Τον “σκότωσαν” τα τρίποντα

austin-daye-galatasaray-odeabank-istanbul-eb16

Παρά το γεγονός ότι έφτασε τουλάχιστον πέντε (!) φορές σε απόσταση αναπνοής να κάνει ακόμη μία θρυλική ανατροπή, ο Ολυμπιακός έφυγε ηττημένος 89-87 από το “Αμπντί Ιπεκτσί”, “λυγίζοντας” από τις κακές του επιλογές σε άμυνα και επίθεση αλλά και από την απίστευτη ευστοχία της Γαλατάσαραϊ. Οι Τούρκοι κατά διαστήματα έδιναν την εντύπωση ότι μπορούσαν να περάσουν την μπάλα από το μάτι της βελόνας, ενώ οι πρωταθλητές Ελλάδος “πλήρωσαν” ακριβά την αστοχία τους και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ. Άργησε να ξυπνήσει ο Ολυμπιακός, ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία από όλες για να φύγει με το “ροζ φύλλο” αγώνα. Δεν κατάφεραν οι ερυθρόλευκοι να εκμεταλλευτόυν το τεράστια βραδιά των Μάντζαρη και Μπιρτς με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και κατάφερε πολύ νωρίς να πάρει κεφάλι στο σκορ με προσπάθειες του Πρίντεζη και τον Μπιρτς. Ενώ όλα έδειχναν να εξελίσσονται φυσιολογικά για τους πρωταθλητές Ελλάδος, ένα “μπλακ άουτ” διαρκείας χτύπησε την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου από το 7ο λεπτό. Παρότι η πρώτη περίοδος έληξε 20-14 υπέρ του Ολυμπιακού, τα πράγματα στην δεύτερη άλλαξαν ριζικά. Οι Τούρκοι άρχισαν να βρίσκουν διαδρόμους προς το ερυθρόλευκο καλάθι με αποτέλεσμα να πάρουν μία σοβαρή διαφορά (33-22). Με το τέλος του ημιχρόνου τελικά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφεραν να βρουν ένα ρυθμό και να “μαζέψουν” τα σπασμένα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 4 πόντους πίσω 38-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Τούρκοι συνέχισαν το… βιολί τους με τα τρίποντα και κατάφεραν να ξαναφύγουν μπροστά στο σκορ με διαφορά που άγγιζε τους 14 πόντους (51-37). Και πάλι ομως ο Ολυμπιακός αρνήθηκε να καταθέσει τα όπλα του και έκανε τη δική του αντεπίθεση καλύπτοντας μία διαφορά δέκα πόντων χάρη σε εκπληκτικες προσπάθειες και δύο συνεχόμενα τρίποντα του Λοτζέσκι για να ολοκληρώσει την τρίτη περίοδο με 63-57 κυνηγώντας το σκορ.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος 8 λεπτά πριν το τέλος επανέφερε στο παιχνίδι τον Γκριν που μέχρι τότε είχε μόλις δύο πόντους. Με τον Αμερικάνο και τον Σπανούλη στο παρκέ αλλά και το “βελούδινο σφυρί” Ματ Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός συνέχιζε να “ροκανίζει” την διαφορά που κυνηγούσε από το δεύτερο δεκάλεπτο. Αποτέλεσμα αυτών των ενεργειών ήταν να φτάσουν οι πρωταθλητές  την διαφορά στο καλάθι 6.28 πριν το τέλος του αγώνα. Σε εκείνο το σημείο ήταν αναγκαία μία ασφυκτική άμυνα η οποία θα μπορούσε να εγγυηθεί την ολική ανατροπή. Κι όσο το παιχνίδι γινόταν ροντέο με την Γαλατά να αυξάνει και τον Ολυμπιακό να μειώνει, ο Αρχηγός Βασίλης Σπανούλης “μίλησε” από τα 6.75 στα 49 δευτερόλεπτα πριν το τέλος φέροντνας το παιχνίδι στο -1! Το 85-84 έγινε 87-84 και οι πρωταθλητές έψαχναν την μεγάλη στιγμή. Τελικά η τύχη γύρισε την πλάτη στους ερυθρόλευκους καθώς την κρίσιμη στιγμή λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος και με το σκορ στο 89-87 ο Πρίντεζης δοκίμασε για τρεις αλλά δέχθηκε την τάπα του Τάιους. Στα 7 δέκατα του δευτερολέπτου ο Σπανούλης σούταρε αλλά αστόχησε και έτσι ο Ολυμπιακός έφυγε ηττημένος από το “Αμπντί Ιπεκτσί”.

Ολυμπιακός: Γκριν 2, Μπιρτς 16, Γιανγκ, Παπαπέτρου, Σπανούλης 14, Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ 2, Πρίντεζης 17, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 19, Χάκετ, Λοτζέσκι 15.