Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

«Τριάρα στο Αγρίνιο και Πρωταθλητής Χειμώνα [Video]

Στις 7 Δεκεμβρίου του 2019 ο Θρύλος παίζοντας διαστημικό ποδόσφαιρο πέρασε σαν σίφουνας από το Αγρίνιο όπου επικράτησε με 3-0 του Παναιτωλικού και κατέκτησε τον τίτλο του Πρωταθλητή χειμώνα, στην κούτσα προς το νταμπλ.

Με μία ευρεία εκτός έδρας επικράτηση επί του Παναιτωλικού συνδέεται χρονικά για τον Ολυμπιακό η σημερινή ημερομηνία.

Συγκεκριμένα, συμπληρώνονται κιόλας 4 χρόνια από την βραδιά της 7ης Δεκεμβρίου του 2019 όταν ο Θρύλος του Πέδρο Μαρτίνς πέρασε από το Αγρίνιο σαν … σίφουνας σκορπίζοντας την τοπική ομάδα με το ευρύ 3-0 για την13η αγωνιστική της Super League συνέχισε απτόητος την ξέφρενη κούρσα του προς την κατάκτηση του νταμπλ εκείνης της περιόδου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Στο 6ο λεπτό, οι Μασούρας, Γκιλιέρμε, Ελ Αραμπί και Ποντένσε συνεργάστηκαν άψογα, με τον Πορτογάλο εξτρέμ να πλασάρει τον Κνετ για το 0-1.

Το δοκάρι του Παναιτωλικού με τον Αριγίμπι στο 18′ αφύπνισε τους Πειραιώτες, οι οποίοι ανέβασαν την απόδοσή τους, εκμεταλλεύτηκαν τα κενά που άφησαν οι γηπεδούχοι και έφτασαν σε δεύτερο γκολ στο 41ο λεπτό με τον συνήθη ύποπτο, Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Ο Γιώργος Μασούρας, που έκανε πολύ καλό παιχνίδι μετά από καιρό, βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού, έκανε τη σέντρα και ο Μαροκινός φορ με καρφωτή κεφαλιά απ’ το ύψος που πέναλτι νίκησε τον Κνετ για το 0-2. Μάλιστα, λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, ο Ελ Αραμπί διπλασίασε τα τέρματά του, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Κώστα Τσιμίκα, και με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το 0-3.