ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Το σερβίς τον έστειλε τελικό

Στόχος επετεύχθη. Ο Ολυμπιακός πέρασε στους τελικούς της Volley League. Μιας και νίκησε για τρίτη φορά, σε ισάριθμες αναμετρήσεις, τον Μίλωνα. Ξανά με 3-0 στο «Μελίνα Μερκούρη». Διότι έκανε πολύ καλή δουλειά στο σερβίς με 14 άσσους. Επιπλέον και στο μπλοκ ήταν αποτελεσματικός με 9. Το σερβίς τον έστειλε τελικό.

Το σερβίς του Ιντάλγκο on fire

Ο τρίτος αγώνας των ημιτελικών ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Μίλωνα ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι. Ο Θρύλος προηγήθηκε πρώτη φορά 5-4 με το μπλοκ του Παπαγγελόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν 9-9 και πέρασαν μπροστά 12-11 με τον άσσο του Ιντάλγκο. Στη συνέχεια του σετ, ο Κουβανός ακραίος με συνεχόμενους πόντους έκανε τη διαφορά. Από το 20-20 με τον Μολίνα, ο Σαλδαβόρ με 4 διαδοχικούς πόντους (σ.σ.: 9 στο σετ), οι τρεις με άσσοι, διαμόρφωσε το 25-20 και το 1-0 σετ.

Έγινε του… άσσου!

Αν και στην εκκίνηση του δεύτερου σετ ο Μίλων προηγήθηκε 2-0, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν. Με τους άσσους του Στερν ισοφάρισαν 3-3 και μετά προηγήθηκαν 5-3. Ένας ακόμη πόντος από σερβίς, με τον Ιντάλγκο έκανε το 8-4. Άσσος από τον Μολίνα, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν 9-8. Στη συνέχεια, δύο άσσοι από τον Σπύρο Χανδρινό για το 12-9 και το 14-9, αλλά και τον Ιντάλγκο (σ.σ.: διαδοχικοί για το 19-12). Το μπλοκ του Στερν έκανε το σκορ 23-16, με το σετ να κλείνει με 25-18, από το χαμένο σερβίς του Στράτου, για το 2-0 του Ολυμπιακού. Επιπλέον, ο Θρύλος από τους 4 άσσους του πρώτου σετ, πήρε άλλους 7 στο δεύτερο, φτάνοντας τους 11!

Πέρασε στον τελικό

Ανάλογο σκηνικό και στις αρχές του τρίτου σετ, με τον Θεοδόση να δίνει αέρα… δύο πόντων (1-3) στον Μίλωνα. Αλλά ο Ιντάλγκο ισοφάρισε 4-4. Ο Μολίνα με διαδοχικούς πόντους έκανε το 4-7, για να το… σπάσει ο Τράβιτσα με πλασέ (5-7). Σερί 5-0 του Θρύλου με Στερν, Χανδρινό και πόντο του Παπαγγελόπουλου (10-8). Ο άσσος του Σπύρου Χανδρινού έκανε το 12-9, αλλά οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν 15-14 μετά το λάθος του Ιντάλγκο. Αλλά και 18-16 με τον Μολίνα. Ωστόσο, εκεί ανέλαβε δράση ο Στερν. Με μπλοκ ισοφάρισε 18-18, ενώ με τρεις σερί πόντους, ο δεύτερος με άσσο έκανε το 22-22 και το 23-23. Οι «ερυθρόλευκοι» έσπασαν τέσσερα σετ μπολ του Μίλωνα. Καθώς ο Στερν ισοφάρισε 27-27. Στη συνέχεια ο Παπαγγελόπουλος με άσσο έκανε το 28-27, για να τελειώσει ο Ιντάλγκο το σετ (29-27) και το ματς (3-0 σετ). Το σερβίς τον έστειλε τελικό.

Τα σετ 3-0 σε 1.17: 25-20, 25-18, 29-27