«Τριάρα» η Πλζεν παρόντος Μαρτίνς

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Πέδρο Μαρτίνς κατασκόπευσε την προσεχή ευρωπαϊκή αντίπαλο των «ερυθρολευκων» στην νίκη της με 3-1 επί της Σίγκμα Όλομουτς στην πρεμιέρα του τσέχικου πρωταθλήματος.

Ιδανικό «ποδαρικό» στο νέο πρωτάθλημα Τσεχίας πραγματοποίησε η Βικτόρια Πλζεν.

Υπό το βλ’έμμα του προπονητή του Ολυμπιακού Πέδρο Μαρτίνς η προσεχής ευρωπάική αντίπαλος των «ερυθρόλευκων» στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League επικράτησε της Σίγκμα Όλομουτς με 3-1 στην έδρα της κάνοντας ολική ανατροπή

Η ομάδα του Πάβελ Βρμπα ήταν καθολικά ανώτερη από την αντίπαλό της και έχασε ένα… τσουβάλι ευκαιρίες για να φτάσει σε μια ακόμη πιο εύκολη επικράτηση.

Οι δύο ακραίοι Καγιάμπα (40’), Κόπιτς (72’) και ο Κόβαρικ (90+4’), που είχε περάσει ως αλλαγή στο 88’ ήταν αυτοί που πέτυχαν τα τρία γκολ, τα οποία τους… σέρβιρε ισάριθμες φορές ο επιτελικός και «δαιμόνιος» Τσέρμακ, ενώ μοιραίος μπορεί να χαρακτηριστεί ο επιθετικός της ομάδας, Κρμέντσικ, ο οποίος απώλεσε τέσσερις πολύ σημαντικές ευκαιρίες για να διευρύνει ακόμη περισσότερο το σκορ.

Η Βικτόρια Πλζεν παρατάχθηκε με σύστημα 4-2-3-1 και από τα πρώτα λεπτά ανέλαβε την πλήρη πρωτοβουλία τνω κινήσεων Παρ’ όλα αυτά, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 34’ από πέναλτι του Πλσεκ, ο οποίος ανατράπηκε πάνω στη γραμμή από τον Χέιντα και χρειάστηκε το VAR για να καταλογιστεί η παράβαση. Μάλιστα, ο παίκτης των γηπεδούχων τραυματίστηκε στη συγκεκριμένη φάση και έγινε αλλαγή.

Η Βικτόρια Πλζεν δεν πρτοήθηκε και στο 40’ έφτασε στην ισοφάριση, χάρη σε γκολ του Καγιάμπα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Τσέρμακ.

Ο Κρμέντσικ ήταν… μοιραίος και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, χάνοντας άλλες δύο ευκαιρίες στο 54’ και στο 56’. Έξι λεπτά αργότερα τον… μιμήθηκε ο Καγιάμπα, ενώ ίδια τύχη είχε και η προσπάθεια του Λιμπέρσκι στο 65’. Η Βικτόρια Πλζεν πίεζε πολύ, αναγκάζοντας την αντίπαλό της να έχει καθαρά παθητικό ρόλο, ωστόσο, δεν μπορούσε να πετύχει το δεύτερο γκολ.

Για να συμβεί αυτό, χρειάστηκε να μείνει η Σίγκμα Όλομουτς με παίκτη λιγότερο. Στο 70’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γιούνις και δύο λεπτά αργότερα, ο Κόπιτς, μετά τη δεύτερη ασίστ του Τσέρμακ, έκανε το 2-1 για την Πλζεν. Τα τελευταία λεπτά ήταν… δραματικά, αφού οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο τεράστιες ευκαιρίες στο 88’ και στο 93’ για να «κλέψουν» τον βαθμό της ισοπαλίας και αντ’ αυτού δέχθηκαν και τρίτο γκολ στο 94’ από τον Κόβαρικ, που πήρε άλλη μια ασίστ από τον Τσέρμακ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Βικτόρια Πλζεν: Χρούσκα – Ρέζνικ, Χέιντα (35’ Πέρνιτσα), Μπράμπετς, Λιμπέρσκι – Χροσόφσκι, Κάλβαχ – Καγιάμπα, Τσέρμακ, Κόπιτς (88’ Κόβαρικ) – Κρμέντσικ (78’ Χόρι).