Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Τριάρα» τίτλου επί του πελάτη στην Ριζούπολη! (Video)

Σαν σήμερα το 2003 ο Ολυμπιακός ταπείνωσε με 3-0 τον αιώνιο πελάτη Παναθηναϊκό στη Ριζούπολη και ουσιαστικά «αγκάλιασε» το έβδομο συνεχόμενο τίτλο της δυναστείας του.

Με έναν από τους σημαντικότερους και ιστορικής αξίας θριάμβου επί του Παναθηναϊκού συνδέεται η σημερινή ημερομηνία!

Συμπληρώνονται κιόλας 14 χρόνια από την μαγική βραδιά της 11ης Μαϊου του 2003, όπου ο Θρύλος διέσυρε με 3-0 τον αιώνιο πελάτη στον …τελικό πρωταθλήματος στην Ριζούπολη και ουσιαστικά αγκάλιασε τον έβδομο συνεχόμενο τίτλο του! Ένα πρωτάθλημα το οποίο κατέκτησε και μαθηματικά στις 25 Μαϊου στην Ξάνθη, σκορπίζοντας στους .. πέντε ανέμους την ομώνυμη ομάδα (1-5), ξεπερνώντας το επίτευγμα των έξι σερί πρωταθλημάτων που είχε να επιδείξει η ομαδάρα της δεκαετίας του 1950 (1954-1959).

Μάλιστα, ο τρόπος με τον οποίο οι «ερυθρόλευκοι» ..δάμασαν σε όλα τα επίπεδα τους «πράσινους» είναι άκρως ενδεικτική της κυριαρχίας του Θρύλου στο πέρασμα της τεελτυαίας 20ετίας

Το εξίσου εντυπωσιακό ήταν πως οι Πειραιώτες ήθελαν μόνο νίκη και μάλιστα με δύο γκολ διαφορά, αφού σε περίπτωση νίκης μ’ ένα γκολ οι δύο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους μέσω μπαράζ (σ.σ. λόγω της ήττας των Πειραιωτών στην Λεωφόρο με 3-2 στο ματς του πρώτου γύρου)

Ο Ολυμπιακός με τον Όλεγκ Προτάσοφ στην άκρη του πάγκου του, μπήκε αφιονισμένος, ζητώντας επίπονα ένα γρήγορο γκολ, που θα του άνοιγε διάπλατα την νίκη – τίτλου.

Έτσι μόλις στο 3’ άνοιξε το σκορ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς, ο προωθημένος Τζιοβάνι με κεφαλιά έγραψε το 1-0 μέσα σε αποθέωση!

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο και ήταν θέμα χρόνου να έρθει και το δεύτερο γκολ, κάτι που συνέβη στο 15ο λεπτό.   Ο Κυργιάκος έκανε λάθος προσπαθώντας να αποφύγει τον Ζιοβάνι, έξω από την περιοχή του Νικοπολίδη. Ο Βραζιλιάνος έδωσε τη μπάλα προς τον Τζόρτζεβιτς που έβγαλε μόνο του τον Γιαννακόπουλο.

Ο τελευταίος απέφυγε τον Φύσσα και ψύχραιμα έγραψε το 2-0, βάζοντας τις βάσεις για έναν τεράστιο θρίαμβο.   Μέχρι το ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του αγώνα, αλλά στο ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό ήρθε το κερασάκι στην τούρτα, αφού μετά από την τρίτη ασίστ του εμβληματικού Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς,ο Γιαννακόπουλος με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-0 μέσα σε έξαλλοςυ πανηγυρισμούς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:  Κατεργιαννάκης, Αμανατίδης (60 Ανατολάκης), Βενετίδης, Αντζας, Κωστούλας, Καρεμπέ, Ζέτερμπεργκ, Τζόρτζεβιτς, Γιαννακόπουλος, Τζιοβάνι (73 Οφορίκουε), Χούτος (65 Νινιάδης)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης (75 Σάριτς), Φύσσας, Χένρικσεν, Κυργιάκος, Καραγκούνης, Μπασινάς, Μικάελσεν (52 Γκούμας), Κόλκα (52 Κωνσταντίνου), Λυμπερόπουλος, Ολισαντέμπε.

Θυμηθείτε τις καλύτερες στιγμές εκείνου του αξέχαστου ντέρμπι στο παρακάτω video