Τον νίκησαν τα λάθη του

Την πρώτη του ήττα στη σεζόν γνώρισε ο Ολυμπιακός στο Βόλεϊ Γυναικών, μιας και ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη για την 3η αγωνιστική της Volley League Γυναικών.

Στην έναρξη του αγώνα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-2 και με 5-4 με τη Σάλας, όμως από εκείνο το σημείο δέχθηκε ένα 6-0 σερί, που έφερε μπροστά τις γηπεδούχες με 10-5. Η Χίπε μείωσε σε 10-6 αλλά στην εξέλιξη του σετ, ο ΠΑΟΚ αύξησε την υπέρ του διαφορά και στο 13-6 και στο 14-8. Με επίθεση της Χίπε διαμορφώθηκε το 15-9, με τις γηπεδούχες να διατηρούν το προβάδισμα και να φτάνουν στο 21-14.  O Oλυμπιακός δεν έβγαλε αντίδραση στο διάστημα αυτό με αποτέλεσμα να προκύψει το 25-15, χάρη στο οποίο προηγήθηκε ο ΠΑΟΚ με 1-0 στα σετ.

Η εικόνα διαφοροποιήθηκε στο 2ο σετ, αφού μετά το 3-1 των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 4-3 και πήγε στο 6-4 με την Μαριάνα Κόστα. Ο ΠΑΟΚ ανέκτησε το προβάδισμα στο 7-6, αλλά με δυο διαδοχικούς πόντους της Σάλας με μπλοκ άουτ και άσσο ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την κατάσταση για το υπέρ του 8-7. Οι δυο ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ μέχρι το 9-9, όταν ξέφυγαν με +2 οι ερυθρόλευκες στο 11-9 για να ακολουθήσει ένα 4-0 του ΠΑΟΚ που διαφοροποίησε και πάλι την κατάσταση δίνοντας το προβάδισμα με 13-11. Η Γιώτα μείωσε σε 13-12 αλλά στη συνέχεια διαμορφώθηκε το 15-12 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Ολυμπιακός με 3-0 σερί πλησίασε στον πόντο, (15-14) με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο 18-14. Με την Εμμανουηλίδου οι ερυθρόλευκες μείωσαν σε 18-16 και σε 19-17, πριν το νέο σερί των γηπεδούχων οι οποίες έφτασαν στο 22-17. Η Μαριάνα Κόστα σημείωσε το 23-19, όμως η Κογιάρ έδωσε το πρώτο σετ μπολ στον ΠΑΟΚ στο 24-19 για να ακολουθήσει το 25-20 και το 2-0 στα σετ.

Στο 3ο σετ, οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα, αλλά μετά το 7-5, οι γηπεδούχες χάρη σε ένα σερί αύξησαν το προβάδισμά τους για το 11-5, αρχικά και το 13-8 στη συνέχεια. Ο Ολυμπιακός απάντησε με 3-0 σερί και με άσσο της Μαριάνα Κόστα, πλησίασε στους 2 για το 13-11. Ακολούθησε νέο +4 για τις γηπεδούχες στο 15-11, για να μειώσουν οι «ερυθρόλευκες» σε 15-13, με άσσο της Κατερίνας Γιώτα. Στην εξέλιξη του σετ, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να μειώσει περισσότερο αφού οι γηπεδούχες πήγαν στο 17-13 και στο 18-14. Η Σάλας μείωσε στους 3 στο 18-15 και η Μαριάνα Κόστα σημείωσε το 19-16, ενώ μετά από επίθεση άουτ της Κογιάρ, διαμορφώθηκε το 19-17. Το σερί του Ολυμπιακού σταμάτησε από επίθεση της Καλαντάντζε για το 20-17 για τον ΠΑΟΚ που πήγε και στο 21-17.  Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν ξανά στους 2 στο 21-19, αλλά η Μερτέκη σημείωσε το 22-19 . Με πλασέ η Χίπε σημείωσε το 22-20, όμως ακολούθησε το 23-20 και το 25-21 για το τελικό 3-0 σετ υπέρ των γηπεδούχων.

Τα σετ: 3-0 σε 1.13. 25-16 (23’), 25-20 (24’), 25-21 (26’)