Και τώρα…διπλό στο Περιστέρι

ideyelostchanceΣτο Περιστέρι θα κριθεί   η πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας για τον Ολυμπιακό.Με το 0-0 να κρίνει τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών και τον Πρωταθλητή να μην μετουσιώνει σε γκολ  τις λίγες ευκαιρίες που του δόθηκαν με κορυφαίο το δοκάρι του  Καρντόζο στο 25.

O Πάουλο Μπέντο ξεκίνησε με τερματοφύλακα το Λεάλι , ενώ απο δεξιά προς αριστερά βρέθηκαν οι Φιγκέιρας,Βιάνα,Νικολάου και Σισοκό.

Στη μεσαία γραμμή ήταν οι Μάρτινς και Ρέτσος με τον Μανθάτη δεξιά στα φτερά, αριστερά τον Σεμπά και τους Ιντέγε- Ανσαριφάρντ μοναδικούς προωθημένους στο 4-4-2 του Ολυμπιακού που ουσιαστικά ήταν ρόμβος.

To παιχνίδι είχε αναγνωριστικό ρυθμό στο πρώτο 10λεπτο με τον Ολυμπιακό να έχει κατοχή μπάλας και την άμυνα του Ατρομήτου να βρίσκεται σε διπλή ζώνη.

Με τον Μάρτινς να αναλαμβάνει τον άτυπο ρόλο του οργανωτή ,οι Πειραιώτες έψαχναν τρόπους να σπάσουν την άμυνα της ομάδας του Σα Πίντο.

Φτάσαμε στο 25 για την πρώτη καλή φάση του αγώνα που ήταν για τον Ολυμπιακό!

Ο Μανθάτης απέφυγε με μαεστρική ενέργεια τον Λημνιό και ξεχύθηκε στην άμυνα του Ατομήτου. Την κατάλληλη στιγμή “έσπασε τη μπάλα για τον Ανδρούτσο που έκανε το σουτ απο θέση μέσα αριστερά ,η μπάλα κόντρασρε σε σώμα και έφτασε στον Καρντόσο που “χάιδεψε” τη μπάλα αλλά κατάφερε να τη στείλει στο κάθετο δοκάρι !

Στο 28, ο Ατρόμητος “απάντησε” με την σέντρα του Λημνιού απο αριστερά ,με τον Πλατέλλα να παίρνει τη μπάλα μέσα στην περιοχή που έφυγε άουτ.

Το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά και στο 35, ο Γκορμπουνοφ νίκησε τον Ανσαριφάρντ στο τετ α τετ με τον Ιρανό να πλασάρει και τον Λευκορώσο κίπερ -με το δεξί χέρι – ενστικτωδώς να διώχνει.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ανδρούτσου να νικηθεί από τον κίπερ του Ατρομήτου.

Στην επανάληψη, και πάλι το πρώτο δεκάλεπτο ήταν διαδιακαστικό ,αλλά στο 55, το σουτ του Μανθάτη ήταν κακό αν και βρέθηκε σε καλή θέση και μάλιστα σε φάση που ξεκίνησε ο ίδιος.

Ιδια φάση και στο 58, με το σουτ του Ανδρούτσου να φέυγει ψηλά άουτ.

Ενα λεπτό μετά ο Ατρόμητος έγινε επικίνδυνος όταν ο Λημνιός πλαγιοκόπησε απο αριστέρα, συνέκλινε έκανε το σουτ, αλλά ο Λεάλι έδιωξε..

Οσο πέρναγε η ώρα και παρά την είσοδο του Φορτούνη αλλά και το ότι ο Ολυμπιακός είχε κατοχή μπάλας αλλά ο τρόπος ανάπτυξης δεν ήταν ορθός.Με τον Καρντόζο να βγαίνει έξω και να προσπαθεί να “σπάσει” τη μπάλα, όπως στο 71, αλλά το σουτ του Φορτούνη έφυγε άουτ και τον Σεμπά σε ρόλο δεξιού εξτρέμ να ψάχνει το ένας εναντίον ενός, με τον Βραζιλιάνο να μπερδεύται στο 73 με τον Ανσαριφαρντ και όταν έκανε το σουτ ,κόντραρε πάνω στα σώματα.

Ο  Ατρόμητος,πάντως, έχασε φοβερή ευκαιρία ,όταν  ο Νικολάου έκανε το λάθος, η μπάλα έφτασε στον Λέ Ταλέκ,από την πάσα του Κιβρακίδη που μόνος του με το τέρμα έστειλε τη μπάλα άουτ στο 83.

Ενα λεπτό μετά ήταν ο Ιντέγε αυτός που έχασε απίστευτη ευκαιρία με την κοντινή κεφαλιά να φεύγει άουτ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Λεάλι-Φιγκέιρας-Σισοκο-Ρέτσος-Νικολάου-Μάρτινς(65 Φορτούνης)-Βιάνα-Μανθάτης(61 Σεμπά)-Ανδρούτσος-Ανσαριφάρντ-Καρντόζο(79 Ιντέγε)

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ-Μπάχα-Φυτανίδης-Ούμπιντες-Λε Ταλέκ-Τόνσο(78 Νάτσος)-Ζησόπουλος-Πλατέλλας-Κιβρακίδης-Λημνιός(68 Κυριακίδης)-Κατράνης(80 Παντελιάδης)