ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Τρίμπαλο ο Θρύλος Β’ στον ΠΑΟ Β’

Έλειπε από το ερυθρόλευκο… μενού στα ματς με τον «αιώνιο» αντίπαλο. Δηλαδή μια νίκη και στη Super League 2 από τη β’ ομάδα. Διότι σήμερα ήταν το πρώτο ματς στην ιστορία, ανάμεσα σε «ερυθρόλευκους» και «πράσινους». Το αποτέλεσμα ήταν λογικό. Άρα νικητής ο Ολυμπιακός. Έτσι έγινε, με σκορ 3-1. Για να προστεθεί κι αυτή η νίκη στις πολλές που έχει ο Ολυμπιακός κόντρα στον Παναθηναϊκό, στο ποδόσφαιρο. Τρίμπαλο ο Θρύλος Β’ στον ΠΑΟ Β’.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα

Το ματς είχε καλό ρυθμό στην αρχή. Εξάλλου, στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες «πάτησαν» από μια φορά την αντίπαλη περιοχή. Ωστόσο, στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν… στροφές. Έτσι στο 11′ απείλησαν με τον Μαρίνο. Όμως ο Ξενόπουλος είχε καλή θέση. Επίσης, στο 17′ ο Μπα έβγαλε τον Μαρίνο σε καλό σημείο, αλλά εκείνος δεν τελείωσε σωστά τη φάση. Επιπρόσθετα, στο 20′ ο Αλγκασίμ Μπα βγήκε σε θέση τετ-α-τετ. Αλλά αργοπόρησε και ο Σιδεράς τον έκοψε καθαρά! Πέρα από αυτά, οι δύο ομάδες έκαναν από μια αναγκαστική αλλαγή ως το 25′. Καταρχάς ο Ολυμπιακός με τον Τσέλιο αντί του Ιμπαγάσα και ο Παναθηναϊκός με τον Προδρομίτη αντί του Φικάι.

Όμως εκείνη του Θρύλου ήταν… χρυσή. Διότι στο 26′ και μετά το γέμισμα του Μπαγκαλιάνη, ο Τσέλιος κατέβασε την μπάλα σε θέση μέσα αριστερά στην περιοχή. Μιας και είχε χώρο, σημάδεψε σωστά. Το αποτέλεσμα ήταν η μπάλα να καταλήξει στην αριστερή γωνία του Ξενόπουλου, για το 1-0. Μετά, ως το φινάλε του ημιχρόνου, ο ρυθμός έπεσε και οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις, για να απειλήσουν τις αντίπαλες εστίες. Άρα το 1-0 ήταν και το σκορ στα πρώτα 45 λεπτά.

Τρίμπαλο από τον Θρύλο Β’

Οι «πράσινοι» έκαναν το πρώτο σουτ του δευτέρου μέρους με τον Φουρτάδο στο 47′. Αλλά το γκολ ήρθε ξανά για τον Ολυμπιακό. Μετά από την εξαιρετική ενέργεια του Χάρη Κωστούλα, που απέφυγε τον Προδρομίτη και σημάδεψε σωστά για το 2-0 (49′). Εντούτοις, στο 51′ οι «πράσινοι» έπαιξαν γρήγορα. Καθώς η διαγώνια πάσα του Βουτσά για τον Σαρδέλη ήταν ιδανική. Μιας και ο τελευταίος με σουτ από το ύψος της περιοχής μείωσε σε 2-1 (55′). Επιπλέον, ένα λεπτό αργότερα ο Θρύλος απείλησε με την κεφαλιά του Μαρίνου και την επέμβαση του Ξενόπουλου.

Εξάλλου ήταν αισθητό πώς οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τη συγκέντρωσή τους. Έτσι, ο Καράκουτης έκανε λάθος και πέναλτι στον Σιδερά. Ωστόσο, ο Μπιλάλ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παπαδούδη στο 64′! Καθώς στο 76′ ο Παπαδούδης απέκρουσε το σουτ του Καλοσκάμη, ενώ στο 78′ ο Ξενόπουλος έκανε λάθος στο σουτ του Αποστολόπουλου για το 3-1! Ακόμα, στο 83′ ο Κουτσίδης απέκρουσε πάνω στη γραμμή, το σουτ του Προδρομίτη. Η «απάντηση» ήρθε στο 84′ με την κεφαλιά του Μπα. Δεν άλλαξε κάτι και το 3-1 ήταν το τελικό σκορ. Τρίμπαλο ο Θρύλος Β’ στον ΠΑΟ Β’.

• ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’ (Αριέλ Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Ανδρούτσος, Μπαγκαλιάνης, Κουτσίδης, Καράκουτης (69′ Αποστολόπουλος), Σγουρός (70′ Μουζακίτης), Κωστή, Ι. Ιμπαγάσα (16′ Τσέλιος), Μαρίνος (81′ Αργυρίου), Χ. Κωστούλας (81′ Πινακάς), Αλ. Μπα.
  • ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β’ (Σωτήρης Αντωνίου): Ξενόπουλος, Βουτσάς (70′ Ρόμπι), Σιδεράς, Φικάι (25′ Προδρομίτης), Μαρτίνης, Λαμψιάς, Καραμπάς (46′ Σαρδέλης), Αθανασακόπουλος (56′ Μαντσίνι), Κρυπαράκος, Μπιλάλ, Φουρτάδο (70′ Καλοσκάμης).