέχεια η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο. Όταν ο Τζούριτς πέτυχε το 15-8 για το «ερυθρόλευκο» +7. Μετά, ο διεθνής κεντρικός με πρώτο χρόνο έκανε το 21-12, ενώ ο Στερν έφερε το Θρύλο στο +10 (23-13). Το αποτέλεσμα ήταν το 1-0 στα σετ για τον πρωταθλητή, με 25-13, μετά τη χαμένη επίθεση του Μπόγιτς.

Είχε… θέματα

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, οι πρωταθλητές Ελλάδας βρέθηκαν πίσω με 7-6. Αλλά ο Στερν ισοφάρισε 8-8. Ωστόσο, Η Κηφισιά, ωστόσο, ξέφυγε με +4 (13-17). Αν και ο Ιντάλγκο μείωσε 18-16, η ομάδα του Χριστοφιδέλη βρέθηκε εκ νέου στο +4 (17-21). Όμως, ο Τράβιτσα μείωσε σε 24-22 και αναπτέρωσε τις ελπίδες για ανατροπή στο δεύτερο σετ. Αλλά ο Οκοσάνοβιτς τελείωσε την επίθεση για το 22-25 και το 1-1 σετ στο ματς του κλειστού «Μελίνα Μερκούρη».

Κυριαρχικός

Βέβαια, μια άλλη εικόνα είχε το ματς στο τρίτο σετ. Διότι ο Ολυμπιακός ήταν κυριαρχικός. Δύο σερί άσσοι του Ιντάλγκο έκανε το 5-3 και το 6-3. Ακολούθως ο Τζούριτς έδωσε… αέρα 7 πόντων στο Θρύλο (10-3). Κατόπιν, double score με τον Κουμεντάκη που έκανε το 14-7, ενώ ο ίδιος πήρε τον πόντο για το 15-7. Επίσης με μπλοκ του Έλληνα ακραίου έγινε το 19-12. Για να πάρει πόντο ο Παγένκ για το 21-14. Αν και η Κηφισιά μείωσε μετά το λάθος του Τράβιτσα (23-15), δεν είχε συνέχεια. Το σετ έκλεισε με την επίθεση του Στερν και το μπλοκ του Ιντάλγκο για το 25-15 και το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα.

Τρίποντο με «πολυφωνία»

Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης βρέθηκαν πίσω με 11-8, στο τέταρτο σετ. Όμως ισοφάρισαν ξανά 12-12 με τον Τζούριτς, μετά το 4-4 με τον άσσο του Ιντάλγκο. Αργότερα προσπέρασαν 14-13 μετά τη χαμένη επίθεση του Οκοσάνοβιτς! Επιπλέον, ο άσσος του Κουμεντάκη έκανε το +2 (17-15), ενώ το ίδιο έκανε και ο Παγένκ για το +3 (19-16). Επιπρόσθετα ήταν η σειρά του Στερν να πάρει άσσο για το 22-17. Μετά ο Σλοβένος διαγώνιος κάρφωσε για το ματς μπολ (24-19), για να τελειώσει το ματς (3-1) και το σετ (25-21) με το σερβίς στο φιλέ του Ρικάρντο. Τρίποντο κορυφής με επιθετική «πολυφωνία».

Τα σετ 3-1: 25-13, 22-25, 25-15, 25-21

• 1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-12, 25-13
  • 2ο σετ: 7-8, 13-16, 17-21, 22-25
  • 3ο σετ: 8-3, 16-9, 21-14, 25-15
  • 4ο σετ: 6-8, 16-15, 21-17, 25-21

**Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσους, 58 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 0 άσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 11 (8/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στερν 20 (19/30 επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 14 (9/20 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 65% υπ. – 15% άριστες), Τράβιτσα 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Τζούριτς 12 (9/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 16 (11/25 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 14% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 67% υπ. – 27% άριστες).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Μπόγιτς 8 (8/25 επ., 54% υπ. – 19% άριστες), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Ρικάρντο 13 (11/21 επ., 2 μπλοκ, 32% υπ. – 7% άριστες), Σπηλιώτης 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Άλβες 3 (1/8 επ., 2 μπλοκ), Οκοσάνοβιτς 17 (15/34 επ., 1 μπλοκ) / Βελούδης (λ., 25% υπ. – 25% άριστες), Χασμπάλα, Παύλου, Τζάρας, Φωλιάς (λ., 41% υπ. – 12% άριστες).