ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Το σερί νικών συνεχίστηκε στη Δράμα

Από νίκη σε νίκη ο Ολυμπιακός. Καθώς η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη μετά το 28-23 στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, πέτυχε την έβδομη διαδοχική. Πιο συγκεκριμένα, αυτή τη φορά στη Δράμα με 31-29. Έτσι έφτασε τους 14 βαθμούς σε 8 αγωνιστικές. Ειδικότερα, με τον Σλαβούλιτσα να ηγείται του σκοραρίσματος, με 7 τέρματα. Το σερί νικών συνεχίστηκε στη Δράμα.

Νίκη και στη Δράμα

Αν και στα πρώτα λεπτά το σκορ ήταν αμφίρροπο, μετά το 15λεπτο οι πρωταθλητές Ελλάδας πήραν μια διαφορά και δεν την έχασαν ποτέ ξανά. Δύο τέρματα προβάδισμα με τον Μιχαηλίδη στο 16′ (7-5), για να γίνει αυτό +3 (11-8) στο 21′ με τον Λιόλιο. Με τον Παπαβασίλη η διαφορά ανέβηκε στα 4 γκολ (11-15, 27′), ενώ ο Μιχαηλίδης το +5 (11-16). Η μέγιστη διαφορά (+6)στο πρώτο ημίχρονο ήρθε από τον Λιόλιο (11-17, 28′), για να τελειώσει το ημίχρονο με 13-17.

Το σερί συνεχίστηκε

Οι βάσεις για την 7η συνεχόμενη νίκη είχαν μπει. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο και μια διαφορά ασφαλείας. Ακόμη ένα γκολ από τον Σλαβούλιτσα και για το 21-17 (38′), ενώ ο Καραμπουρνιώτης έκανε το 21-24 στο 45′. Επιπλέον, με τον Νιοκάς ο Θρύλος βρέθηκε εκ νέου στο +5 (21-26) και με τον Μιχαηλίδη στο +6 (21-27, 48′). Ειδικότερα έδειξε πώς δεν υπήρχε περίπτωση να μην νικήσει στη Δράμα. Αν και οι γηπεδούχοι μείωσε σε 27-29, το γκολ του Σλαβούλιτσα (59:17( με το οποίο έγινε το 30-27 «κλείδωσε» το «διπλό». Το σερί νικών συνεχίστηκε στη Δράμα.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-4, 5-5, 7-10, 11-13, 13-17 (ημχ.) 16-19, 17-21, 21-24, 21-27, 24-28, 29-31.

ΔΡΑΜΑ (Σ. Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπάρμπας, Μωραΐτης 6, Χαϊτίδης, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 2, Τορνικίδης, Τόσκας 12, Καλαϊτζίδης, Ντακάρης, Παπαγεωργίου, Ζιβούλοβιτς 2, Παπαδοπόπουλος 6, Κρανιώτης, Σίνα 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Ρούσσος 1, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 3, Κουτουλογένης, Παπαδημητρίου, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής, Βέμπερ 5, Πασσιάς 1, Λιόλιος 2, Σλαβούλιτσα 6, Γκρατζάν 1, Μιχαηλίδης 3, Μπάουερ.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 1/1-3/3.