ΜΠΑΣΚΕΤ

To τρένο του Θρύλου συνεχίζει την πορεία του

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο ρεκόρ του στις εγχώριες διοργανώσεις, επικρατώντας με 107-41 του Αθηναϊκού για την Α1 Γυναικών στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Ο Θρύλος από νωρίς έδειξε τις διαθέσεις του και πρόλαβε  να πάρει προβάδισμα 20 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο. Η συνέχεια ήταν ακριβώς ίδια και έκλεισε το ημίχρονο στο 46-25, με την τρίτη περίοδο να είναι κομβική για να ξεφύγει κι άλλο η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων και το σκορ να πάει στο 85-36. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία με τον Ολυμπιακό να έχει πλέον 17 σερί νίκες στο πρωτάθλημα.

Πρώτη σκόρερ του Θρύλου η Τζέσικα Τόμας με 32 πόντους, ενώ ακολούθησε η Ιβάνα Τίκβιτς με 17.

ΞΕΦΥΓΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΜΕ 35 ΠΟΝΤΟΥΣ

O Ολυμπιακός ξεκίνησε τα ματς με τις Παυλοπούλου, Τόμας, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον και γρήγορα πήρε… κεφάλι στο σκορ. Με την Τόμας να πετυχαίνει 5 πόντους οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 10-0 στο πρώτο τρίλεπτο, με την Παυλοπούλου να ευστοχεί από τα 6,75μ για το +13.

Ο Θρύλος παρέμεινε αποτελεσματικός στην άμυνά του, προσπέρασε με 16 πόντους,  με τον Αθηναϊκό να σκοράρει για πρώτη φορά στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Τζόνσον με λέι απ έκανε το 18-2, για νατην ακολουθήσει μετά από μία ακόμα όμορφη ομαδική προσπάθεια η Τόμας για το 20-2. Η Αμερικανίδα πρόσφερε διαφορά 20 πόντων στον Ολυμπιακό για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 26-2.

H πίεση των αθλητριών του Γιώργου Παντελάκη και η καλή επιθετική λειτουργία έφεραν ένα 6-0 σερί με την έναρξη της δεύτερης περιόδου για το 32-2. Η Τίκβιτς έπειτα από ασίστ της Νικολοπούλου έκανε το 34-4, με τον Αθηναϊκό να μειώνει σε 34-11 προχωρώντας στο δικό του σερί. Η Λίτση πέτυχε τα 36-14, με τον Θρύλο να ανοίγει από νωρίς το ροτέισον στην αναμέτρηση. Το τρίποντο της Κοσμά πραγματοποίησε το 39-17, με την Ελληνίδα φόργουορντ να πετυχαίνει με τον ίδιο τρόπο το +35 (42-17). Ο Ολυμπιακός συνέχισε  να είναι θετικός στα επιθετικά του καθήκοντα, η ομάδα του Βύρωνα βρήκε λύσεις και το ημίχρονο βρήκε το σκορ στο 46-25.

ΤΥΠΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, η Τομας πέτυχε 8 από τους 10 πόντους του Ολυμπιακού για να περάσει και πάλι τους 30 πόντους η απόσταση των δύο ομάδων (57-15). Η Αμερικανίδα πετυχε και πέντε ακόμα πόντους για το 62-27 επί του Αθηναϊκού, ο οποίος μείωσε με ένα 5-0 σερί.

H Τόμας παρέμεινε σε αυτόν τον ρυθμό (65-30),  με την Τίκβιτς να την ακολουθεί για το 72-32 με συνεχόμενους πόντους. Το πόδι δεν έφυγε από το γκάζι, η Σπυριδοπούλου πραγματοποίησε το 78-34, με τον Θρύλο να έχει επιμέρους 7-2 σε ένα λεπτό για το 85-36 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Παρότι είχε κριθεί το παιχνίδι, οι «ερυθρόλευκες» δεν έριξαν ταχύτητα, η Λίτση πέτυχε σερί πόντους και το ματς έφτασε στο 94-36.

Με βολές η Αυτζή έστειλε την διαφορά στους 60 πόντους, η Λίτση και πάλι σκόραρε για το 98-36 και η Κοσμά πέτυχε την κατοστάρα στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας. Με πόντους της Κοσμά και της Τζόνσον τελείωσε το παιχνίδι με το Ολυμπιακό να επικρατεί με 107-41 του Αθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 26-2, 46-25, 85-36, 107-41