Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

«Τριάρα» η Λίβερπουλ με φοβερό Τσιμίκα! (Video)

Με τον άλλοτε άσο του Ολυμπιακού να αγωνίζεται και στα 90 λεπτά, οι «κόκκινοι» έφτασαν στην ανατροπή και τη νίκη διευρύνοντας το αήττητο σερί κόντρα στη Νόριτς.

Την εξαιρετική της παράδοση κόντρα στη Νόριτς συνέχισε η Λίβερπουλ, η οποία επικράτησε 3-1 της ομάδας του Σμιθ στο «Άνφιλντ» και μείωσε στους 6 τους βαθμούς της διαφοράς από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι, η οποια γνώρισε εντός έδρας ήττα από την Τότεναμ (2-3).

Με τον Κώστα Τσιμίκα να αγωνίζεται και στα 90 λεπτά, οι «κόκκινοι» έφτασαν στην ανατροπή και τη νίκη διευρύνοντας το αήττητο σερί κόντρα στα «καναρίνια», από τα οποία έχουν να χάσουν εδώ και 28 χρόνια (14-2-0)!

Ο 23χρονος διεθνής μπακ πραγματοποίησε την κορυφαία του εμφάνιση με τη φανέλα της Λίβερπουλ μοίρασε ασίστ και βοήθησε την ομάδα του να φτάσεις την ανατροπή

Μετά το 0-0 του πρώτου μέρους, η Νόριτς αιφνιδίασε τους «Reds» , αφού στο 49′ ο Ράσιτσα έγινε ο πρώτος Κοσοβάρος που πετυχαίνει γκολ στην Premier League. Οριγκί και Τιάγκο πήραν θέση στο βασικό σχήμα κι έδωσαν ώθηση στην ομάδα τους. Στο 66′ ήρθε το γκολ της ισοφάρισης, με μεγάλο πρωταγωνιστή στον Τσιμίκα! Σούπερ κεφαλιά για τον Μανέ και ο Σενεγαλέζος με άψογο τελείωμα πέτυχε το 1-1.

Η Νόριτς προσπάθησε να απαντήσει δυο λεπτά μετά, όμως και πάλι ο Τσιμίκας είχε εξαιρετική τοποθέτηση στην προσπάθεια του Γκίλμουρ. Στην εξέλιξη της φάσης ήρθε και το δεύτερο τέρμα. Ο Αλισον μπλόκαρε εύκολα και με… ασίστ βρήκε τον Σαλάχ, με τον Αιγύπτιο να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα των φιλοξενούμενων και να σκοράρει! Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Λουίς Ντίας στο 81ο λεπτό, ο οποίος άνοιξε λογαριασμό επί αγγλικού εδάφους!