Τον Ολυμπιακό ως το 33′ θέλουμε να βλέπουμε

Αυτή είναι η εικόνα που πρέπει να έχουν οι «ερυθρόλευκοι» συνεχώς και ο Παύλος Σαχτούρης εξηγεί γιατί.

Το ματς με την Λαμία ήταν εξ ορισμού εύκολο ματς για τον Ολυμπιακό. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων γνωστή. Από τη στιγμή, δε, που ο Μαρτίνς αποφάσισε να βάλει ενδεκάδα 100% βασικών, η αναμέτρηση θα τελείωνε νικηφόρα για τους νταμπλούχους. Η ουσία είναι ότι οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και στο 10λεπτο είχαν ήδη προβάδισμα δύο τερμάτων. Με τον Φορτούνη να σκοράρει και να δημιουργεί και τον Μπρούμα να ανοίγει το σκορ. Στο 10′ όλοι ήξεραν στο «Γ. Καραϊσκάκης» τί θα συμβεί.

Τόσο οι παίκτες του Ολυμπιακού όσο και οι παίκτες της Λαμίας. Οι μεν άρχισαν από εκείνη τη στιγμή να σκέφτονται την Άρσεναλ, οι δε την ΑΕΛ και το ματς της χρονιάς την Τετάρτη. Αλλά ένα ήσυχο ματς του Ολυμπιακού δεν μπορούμε να παρακολουθήσουμε. Με το σκορ 2-0 όλοι έλεγαν πώς θα ήταν το απόγευμα άνετο και ήσυχο. Αμ δε…

Ο τραυματισμός του Μπα έβαλε όλο τον κόσμο του Θρύλου στην… πρίζα. Με τον Σενεγαλέζο αμυντικό να αποχωρεί με ενοχλήσεις στη μέση και την ανησυχία να είναι έντονη για το ματς της Πέμπτης. Τελικά δεν ήταν κάτι και η αλλαγή έγινε για προληπτικούς λόγους. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου μάλιστα και ο Παπασταθόπουλος είχε μια πτώση, έδειξε να πονά ξανά στον λαβωμένο του ώμο, όμως δεν ήταν κάτι. Εκεί κι αν σκέφτηκαν πολύ πώς δεν φτάνει ένα ευχέλαιο!

Μετά το 3-0 το θέμα ήταν η διαχείριση. Πώς θα έπαιζαν οι «ερυθρόλευκοι». Οι αλλαγές έγιναν από τον Μαρτίνς. Ο ρυθμός έπεσε. Φάσεις βγήκαν. Αλλά γκολ δεν ήρθε. Κι αυτό είναι κάτι που πρέπει να το προσέξουν όλοι. Διότι ο κόσμος του Ολυμπιακού θέλει να προσφέρει θέαμα η ομάδα. Να βάζει πολλά γκολ και να μην σταματά στο… 3-0 του 33′. Σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς, η μπάλα κάνει τον κόσμο να ξεχνά τα προβλήματα και τις δύσκολες καταστάσεις. Λογικό να σκέφτονται όλη την Άρσεναλ, αλλά βάλτε κι άλλα γκολ στη Λαμία. Αυτό θέλουν όλοι.