Τον … «τελείωσε» ο Μίλος!

Με πολύ καθοριστικό τον πρώην «ερυθρόλευκο» άσο Μίλος Τεόντοσιτς η Βίρτους Μπολόνια γονάτισε τον Παναθηναϊκό με 74-64 και τον βύθισε ακόμη περισσότερο….

Συνεχίζει την κάθετη … πτώση του στην Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός,. Η Βίρτους Μπλόνια εκμεταλλεύθηκε τις τρομερές αδυναμίες και παθογένειες των [Πρασίνων» και με σόου του Μίλος Τεόντοσιτς στα τελευταία  λεπτά επικράτησε με 74-64, αφήνοντας τον … θίασο του Ντέγιαν Ράντονιτς ουσιασιτκά εκτός … διεκδίκησης της πρόκρισης στην πρώτη οκτάδα.

Ο Παναθηναϊκός δεν εκμεταλλευόταν τα λάθη των Ιταλών και ήταν άστοχος, με αποτέλεσμα γρήγορα το +5 (14-9) να γίνει +9 (18-9) με καταπληκτικό Σενγκέλια σε αυτό το διάστημα. Τελικά, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με ένα καλάθι του Λι στο 18-11 για τους «πράσινους» που έδειχναν κακό πρόσωπο.

Πολύ γρήγορα στη δεύτερη περίοδο η Βίρτους ξέφυγε για πρώτη φορά στο +12 (23-11) με εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπάκο και έπειτα στο +14 μετά από συνεχόμενα λάθη των «πρασίνων» και πόντους του Λούντμπεργκ (27-13). Κάπου εκεί, ο Παναθηναϊκός βρήκε δύο συνεχόμενα τρίποντα από Γκριγκόνις και Γουόλτερς, μειώνοντας στους 8 (27-19), με τον Μπέικον να βάζει το τρίτο στη σειρά για το 27-22. Η Βίρτους είχε απάντηση με Χάκετ και Ζαϊτέ να επαναφέρουν το +10 (34-24), πριν ο Οτζελέγε γράψει και πάλι το +12 (40-28). Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με +13 των γηπεδούχων (43-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» πήγαν να βγάλουν αντίδραση εκμεταλλευόμενοι την αστοχία, αλλά και τα λάθη της ομάδας του Σέρτζιο Σκαριόλο και προς στιγμήν προηγήθηκαν με τρίποντο του Πονίτκα μέ 55-57.

Όμως μέχρι εκεί.,.

Το σύνολο του Ράντονιτς πιστοποίησε ότι είναι ομάδα πολύ περιορισμένων δυνατοτήτων κι έτσι έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να ξαναγίνουν το απόλυτο αφεντικό στο ματς. Με τον Μίλος Τεόντοσιτς να σκοράρει αό κάθε σημείο του γηπέδου, η Βίρτους Μπολόνια έφτασε στην νίκη με 74-64 που της δίνει ελπίδες πρόκρισης.