Τους ισοπέδωσε με τον… πύργο!

Μια τεράστια νίκη πέτυχε ο Θρύλος στον πρώτο «τελικό» του, στην Ευρωλίγκα. Καθώς ήταν εξαιρετικός στο ματς με την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Κυριαρχικός στο δεύτερο ημίχρονο, με τον «πύργο» Μιλουτίνοφ να κάνει… όργια, νίκησε 89-72 τους Ισραηλινούς και έκανε το 2-0 φέτος απέναντί τους. Δηλαδή κάτι που μπορεί να παίξει κομβικό ρόλο στη συνέχεια, σε περίπτωση ισοβαθμίας. Τους ισοπέδωσε με τον… πύργο!

• Ο MVP: Νίκολα Μιλουτίνοφ. Εκπληκτική «παράσταση» του Σέρβου με 40 στην αξιολόγηση και μυθικό double-double με 20π., 20ρ.!
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Ολυμπιακού που κράτησε την Μακάμπι στους 72 πόντους, σχεδόν 15 κάτω από το μ.ο. της.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Τζέιμς Γουέμπ. Μόλις 3 πόντοι σε 15:31 με 1/4 σουτ, δεν βοήθησε καθόλου επιθετικά την ομάδα του Τελ Αβίβ.
  • THE POINT: Η υπεροχή στα επιθετικά ριμπάουντ (15-9) και σε πόντους στο ανοικτό γήπεδο (14/3) και από δεύτερες επιθέσεις (27/9).

Πάρτι… αέρος

Πάντα ο Ολυμπιακός μπαίνει κάπως νευρικά στα ματς του ΣΕΦ. Αλλά απόψε χρειάστηκε 2:06 για να βρει σκορ με τον Πίτερς (2-2). Αλλά με επί μέρους 12-2 και τον Αμερικανό φόργουορντ να έχει 7 πόντους, ο Θρύλος ξέφυγε 12-4 (5′). Τα τρίποντα (3/6) και τα επιθετικά ριμπάουντ (7′) έδωσαν… αέρα στους «ερυθρόλευκους». Διότι ο «ζεστός» Κάναν (9π, με 1/1διπ., 2/2τρ.) έφερε τον πρωταθλητή Ελλάδας στο +13 (20-7, 7′). Όμως η είσοδος των Μπλατ και Ντιμπαρτολομέο που πέτυχε από 6 πόντους (2/2τρ. έκαστος), επέτρεψε στην Μακάμπι να κλείσει το δεκάλεπτο στο 26-18. Διότι ο Θρύλος είχε 12-5 πόντους από δεύτερες επιθέσεις.

Ισραηλινή αντίδραση

Όπως φάνηκε το σκηνικό ήταν διαφορετικό στο δεύτερο δεκάλεπτο. Καθώς η Μακάμπι έκανε επί μέρους 10-3 και με το τρίποντο του Μπάλνγουιν ισοφάρισε 28-28 (14′). Διάστημα που ο Ολυμπιακός είχε θέμα στην επίθεση. Εντούτοις ο Μιλουτίνοφ συνέχισε να κυριαρχεί και έδωσε… ανάσα στο Θρύλο (34-28, 15′). Όμως ο Ριβέρο (8π.) δημιούργησε προβλήματα στην «ερυθρόλευκη» άμυνα. Το αποτέλεσμα ήταν η ομάδα του Τελ Αβίβ να μειώσει στο σουτ (39-36, 19′). Ωστόσο στο φινάλε ο «Μίλου» έγινε διψήφιος (10π., 12ρ.) και ο Παπανικολάου διαμόρφωσε το 42-36. Σημείο αναφορά οι 10-3 πόντοι στο ανοικτό γήπεδο, αλλά και 20-7 από δεύτερες ευκαιρίες. Τους ισοπέδωσε με τον… πύργο!

Έπιασαν… δουλειά

Όταν Πίτερς, Κάναν και Γουόκαπ έχουν στη σειρά 3/3 τρίποντα, τα πράγματα πάνε καλά. Έτσι, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 12-0 και βρέθηκε στο +16 (54-38, 24′) με το φόλοου του Μιλουτίνοφ. Μετά ήρθε ο Γουόκαπ να ευστοχήσει πίσω από τα 6,75μ. για το +16 (57-41, 25′). Εντούτοις, χάθηκε λίγο η συγκέντρωση στην επίθεση με βιαστικές επιλογές και ο Κόλσον μείωσε σε 59-47 (27′). Βέβαια οι Ισραηλινοί δέχθηκαν μέσα σε 42” δύο τεχνικές ποινές. Ειδικά η δεύτερη στον Κάτας έδωσαν 4 πόντους στον Ολυμπιακό, με το τρίποντο του Πίτερς (64-49, 29′), ενώ το +17 ήρθε με ένα ακόμα από τον Παπανικολάου (67-50). Ωστόσο με τον ίδιο τρόπο ο Γουέμπ έκλεισε το δεκάλεπτο για το 69-57.

Ο «πύργος» τους ισοπέδωσε!

Επιπλέον, με το πόδι στο… γκάζι ο Θρύλος έκανε 9-0 με τον Κάνααν «καυτό» και το λέι του Λαρεντζάκη για το +21 (78-57, 32′). Διότι η άμυνά του ήταν το στοιχείο που έκανε τη διαφορά! Επίσης, η διαφορά έμεινε στα επίπεδα των 20 πόντων με το τρίποντο του Λαρεντζάκη (81-61, 35′). Παρότι η Μακάμπι κατάφερε να κλείσει λίγο τη διαφορά και να μειώσει σε 83-70 (39′), το πάρτι του Μιλουτίνοφ δεν είχε τέλος. Μιας και ο Σέρβος σέντερ έφτασε τους 20 πόντους και τα 20 ριμπάουντ, για να το 89-70 στα 17,4”, πριν ο Μπάλντγουιν διαμορφώσει το τελικό 89-72. Τους ισοπέδωσε με τον… πύργο.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 42-36, 69-57, 89-72.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.