Τους είπε ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ στην Πυλαία

Χωρίς να φορτσάρει, παίζοντας όσο χρειάζονταν, ο Ολυμπιακός συνέχισε τη νικηφόρα του πορεία στην Basket League. Οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν με το διπλό από τη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας 84-73 του ΠΑΟΚ. Τους είπε ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ στην Πυλαία.

Καθοριστικός ο Ζαν Σαρλ με 16 πόντους (6/6 διπ.), πρώτος σκόρερ ο Ντόρσεϊ (19π./6ριμ.). Μια ακόμα θετική εμφάνιση από τον Λούντζη (11π.). Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετωπίζουν την Πέμπτη τον Άρη στο ΣΕΦ, πριν το ματς με τον ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ (11/4).

Στο… ρελαντί

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με δύο τρίποντα από Γουόκαπ και Ντόρσεϊ (2-6), αλλά ο πρώτος συμπλήρωσε νωρίς δύο φάουλ, στο 3′. Με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει 6-6. Ο Ντόρσεϊ ήταν «ζεστός» και έφτασε τους 7 πόντους πριν το 5′, σημειώνοντας το 6-12. Η διαφορά ως το 7′ έμεινε στους 3 πόντους (13-16). Εκεί οι «ερυθρόλευκοι» με δύο βολές του Λούντζη και τρεις του Μάρτιν βρέθηκαν στο +8 (13-21) για πρώτη φορά (57” πριν το φινάλε). Η αδράνεια έδωσε τρίποντο και φάουλ στον Καμπερίδη. Εκείνος έχασε τη βολή, ανανέωσε την επίθεση και ευστόχησε σε μια βολή. Με το «τετράποντο» το δεκάλεπτο έληξε 17-21, με τα επιθετικά ριμπάουντ να είναι 3/1 για τους Θεσσαλονικείς.

Δίποντα 100%

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με δύο τρίποντα το δεύτερο δεκάλεπτο (23-23) μετά από σχεδόν 90 δευτερόλεπτα. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν ανάλογη. Τρίποντο ο Λούντζης, τρίποντο ο Λαρεντζάκης, δύο βολές ο Ζαν Σαρλ και +8 (23-31) στο 13′. Ένα ακόμα καλάθι του Γάλλου και στη συνέχεια ο ΜακΚίσικ ανέβασε τη διαφορά στους 10 (25-35) στο 16′. Ο Λιβιό την έφερε στο +12 (25-37) στο 17′ και ο Έισι με κάρφωμα στο +13 (27-40). Ο ΜακΚίσικ στο 19′ σκόραρε σε ένα ακόμα δίποντο (29-42), το τελευταίο του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο. Όλα εύστοχα (6/6) και ποσοστό 100% για το Θρύλο! Με τον Σακίλ, με τρίποντο στο φινάλε του ημιχρόνου, να διαμορφώνει το 34-45.

Έκανε σερί

Ο ΠΑΟΚ με πέντε πόντους του Λοβ διατήρησε τη διαφορά στα όρια των δέκα πόντων (39-47). Ενδιάμεσα ο Λιβιό έγινε διψήφιος (10π) κάνοντας το 37-47, ενώ ο Βεζένκοφ έδωσε διψήφιο προβάδισμα με τρίποντο (39-50) στο 24′. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ντόρσεϊ. Ο Ολυμπιακός με επί μέρους σκορ 17-6 μέσα σε 5:10 έφτασε να προηγηθεί με 19 πόντους διαφορά. Καθοριστικό ήταν και το σερί 9-0 των «ερυθρόλευκων» που βρέθηκαν από το 45-55 στο 45-64 με τον ομογενή γκαρντ να ηγείται της επίθεσης. Από το 45-64 στο 29′, πάντως, οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν να χάνουν την ηρεμία τους. Μίνι σερί 4-0 για να λήξει το δεκάλεπτο 49-64 με τον Ολυμπιακό να μετρά 9 λάθη και τον ΠΑΟΚ να έχει 5 κλεψίματα.

Γαλλικό «κλειδί»

Με τον Χριστοδούλου να έχει 7 από τους τελευταίους 9 πόντους του ΠΑΟΚ, οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 54-64 στο 31′. Τρίποντο του Λαρεντζάκη και δίποντο του Μάρτιν με τη διαφορά ξανά στο +15 (54-69) στο 33′. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας κόλλησαν στην επίθεση για περίπου 5 λεπτά. Διάστημα που πέτυχαν μόλις ένα καλάθι με τον Πρίντεζη. Έτσι, οι γηπεδούχοι με τα τρίποντα ξαναμπήκαν στο ματς. Από το 54-69 έφτασαν το ματς στο 66-71, με σερί 12-2. Ο Γουόκαπ «έσπασε» το… ρόδι με 1/2 βολές (66-72). Ο Ζαν Σαρλ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με γκολ-φάουλ πέτυχε ένα έμμεσο τρίποντο (66-75) στο 38′. Μια βολή του Βεζένκοφ, από την τεχνική ποινή στον κόουτς Λυκογιάννη έφερε εκ νέου τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (66-76). Ένα ακόμα γκολ-φάουλ του Γάλλου έδωσε… αέρα 13 πόντων στο Θρύλο (66-79), 1:46 για το φινάλε, βάζοντας τίτλους… τέλους στο ματς. Το μόνο που άλλαξε ήταν η διαφορά, με το ματς να λήγει 84-73. Τους είπε ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ στην Πυλαία.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-45, 49-64, 73-84.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης.