Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Τριάρα» στον Εργοτέλη [Video]

Στις 6 Μαρτίου του 2011 ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 της κρητικής ομάδας στο «άδειο» λόγω τιμωρίας «Γ. Καραϊσκάκης» και συνέχισε τη φρενήρη του κούρσα προς την κατάκτηση του 38ου τίτλου της ιστορίας του.

Γράφει ο Κώστας Παλαιολόγος

Με μία εμφατική νίκη επί του Εργοτέλη με 3-0 είναι άρρηκτα συνδεδεμένη χρονικά η σημερινή ημερομηνία για τον Ολυμπιακό.

Συγκεκριμένα, συμπληρώνονται 12 χρόνια από την ημέρα, όπου ο Θρύλος με τον Ερνέστο Βαλβέρδε στην άκρη του πάγκου του επικράτησε άνετα με 3-0 της ομάδας του Ηρακλείου στο «άδειο» λόγω της … αστείας τιμωρίας «Γ. Καραϊσκάκης» πετυχαίνοντας ακόμη ένα βήμα προς την κατάκτηση του 38ου τίτλου της ιστορίας του. Ο Ολυμπιακός έπειτα από ένα άγονο πρώτο μέρος και αφού ο Ούρκο Πάρντο απέκρουσε πέναλτι του Λεάλ στο 31ο λεπτό, στο δεύτερο ημίχρονο ήταν απολαυστικός και με «ενορχηστρωτή» έναν καταπληκτικό Αριέλ Ιμπαγάσα έφτασε πανεύκολα στον θρίαμβο

Στο 47’ ο Φρανσουά Μοντέστο με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τον Θρύλο, για να έρθει στο 58’ ο Μάρκο Πάντελιτς να ζευγαρώσει τα τέρματα του Ολυμπιακού.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Κέβιν Μιραλάς στο 65’ με εξαιρετικό πλασέ, αντάξιο της σπουδαίας κλάσης του.