ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Το ρεσιτάλ του εκπληκτικού Απόστολου Χρήστου [vid]

Το 91ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κολύμβησης ολοκληρώθηκε την Παρασκευή. Με τον Ολυμπιακό για άλλη μια χρονιά να παίρνει τον τίτλο. Να κάνει ένα ακόμα treble! Πρωταθλητής στη Γενική Βαθμολογία, στους Άνδρες και στις Γυναίκες. Οι Αγώνες είχαν έναν απόλυτο πρωταγωνιστή. Το ρεσιτάλ του εκπληκτικού Απόστολου Χρήστου.

Σούπερ σταρ ο Απόστολος Χρήστου

Ο «ερυθρόλευκος» πρωταθλητής στους φετινούς αγώνες ήταν σαν τον Superman! Πράγματι έδειχνε άτρωτος. Σε 9 αγωνίσματα έπεσε στην πισίνα, σε ισάριθμα ήταν νικητής. Με τον εκπληκτικό απολογισμό των 9 χρυσών μεταλλίων. Ο κορυφαίος αθλητής του 91ου Πανελλήνιου πρωταθλήματος κολύμβησης Ανδρών/Γυναικών, στο ΟΑΚΑ. Μέσα σε ένα τετραήμερο ανέβηκε 9 φορές στην πρώτη θέση του βάθρο. Με τον τρόπο αυτό, δηλαδή πανηγυρικά, κατέκτησε το 9ο πρωτάθλημα με το σκουφάκι του Ολυμπιακού.

Δύο πανελλήνια ρεκόρ για τον Χρήστου

Μέσα σε αυτές τις ημέρες επιπλέον, εκτός από τα 9 χρυσά μετάλλια, στο ενεργητικό του καταγράφηκαν και δύο πανελλήνια ρεκόρ. Το πρώτο ήταν ατομική του επίδοση. Στα 200 μέτρα ύπτιο. Το δεύτερο ήταν αποτέλεσμα ομαδικής δουλειάς. Πανελλήνιο ρεκόρ και με την ομάδα 4Χ100μ. ελεύθερο mixed. Μαζί με τους Σοφία Κλικοπούλου, Μάρθα Μάτσα και Παναγιώτη Μπολάνο. Ό,τι άλλο και να πει κανείς γι’ αυτό τον υπέρ-αθλητή, λίγο θα είναι! Ακόμη αυτή η σούπερ εμφάνιση με τα 9 στα 9 χρυσά είναι ένα ακόμα θρυλικό ρεκόρ! Το ρεσιτάλ του εκπληκτικού Απόστολου Χρήστου.

Τα χρυσά μετάλλια του Απόστολου Χρήστου στο φετινό Πανελλήνιο πρωτάθλημα

• 200μ. ύπτιο (1:56.72)
  • 4Χ100μ. Ανδρών (Παναγιώτης Χιώτης, Στέφανος Δημητριάδης, Παναγιώτης Μπολάνος-3:38.88)
  • 50μ. ύπτιο (24.94)
  • 4Χ100μ. Ανδρών (Ιωάννης Χρήστου, Παναγιώτης Μπολάνος, Ηλίας Παλαιολόγος-3:22.41)
  • 100μ. ελεύθερο (49.45)
  • 4Χ100μ. ελεύθερο mixed (Σοφία Κλικοπούλου, Μάρθα Μάτσα, Παναγιώτης Μπολάνος-3:33.38)
  • 4Χ100μ. μικτή ομαδική (Παναγιώτης Χιώτης, Δανάη Καπρίνη, Μάρθα Μάτσα-3:53.85)
  • 100μ. ύπτιο (53.60)
  • 4Χ200μ. ελεύθερο (Παναγιώτης Μπολάνος, Δημήτρης Νέγρης, Παναγιώτης Ζάρακας-7:32.32)

Χρήστου: «Όλοι μαζί οδηγήσαμε το σύλλογο στην κατάκτηση του treble»

Ο απόλυτος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού στο 91ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα έκανε δηλώσεις μετά το φινάλε της διοργάνωσης. Με τον Απόστολο Χρήστου να τονίζει: «Ένα ακόμα πρωτάθλημα με τον Ολυμπιακό, είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό. Ήταν ο βασικός μου στόχος να κολυμπήσω σε όλα τα αγωνίσματα, ήταν και σαν μορφή προπόνησης για το Πανευρωπαϊκό, αλλά και για να βοηθήσω την ομάδα μου όσο περισσότερο μπορώ. Έδωσα τον καλύτερο μου εαυτό και κατέκτησα 9 μετάλλια, με τα οποία βοήθησα πολύ το σύλλογο μας, να κατακτήσει το πρωτάθλημα! Ήθελα να δείξω ότι έχω όρεξη, ήθελα να βοηθήσω τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα και φάνηκε ότι τα πήγαμε περίφημα όλοι. Όλοι οι συναθλητές μου τα έδωσαν όλα και οδηγήσαμε όλοι μαζί το σύλλογο στην κατάκτηση του treble».