Τρελό «γλέντι» στο Τελ Αβίβ

Ένας σούπερ Ολυμπιακός με τους Σλούκα και Λαρεντζάκη καθοριστικούς, πέτυχε τεράστιο «διπλό» 89-87 στην έδρα της Μακάμπι.

Θρύλος  είσαι και το απέδειξες και πάλι. Με ηγέτη τον Κώστα Σλούκα που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους και 11 ασίστ, τον Βεζένκοφ ουσιαστικό, τον Πρίντεζη να «μιλάει» με την εμπειρία του και τον Λαρεντζάκη να κάνει τη διαφορά, να τα αλλάζει όλα, πέτυχε ένα τεράστιο «διπλό» μέσα στο Τελ Αβίβ, νικώντας 89-87 την Μακάμπι. Σε ένα ματς που η ελληνική ψυχή έκανε τη διαφορά και καθόρισε την έκβαση του αγώνα. Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ρεκόρ 10-8 και είναι στις παρυφές της οκτάδας.

Δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση – Ξεχώρισε ο Χαραλαμπόπουλος

Νευρικό ξεκίνημα για τους «ερυθρόλευκους». Η αρχική πεντάδα του Μπαρτζώκα με Σλούκα, Τζένκινς, Χαραλαμπόπουλο, Πρίντεζη και Έλις έδειξε να έχει πρόβλημα σε ό,τι αφορά την επίθεση. Η άμυνα της Μακάμπι έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό. Μονάχα ο Πρίντεζης ήταν αυτός που είχε τον τρόπο να σκοράρει. Από τη στιγμή που βρήκε ρυθμό ο Γουίλμπεκιν και άρχισε να σκοράρει, η ομάδα του Σφαιρόπουλου πήρε το προβάδισμα και το διατήρησε. Η άμυνα της ομάδας του Τελ Αβίβ ήταν επικεντρωμένη πάνω στον Σλούκα που δεν βρήκε ελεύθερο πεδίο. Με αποτέλεσμα να έχει δύο λάθη στα επτάμισι λεπτά που έπαιξε και μόλις μία ασίστ. Οι 9 πόντοι του Πρίντεζη δεν ήταν αρκετά και το δεκάλεπτο έκλεισε με πέντε πόντους διαφορά υπέρ της Μακάμπι.

Τα… έσπασε – Περιφερειακή άμυνα με τα μάτια

Η είσοδος του ΜακΚίσικ ήταν κομβική για τους «ερυθρόλευκους». Ο Αμερικανός που αγωνίστηκε στη θέση «3» με 8 πόντους ήταν αυτός που κράτησε τον Ολυμπιακό μέσα στο ματς, στην επίθεση. Την ίδια στιγμή, ο Μπράιαντ ήταν αυτός που είχε πάρει τη… σκυτάλη από τον Γουίλμπεκιν. Μέχρι και τρίποντο με ταμπλό έβαλε που ούτε ο ίδιος δεν το πίστευε! Με τη διαφορά να «παίζει» μεταξύ των 6 και των 8 πόντων. Οι Ισραηλινοί είχαν 4/7 τρίποντα, ο Ολυμπιακός μόλις 1/8 και η Μακάμπι βρέθηκε για πρώτη φορά μια… ανάσα από το διψήφιο προβάδισμα (37-28), 2:31 για το ημίχρονο! Οι πρώτοι πόντοι του Σλούκα στο ματς (σ.σ.: πέντε συνεχόμενοι) έφεραν ξανά τον Ολυμπιακό στο -6 (373-1), για να κλείσει το ημίχρονο στο -7 (40-33) χάρη στο φόλοου του Έλις. Η διαφορά στα τρίποντα ήταν που έδινε στη Μακάμπι και το προβάδισμα στα μισά του ματς.

Άλλαξε πρόσωπο, δεν άλλαξε… συνήθειες

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να κάνει ιδανική εκκίνηση. Με τον Ζαν Σαρλ να είναι στην πεντάδα, να προσφέρει σε άμυνα και επίθεση, τον Έλις να δίνει λύσεις και τον Σλούκα να ευστοχεί σε τρίποντο, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σερί 9-0 σε περίπου τρία λεπτά και ισοφάρισαν σε 40-40. Στο 44-42, όμως, ένα λάθος στην επίθεση και το αντιαθλητικό φάουλ του Έλις, έφεραν την Μακάμπι από το… πουθενά στο +6 (48-42). Εκεί, όμως, η ομάδα του Μπαρτζώκα έβγαλε ξανά αντίδραση. Η άμυνα του Τζένκινς στον Γουίλμπεκιν και η καλύτερη, ομαδική προσπάθεια συνοδεύτηκαν από νέο σερί, αυτή τη φορά 7-0 για το προσπέρασμα (49-48). Εκεί, όμως, τα ίδια λάθη σε άμυνα και επίθεση έφεραν την Μακάμπι στο 52-49. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο ισοφάρισε εκ νέου (52-52), αλλά οι Ισραηλινοί με καθαρό μυαλό έκλεισε το δεκάλεπτο στο +3 (55-52).

Τρομερή μάχη και… ισοπαλία

Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν βελτιωμένη, κυρίως διότι υπήρχε μεγαλύτερη ενέργεια, μεγαλύτερο πάθος. Η είσοδος του Λαρεντζάκη και η προσπάθεια του Τζένκινς πάνω στον Γουίλμπεκιν, έκαναν τη διαφορά. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν επέτρεψαν στην Μακάμπι να δώσει γρήγορο ρυθμό στον αγώνα. Ο Σλούκας είχε πάρει τα πάνω του. Πέτυχε καθοριστικά καλάθια, έδωσε σημαντικές ασίστ και η ομάδα του Μπαρτζώκα προσπέρασε ξανά στο σκορ (57-60). Τα λάθη ήταν σταθερά, αλλά η άμυνα ήταν το βασικό στοιχείο του ματς. Η Μακάμπι αντέδρασε, αλλά Ζαν Σαρλ και Βεζένκοφ με τρίποντο έδωσαν… αέρα 4 πόντων στους «ερυθρόλευκους» (65-61). Εκεί, όμως, τα λάθη ήταν συνεχόμενα. Κακές άμυνες, με τον Γουίλμπεκιν να «εκτελεί» τον Ολυμπιακό και να φέρνει την Μακάμπι στο +2 (69-67). Καθαρό μυαλό δεν υπήρχε, ηρεμία δεν υπήρχε και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο +4 (71-67) στα 59.4″. Ο Μάρτιν μείωσε στο καλάθι (71-69), η άμυνα βγήκε, ο Βεζένκοφ κέρδισε το φάουλ, ευστόχησε σε δύο βολές (71-71), 24,5″ για το τέλος. Πολλά λάθη, η Μακάμπι προσπέρασε με 73-71, ο Σλούκας κέρδισε το φάουλ έβαλε τις βολές (2,9″) και έστειλε το ματς στην παράταση (73-73).

Αν έχεις Λαρεντζάκη, δεν μασάς!

Η κούραση ήταν δεδομένη στην παράταση. Ήταν φανερό στις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων. Με αποτέλεσμα να υπάρχουν λάθη στις άμυνες. Ο Πρίντεζης επέστρεψε με ένα μεγάλο τρίποντο για το προσπέρασμα (76-75), το σκορ εναλλάσσονταν, αλλά στο παρκέ υπήρχε ένας παίκτης που ήρθε από τον πάγκο για να αλλάξει τις ισορροπίες. Ο Λαρεντζάκης. Ο Έλληνας γκαρντ έπαιξε καλές άμυνες, σημείωσε 5 καθοριστικούς πόντους και ένα μεγάλο τρίποντο για το 83-81, ενώ και ο Βεζένκοφ με ένα ακόμα έφερε τον Ολυμπιακό στο 86-81 και στο προβάδισμα με 5 πόντους. Τέσσερις αναπάντητοι από τον Χάντερ (85-86), ο Λαρεντζάκης ήταν ψύχραιμος στα 10.9″ (88-85) με δύο βολές, ο Γουιλμπέκιν κέρδισε τρεις βολές, αλλά έχασε τη μία (87-88) στα 7.2″, για να πετύχει ο Γιαννούλης μία ακόμα στα 3.5″, για να φύγει νικητής από το Τελ Αβίβ με 89-87.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-33, 55-52, 73-73. Παράταση: 87-89