Τον “έσωσε” ο Παπ

Συνηθισμένος από… παρολίγον εμφράγματα είναι ο Ολυμπιακός φέτος γενικώς, αλλά τελικά η τύχη και ο Παπανικολάου ήταν αυτά που βοήθησαν τους ερυθρόλευκους να κάνουν το 2-0 με τρίποντο του (89-88), απέναντι στον Προμηθέα.

Ο Ολυμπιακός σε ένα ματς με απίστευτο φινάλε, που βρέθηκε να χάνει 76-82 πέντε λεπτά πριν την λήξη, κατάφερε να πάρει τη νίκη με τον Παπανικολάου να γράφει το τελικό 89-88 13 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, σε μία επίθεση όπου η μπάλα έφτασε στα χέρια του από κλέψιμο του Σπανούλη! Στην εκπνοή του αγώνα, λίγο έλειψε ο Προμηθέας να πάρει τη νίκη, αλλά ο Πράδερ αστόχησε σε λέι απ, με τους ερυθρόλευκους να του ασκούν τρομερή πίεη..

Έτσι λοιπόν, ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 με υπερένταση στη σειρά των ημιτελικών και την Τρίτη στην Πάτρα θα ψάξει την τρίτη του νίκη, για να περάσει με “σκούπα” στους τελικούς του πρωταθλήματος που θα αντιμετωπίσει Παναθηναϊκό ή ΠΑΟΚ με τη σειρά να βρίσκεται στο 2-0 υπέρ των πρασίνων.

Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος μέτρησε 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα. Ο Μπόγρης δε, έκανε ότι ήθελε στην πατρινή ρακέτα και ο Kill Bill ανέλαβε να οργανώνει και να σκοράρει παράλληλα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 12-2 με τους αιφνιδιασμούς με τους γκαρντ του. Με προσωπικές επιλογές του Σαλούστρου, ο Προμηθέας έκανε το 14-11 σε μία χαλαρή άμυνα και με σερί 6-0. Εκεί, ο Ολυμπιακός «ξύπνησε» και έκανε 15-0 σερί με πολλές επιθετικές επιλογές από τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου και φτάσαμε στο 29-11 με τους αιφνιδιασμούς του Σπανούλη και με όλα αυτά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 31-17.

Οι περιφερειακοί του Ολυμπιακού άρχισαν να «βομβαρδίζουν» με τα τρίποντα στην αρχή της δεύτερης περιόδου και έφεραν το +14 και στο +15. Ο Χολ βοήθησε σε ένα μικρό σερί 5-0 και έφερε το 37-27 για τον Προμηθέα, όμως οι παίκτες του Σφαιρόπουλου βρήκαν τις απαντήσεις με την καλή τους άμυνα και με τους περιφερειακούς περισσότερο να σκοράρουν και επανέφεραν τη διαφορά στο +16 αρχικά και στο +18 στη συνέχεια με τα ριμπάουντ να εξακολουθούν να τους βοηθούν στο γρήγορο τέμπο. Ο Πρίντεζης είχε αναλάβει τώρα το σκοράρισμα και έφερε το 49-30, αλλά τα τρίποντα του Λίποβι μείωσαν σε 49-36. Ένα επιμέρους σκορ 6-2 έφερε το 55-38 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει στο 60-40 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, όμως η άμυνα ζώνης του Μάκη Γιατρά βοήθησε τον Προμηθέα να μειώσει αρχικά σε 60-47 με 7-0 σερί και πολλές λύσεις από τους ξένους και αργότερα σε 62-54. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 74-64.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 76-67 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, όμως εκεί ο Προμηθέας έκανε ένα απίστευτο σερί 18-0 και προηγήθηκε 76-82 με τους Πράδερ, Χολ, και τους επτά πόντους στον αιφνιδιασμό και τα δύο συνεχόμενα τρίποντα. Ο Ολυμπιακός απάντησε με 5-0 σερί και ισοφάρισε σε 82-82.

Ο Φαγέ έκανε το 82-84, ο Σπανούλης ισοφάρισε 84-84 και ο Φαγέ απάντησε ξανά. Ο Γουίλτζερ πήρε γκολ- φάουλ, αλλά έχασε τη βολή και ο Πράδερ έκανε το 86-88. Ο Σπανούλης έχασε τρίποντο, όμως έκλεψε την μπάλα και ο Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 89-88. Έτσι σε συνδυασμό με το χαμένο λέι απ του Φαγέ, ο Ολυμπιακός έφτασε στο αγχωτικό 2-0 στη σειρά των ημιτελικών.