ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Τον μπλόκαραν και τον «έσφαξαν»

Ο Ολυμπιακός έχασε στο τάι μπρέικ από τον ΠΑΟΚ. Ήττα, λοιπόν, στον δεύτερο τελικό με 3-2 σετ. Αλλά η ουσία είναι πώς στο πέμπτο σετ ο διαιτητής Μυλωνάκης έγινε αρνητικός πρωταγωνιστής. Με το «έγκλημά» του καθόρισε την έκβασή του, σε μια φάση που ο επόπτης είχε δείξει άουτ. Έτσι, αντί να γίνει το σκορ 11-12, έγινε 12-11. Μια απόφαση που προκάλεσε εκνευρισμό και αποσυντόνισε τους «ερυθρόλευκους». Ο τρίτος τελικός είναι την Τρίτη στο «Μελίνα Μερκούρη». Τον μπλόκαραν και τον «έσφαξαν».

Πάρα πολλά λάθη!

Ο Ολυμπιακός έκανε δυναμική εκκίνηση και με τον άσσο του Ιντάλγκο προηγήθηκε 3-0. Αλλά εκεί τα λάθη έφεραν την πρώτη ισοπαλία (3-3) στο ματς. Οι δύο άσσοι του ΠΑΟΚ (Βουλκίδης και Ράπτης) διαμόρφωσαν το 7-5. Οι δύο διαδοχικοί άσσοι του Ιντάλγκο έφεραν το 11-11. Αν και ο ΠΑΟΚ προσπέρασε, ο Θρύλος το γύρισε. Λινάρδος και Στερν (ο δεύτερος πόντος με άσσο) έκαναν σερί 3-0 για το 17-19, ενώ ο Κουμεντάκης με μπλοκ το 20-22. Ακόμη, με μπλοκ άουτ το 22-24. Όμως, οι γηπεδούχοι με σερί 4-0 που ολοκλήρωσε ο Βαν Ντεν, πήραν το σετ με 26-24. Με τον ΠΑΟΚ να παίρνει στο πρώτο σετ, 9 πόντους από λάθη των «ερυθρόλευκων».

Ο Θρύλος έστειλε μήνυμα

Το δεύτερο σετ ήταν απολύτως ισορροπημένο. Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Καθώς καμία δεν προηγήθηκε με περισσότερο από έναν πόντο ως το 10-10. Εκεί ο ΠΑΟΚ με τον άσσο του Βαν Ντεν Ντρις και το μπλοκ του Ράπτη έκανε το 12-10. Δύο σερί πόντοι του Παγένκ ήταν η «απάντηση». Ανάλογη συνέχεια ως το 20-20. Όμως, ο άσσος του Κουμεντάκη και η επίθεση του Στερν έφεραν το 20-22. Επιπλέον, σε αντίθεση με το πρώτο σετ, τα λάθη έγιναν από τους γηπεδούχους. Έτσι, ο άσσος του Παγένκ έκανε το σκορ 22-24. Επίσης, το χαμένο σερβίς του Γουόλς διαμόρφωσε το 22-25 και το 1-1 στα σετ. Με τον Ολυμπιακό να παίρνει 10 πόντους από λάθη των Θεσσαλονικέων.

Εκτός… τόπου και χρόνου!

Εντούτοις, οι «ερυθρόλευκοι» στο τρίτο σετ αντιμετώπισαν προβλήματα στην υποδοχή. Όταν ο Κουμεντάκης μείωσε σε 4-3, ο Δικέφαλος του Βορρά με 3-0 και τον άσσο του Ράπτη βρέθηκε στο 7-3. Ο ΠΑΟΚ που «έχτισε» διαφορά 5 πόντων (11-6). Αν και ο Λινάρδος μείωσε με μπλοκ (11-8), Ράπτης (με μπλοκ) και Γιόρνα (με άσσο) ανέβασαν τη διαφορά στους 6 (14-8)! Αλλαγή πασαδόρου και διαγώνιου με Κομητούδη και Ζουπάνη στο ματς. Οι άσσοι του Ιντάλγκο έφεραν σερί 4-0 (14-12). Ωστόσο, ξανά… αέρας 6 πόντων για τον Δικέφαλο του Βορρά (20-14). Επιπλέον, ο Σωτηρίου έκανε το 23-15! Αν και ο Θρύλος με μείωσε 24-18 με τον Ιντάλγκο, το σερβίς του Στερν στο φιλέ τέλειωσε το σετ (25-18). Με τον ΠΑΟΚ να παίρνει 10 πόντους από λάθη και 5 από σερβίς!

Ανατροπή από το -6!

Νευρική ήταν η εκκίνηση στο τέταρτο σετ. Έτσι ο ΠΑΟΚ βρέθηκε νωρίς στο 3-1. Ωστόσο με την επίθεση του Στερν έκανε το σκορ 4-4. Όμως εκεί οι Θεσσαλονικείς έχτισαν διαφορά (8-6). Με Βαν Ντεν Ντρις και Ράπτη να δίνουν πολλούς πόντους. Ξαφνικά η εικόνα του Ολυμπιακού έμοιαζε με… πλημμύρα! Μέχρι και λάθος θέση από τον Λινάρδο, που δέχθηκε την μπάλα στην πλάτη, αντί να κάνει στην άκρη για την υποδοχή, για τον άσσο του Γιόρνα (13-7). Ο Θρύλος μάζεψε τη διαφορά σε 15-11 με τον Παγένκ. Στη συνέχεια, πίεσε στο σερβίς. Πετυχημένη επίθεση του Ιντάλγκο και χαμένη του Βαν Ντεν Ντρις κατέβασαν τη διαφορά στους 3 (18-15). Από το 20-16, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν τεράστια ανατροπή. Καταρχάς με τα σερβίς του Ιντάλγκο, αλλά και την άνοδο του Στερν. Καταρχάς σερί 5-0 για το 20-21, αλλά και ένα ακόμα 4-0. Δηλαδή 9-1 με τον Στερν να τελειώσει τις δύο τελευταίες επιθέσεις για το 21-25 και το 2-2.

Οι μεν τον μπλόκαραν, ο διαιτητής «εγκλιμάτισε»!

Σε μια πολύ μεγάλη «μάχη» εξελίχθηκε το τάι μπρέικ. Ο Ιντάλγκο με άσσο άνοιξε το σκορ, ενώ με πάιπ έκανε το 3-4. Το μπλοκ του Βουλκίδη έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ (5-4), αλλά με Παγένκ και Ιντάλγκο ο Θρύλος πήρε ξανά το προβάδισμα (5-6). Ο Κουβανός ακραίος με επίθεση στη μικρή διαγώνιο σημείωσε το 7-8. Σε μια χαλασμένη μπάλα, με τον Κοκκινάκη να γίνεται… πασαδόρος, ο Ράπτης με μπλοκ άουτ ισοφάρισε 9-9. Στο 10-11 ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει με +2, όταν ο Σκριέντοφ μπλόκαρε τον Ιντάλγκο.

Αμέσως μετά υπήρξε ένα διαιτητικό σφάλμα! Μια απόφαση του πρώτου διαιτητή Μυλωνάκη. Είδε (!) πώς η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Τζιάβρα στην προσπάθεια του Βουλκίδη και έδωσε μπλοκ άουτ! Ενώ ξεκάθαρα αυτό δεν συνέβη. Έτσι, αντί για 11-12 το σκορ έγινε 12-11! Αλλοίωση του σετ. Λοιπόν, όλο αυτό αποσυντόνισε τους «ερυθρόλευκους». Έτσι βρέθηκαν πίσω με 14-11 από το μπλοκ του Βουλκίδη. Επίσης με το μπλοκ του Γιόρνα έγινε το 15-12 και το 3-2 στα σετ. Τον μπλόκαραν και τον «έσφαξαν».

Τα σετ 3-2 σε 2.23: 26-24, 22-25, 25-18, 21-25, 15-12.