Το ΣΕΦ θα τον στείλει Βελιγράδι

Ένα σουτ μακριά από το Βελιγράδι έφτασε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Μπαρτζώκα θα μπορούσε να είχε τελειώσει τη σειρά στο Πριγκιπάτο απόψε. Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, προηγήθηκε 77-76 με το τρίποντο του Σλούκα, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Αλλά έμεινε χωρίς σκορ, η Μονακό πέτυχε ένα καλάθι με τον Μπέικον και νίκησε 78-77. Στέλνοντας τη σειρά σε 5ο ματς (4/5, 21:00). Το ΣΕΦ θα τον στείλει Βελιγράδι.

Άμυνα με κενά, «Παπ» on fire

Η Μονακό ξεκίνησε με τον Τζέιμς να σκοράρει για το 4-0. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπήκαν καλά, με τον Ντόρσεϊ να δίνει λάθος πάσα στο τρανζίσιον. Το τρίποντο του Παπανικολάου μετά από σχεδόν δυόμιση αγωνιστικά λεπτά (4-3) έδωσε καλή ψυχολογία, με τον Μοτεγιούνας να κάνει το 6-3. Η ομάδα του Μπαρτζώκα «έτρεξε» σερί 9-0 με Ντόρσεϊ και Παπανικολάου για να βρεθεί στο 5′ στο +6 (6-12). Μετά το τάιμ άουτ του Ομπράντοβιτς, η ομάδα του μείωσε σε 11-12, αλλά ο Βεζένκοφ έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό (11-15) στο 7′. Με μίνι σερί 4-0 από Φαλ και Βεζένκοφ ο Θρύλος βρέθηκε ξανά στο +6 (13-19) στο 8′. Οι Γάλλοι με Τόμας (4π.) και Μπέικον ισοφάρισαν σε 19-19, με τον «Παπ» να έχει 8π. (1/2 διπ., 2/3 τρ.)

Κομβικός ο Σλούκας

Ο Βεζένκοφ συνέχισε να δίνει λύσεις και με νέο τρίποντο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» με 22-21. Η Μονακό πίεσε περισσότερο, ειδικά με τον Λι στο παρκέ. Έκανε σερί 6-1 με το τετράποντο (τρίποντο και φάουλ) του Αμερικανού γκαρντ για το 27-23 στο 12′. Ο Σλούκας άνοιξε.. λογαριασμό (27-25), ενώ ο Γουόκαπ έδωσε νέο προβάδισμα (27-28). Με τον Έλληνα γκαρντ να βάζει δύο βολές και να δίνει ασίστ στον Φαλ, έγινε το 29-32, ενώ ο Πρίντεζης το έκανε +4 (29-33) με μία βολή στο 16′. Καλάθι του Φαλ και τρίποντο του Σλούκα για το +6 (32-38), ενώ ο Πρίντεζης στο +18 ανέβασε τη διαφορά στους 8 (32-40). Οι Γάλλοι στα τελευταία 130 δευτερόλεπτα με 6-2, περιόρισαν τη διαφορά στους 4 (38-42), με τον Ολυμπιακό να κλείνει το ημίχρονο με μόλις ένα λάθος!

Η Μονακό ανέβασε… τέμπο

Με την μπάλα να περνάει μέσα στον Φαλ, στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου, ο Γάλλος πέτυχε δύο καλάθια, κερδίζοντας ισάριθμα φάουλ. Με 5 σερί πόντους έκανε το 38-47, ενώ έδωσε και ασίστ στον Βεζένκοφ για σερί 7-0 του Θρύλου και +11 (38-49) στο 22′. Όμως η Μονακό, που δεν είχε να χάσει τίποτα, έκανε το ματς… ροντέο. Συνεχής πίεση πάνω στην μπάλα. Ο Ολυμπιακός κόλλησε επιθετικά για ένα τρίλεπτο. Ήδη ο Γουόκαπ είχε πάει στον πάγκο με 3 φάουλ (21′), για να συμβεί το ίδιο και με τον Φαλ (23′). Έτσι, οι Γάλλοι έκαναν σερί 12-3 για να μειώσουν σε 51-52 στο 25′. Με το πρώτο τρίποντο του Ντόρσεϊ έγινε το 51-57, ενώ ο Βεζένκοφ πέτυχε το 53-59. Με Χολ και Τόμας να κάνουν μεγάλη ζημιά, η Μονακό έκανε σερί 12-2 και έκλεισε το δεκάλεπτο με +4 (65-61), με τον Ολυμπιακό να έχει 6 λάθη στην περίοδο.

Θόλωσε το μυαλό στο τέλος

Το σερί της γαλλικής ομάδας (8-0) συνεχίστηκε με τον εξαιρετικό Τόμας να σκοράρει ένα δίποντο και ένα τρίποντο και το σκορ στο 32′ να γίνεται 70-61. Το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα είχε στόχο να βοηθήσει τους παίκτες του να ηρεμήσουν. Και απέδωσε. Με την επιστροφή τους στο παρκέ, οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν δύο διαδοχικά τρίποντα από την αδύνατη πλευρά, με Γουόκαπ και Παπανικολάου. Στην άμυνα έγινε δουλειά, ενώ το κάρφωμα του «Παπ» έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση… ανάσας (70-69). Ακολούθησε ένα ακόμα καλάθι, του Βεζένκοφ, με το Θρύλο να κάνει σερί 10-0 για το προσπέρασμα (70-71) στο 35′. Ο Τζέιμς έκανε το 72-71, με τον Σλούκα να «απαντά» με τρίποντο (72-74). Δύο σερί καλάθια του Μπέικον και ενδιάμεσα λάθος στην επαναφορά για τον Ολυμπιακό (76-74) στο 37′. Ο Σλούκας με ένα τεράστιο τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στο 38′ (76-77). Ο Μπέικον σκόραρε ξανά (78-77), ενώ ο Σλούκας έκανε λάθος πάσα και ο Παπανικολάου το φάουλ. Η άμυνα βγήκε, αλλά στην τελευταία επίθεση η μπάλα κόλλησε. Ο Σλούκας πήρε το σουτ, αλλά αστόχησε και το ματς έληξε 78-77. Το ΣΕΦ θα τον στείλει Βελιγράδι.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-42, 65-61, 78-77.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε το στατιστικό του αγώνα.