ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

«Τριάρα» στον Ερμή ο ΑΠΟΕΛ

live-apoel--ermis

Με καλή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος η πρωταθλήτρια Κύπρου και εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στο Europa League  επιβλήθηκε 3-0 του Ερμή ξεκινώντας με νίκη την κούρσα της στο νέο πρωτάθλημα.

Γράφει ο Κώστας Παλαιολόγος

Με το … δεξί ξεκίνησε ο ΑΠΟΕΛ τις φετινές του επίσημες υποχρεώσεις στο κυπριακό πρωτάθλημα.

Οι πρωταθλητές Κύπρου, οι οποίοι δεν είχαν αγωνιστεί στην πρεμιέρα κόντρα στην Ανόρθωση λόγω αναβολής, επιβλήθηκαν στο «ΓΣΠ» του Ερμή Αραδίππου με 3-0 έχοντας πολύ καλή απόδοση, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Εξαιρτικός για ακόμη μία φορά ο Γιάννης Γιαννιώτας πέτυχε το 2-0 και ήταν μία διαρκή απειλή για την αντίπαλη άμυνα.

Ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ στο 43’ όταν μετά από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Ορλάντι, ο Νούνο Μοράις με κεφαλιάέδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους μέσα σε αποθέωση

Στο δεύτερο μέρος οι πρωταθλητές Κύπρου ανέβασαν ακόμη περισσότερο τη απόδοσή τους και αφού αρχικά στο 56’ είχαν δοκάρι με τον Σωτηρίου στο 79’ κέρδισαν πέναλτι , το οποίο ωστόσο απέκρουσε ο Στυλιανού! Ο Γιαννιώτας, ωστόσο, ήταν στη σωστή θέση στη σωστή στιγμής και σκόραρε για το 2-0.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-0 με τον Εφραίμ, έπειτα από την εξαιρετική πάσα του Μπερτόλιο.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αστίθ, Καρλάο, Αλεξάνδρου, Μοράις, Ορλάντι (78′ Μπερτόλιο), Βινίσιους, Γιαννιώτας, Εφραίμ (68′ Βάντερ), Σωτηρίου (60′ Ντε Καμάργκο).

ΕΡΜΗΣ: Στυλιανού, Πένγκα, Ντε Μέλο, Μαρτίνιου, Κόι (74′ Ντα Σίλβα), Χριστόφ, Σίργκι, Μαϊσουράτζε, Φερνάντες (84′ Αντωνίου), Γιαγκουδάκης, Μπάουμαν (78′ Αρτάμπε).