Το τρομερό στατιστικό του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός είναι ασταμάτητος. Δεν είναι μόνο ότι έχει συμπληρώσει πάνω από 14 μήνες αήττητος στην Ελλάδα, σε όλες τις διοργανώσεις. Αλλά και το γεγονός ότι είναι κυριαρχικός. Μιας και οι «ερυθρόλευκοι» δεν νικούν απλά τους αντιπάλους του. Ειδικότερα, φτάνουν σε ευρείες επικρατήσει με πολλούς πόντους διαφορά. Ωστόσο, χθες βράδυ στο Περιστέρι αυτό δεν συνέβη. Διότι νίκησαν μεν, αλλά τον έκαναν μόλις με έναν πόντο δε.  Το τρομερό στατιστικό του Ολυμπιακού.

Εντυπωσιακό στατιστικό

Πιο συγκεκριμένα, στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός χθες βρέθηκε με την πλάτη στον… τοίχο μετά από 37 διαδοχικές νίκες. Ειδικότερα, 29 στην κανονική περίοδο και 8 στα περσινά πλέι οφ. Έτσι, η 38η σερί νίκη που ήρθε από το καλάθι του Γουόκαπ στα 1,4” για τη λήξη ήταν μόλις στον πόντο (87-86). Αλλά, ταυτόχρονα, η πρώτη του στον πόντο μετά από 1.703 ημέρες. Πιο συγκεκριμένα, η αμέσως προηγούμενη ήταν στις 26 Μαΐου 2018, στον δεύτερο ημιτελικό με τον Προμηθέα (89-88).

Οι διαφορές του Ολυμπιακού στο ημίχρονο

Ακόμα, ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκε μόλις για δεύτερη φορά φέτος πίσω στο σκορ, στο ημίχρονο (44-42). Εξάλλου, η προηγούμενη ήταν στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής με τον Παναθηναϊκό (35-38).  Ειδικότερα, στα άλλα 11 ματς της φετινής Basket League μόνο μια φορά δεν είχε διψήφια διαφορά σε αυτά. Το τρομερό στατιστικό του Ολυμπιακού. Έτσι έχουν οι συντελεστές των πόντων υπέρ του Θρύλου για το πρώτο ημίχρονο.