Tornado’s Πρόκρισης

Για 60 λεπτά, ο Ολυμπιακός έμοιαζε εγκλωβισμένος στις αμυντικές δαγκάνες της Ομόνοιας. Ηταν τότε που ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε δύο αλλαγές όπως και στο ματς με τον Αστέρα. Ραντζέλοβιτς και Ελ Αραμπί αποδείχτηκαν κομβικοί, “ξεκλειδώνοντας” κάθε αμυντικό τερτίπι των Κυπρίων   του Μπεργκ και με το πέναλτι του Βαλμπουενά και τη γκολάρα του Μαροκινού έκαναν το βήμα για την πρόκριση στους ομίλους.

Πως  ξεκίνησε:  Ο Πέδρο Μαρτίνς επεφύλασσε  μία έκπληξη με τη συμμετοχή  του Χασάν αντί του Ελ Αραμπί στην αρχική 11άδα.Κατα τα άλλα τερματοφύλακας ο Σα, με Ραφίνια-Σεμέδο-Μπα-Χολέμπας. Μπουχαλάκη -Καμαρά στα χαφ και μπροστά τους τον Φορτούνη ,με Βαλμπουενά -Μασούρα στα “φτερά” και τον Αιγύπτιο μπροστά, μοναδικό προωθημένο.

Το ματς:  Ο Ολυμπιακός “πέταξε” το πρώτο ημίχρονο στα σκουπίδια. Η κατοχή μπάλας ήταν ανούσια(67-33) με την   Ομόνοια να έχει δύο ζώνες στην άμυνα της και πολύ κοντά τις γραμμές  με αποτέλεσμα και ο άξονας και τα άκρα να μην βγάζουν δημιουργία για τους Πειραιώτες.

Ο Μαρτίνς προσπαθούσε να βρει την κατάλληλη  χημεία αλλάζοντας θέσεις με τους Βαλμπουενά, Μασούρα και Φορτούνη αλλά η καλά οργανωμένη άμυνα των Κυπρίων έμοιαζε απροσπέλαστη. Πρώτη καλή φάση ήταν ένα σουτ του Καμαρά στο 24 με τον Φαμπιάνο να είναι έτοιμος, ενώ στο 36, τη μοναδική φορά που η άμυνα της Ομόνοιας πιάστηκε απροετοίμαστη ήταν μία σέντρα του Βαλμπουενά, από δεξιά, με τον Χασάν να πιάνει κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στο 43, ο Φορτούνης βρέθηκε μέσα στην περιοχή, σε θέση βολής αλλά το σουτ έφυγς και πάλι άουτ.

Μοναδική φορά που οι Κύπριοι έκαναν οσμή απειλής ήταν μία κόντρα του Μποτεάκ ,στο 45 πάνω στον Μπα αλλά το τελείωμα του ήταν κάκιστο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ομόνοια και το Ντουρίς να βρίσκεσαι σε θέση βολής στο 48 ,αλλά να αστοχεί.

Η “επέμβαση” του Μαρτίνς

Οπως και στο ματς με τον Αστέρα έτσι και τώρα ο Μαρτίνς έκανε αλλαγές. Γύρισε το σύστημα σε 4-4-2 με Ελ Αραμπί και Ραντζέλοβιτς ο οποίος δικαίωσε τον προπονητή του 9 λεπτά μετά και αφού στο 67, η κεφαλιά του Ελ Αραμπί δεν βρήκε στόχο από σέντρα του Ραφίνια.

Λάζαρ ο …απρόβλεπτος

Οπως και πέρυσι έτσι και φέτος ο Ραντζέλοβιτς αποδείχτηκε κομβικός. Μετά από γέμισμα στην άμυνα της Ομόνοιας  ο Ραντζέλοβιτς με τον Λέτσιακς διεκδίκησαν την μπάλα , ο δεύτερος έχασε την ισορροπία στη διεκδίκηση και έπιασε τη μπάλα με τα χέρια του  και ο Μάκελι έδωσε πέναλτι.

Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών και …1-0

Ο Σέρβος έκανε άνω -κάτω την άμυνα των Κύπριων  και στο 76 σέρβιρε ασίστ  για τον Ελ Αραμπί ,ύστερα απο σλάλομ από δεξιά, αλλά ο Μαροκινός πιεσμένος, δεν βρήκε στόχο.

Ο Ελ Αραμπί ,που ήταν πιο επικίνδυνος από τον Χασάν  ο οποίος έδωσε τη θέση του στον Εμβιλά στο 76, είδε τον Φαμπιάνο να …..απογειώνεται σε κεφαλιά του ύστερα από σέντρα του Βαλμπουενά .

Η πρώτη αλλαγή του Μπεργκ  ήταν ο Ασαντε στη θέση του Παπουλή με την επιλογή του προπονητή της Ομόνοιας να είναι ο εν λόγω παίκτης να γίνει ..Ραντζέλοβιτς. Μάλιστα ένα λεπτό αφού μπήκε στο παιχνίδι ,έβγαλε σέντρα επικίνδυνη με τον Μπα να σταματάει τη μπάλα και να πέφτει κάτω και τον Σεμέδο να διώχνει τη μπάλα μακριά.

Ελ Αραμπί is Back

Με το 1-0 να είναι απλά μία οριακή νίκη και τον Φαμπιάνο να λέει όχι σε φάουλ του Βαλμπουενά, ήρθε ο Ελ Αραμπί στο 91 να σπάσει την κατάρα που τον ήθελε να μη σκοράρει από το παιχνίδι με την ΑΕΚ την πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ ή τρίτη τελική του στο ματς ήταν και φαρμακερή. Ο Μαροκινός έξω απο την περιοχή έκανε φοβερή κίνηση και σουτ εκεί που ο Φαμπιάνο δεν μπορούσε να αντιδράσει και 2-0….Η αντίδραση του Χένιγκ Μπεργκ στον πάγκο ήταν όλα τα λεφτά με την  απογοήτευση του έκδηλη

MVP:  Ξεκάθαρα ο Ραντζέλοβιτς που με την είσοδο του, όπως και ο Ελ Αραμπί άλλαξαν το μομέντουμ

Η Στιγμή: Η κίνηση του Μαρτίνς απο τον πάγκο στο 60.

Ο αδύναμος κρίκος: Ολος ο Ολυμπιακός του πρώτου μέρους

Ο Ρέφερι: Δίκαιος ο Μάκελι αν και θα μπορούσε να δώσει ένα ακόμα πέναλτι/.

Ολυμπιακός: Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Μασούρας (59’ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά, Φορτούνης (59’ Ελ Αραμπί), Χασάν (76’ Εμβιλά).

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λέφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, Μποτέκ (87’ Λοΐζου), Ζόρντι Γκόμεζ, Βίτορ Γκόμες, Παπαουλής (81’ Ασαντέ), Σενέ (46’ Ντουρίς), Τιάγκο.