ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

«Τριάρα» για τον Ερυθρό Αστέρα πριν τον Ολυμπιακό

Με ανατροπή ο Ερυθρός Αστέρα υπέταξε την Σπάρτακ Βόντα με 3-1 λίγες ημέρες πριν την αναμέτρηση του «Γ. Καραϊσκάκης»

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασν, αφού άνοιξαν το  σκορ στο 21′ με τον Ντένκοβιτς. Όμως οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας έκαναν την ολική ανατροπή.

Αρχικά δέκα λεπτά αργότερα ο Γιάντερ ισοφάρισε για το 1-1, ενώ στο 40′ ο Τεκιτσάνσκι με αυτογκόλ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στον Ερυθρό Αστέρα που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Ερυθρός Αστέρας ανέβασε αιαθητά την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος και στο 51′ πήραν το προβάδισμα στο σκορ όταν ο Μάριν έκανε την κούρσα από τα αριστερά, έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Τομανέ με ανάποδο ψαλίδι έγραψε το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ερυθρός Αστέρας: Μπόργιαν, Γκάγιτς, Ίβανιτς, Γιάντερ (56′ Ρόντιτς), Γιοβάντσιτς, Μάριν, Μιλούνοβιτς, Μπεν, Πανκόφ, Τομανέ (77′ Πανκόφ Μ.), Βουκάνοβιτς (69′ Βούλιτς).

Σπαρτάκ Βόντα: Ντουμιλίγιανιτς, Μπάιτς (52΄Σκρέντσοβιτς), Ντένκοβιτς (82′ Γκοτσίκοφ), Ντουντέρσκι, Γιόσιτς, Μιλόσεβιτς, Ομπράντοβιτς, Οτάσενιτς, Τεκιτσάνσκι, Τούφεντσιτς, Βιντά