Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤ

Το Περιστέρι του Σπανούλη στον τελικό!

Η ομάδα των δυτικών προαστίων με φοβερό τον Φρανσίσκο που πέτυχε 33 πόντους υπέταξε την ΑΕΚ με 77-65 και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό της Κυριακής  για πρώτη φορά στην ιστορία του

Έγραψε ιστορία του Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη!

Με κορυφαίο ένα ασταμάτητο Φρανθίσκο που πέτυχε 33 πόντους το συγκρότημα τοθυ Βασίλη Σπανούλη παίζοντας καταπληκτικά την τέταρτη καθοριστική περίοδο λύγισε  την ΑΕΚ με 77-65 και τσέκαρε το εισιτήριο της πρόκρισης για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου της Κυριακής για πρώτη φορά στην ιστορία του.

H  ΑΕΚ ήταν ανταγωνιστική πολύ καλά στο γήπεδο, παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκε χωρίς τον κορυφαίο παίκτη της, Μίτσελ, ενώ έχασε με τραυματισμό και τον Κένι Γουίλιαμς στα κρίσιμα λεπτά του παιχνιδιού.

Το Περιστέρι τα βρήκε σκούρα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο στα τελευταία πέντε λεπτά πάτησε τέρμα το γκάζι και κατάφερε να φτάσει τελικά στη νίκη και μάλιστα με διψήφια διαφορά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Φρανσίσκο. Ο Γάλλος γκαρντ ήταν άκρως εντυπωσιακός, μετρώντας 33 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο ηγέτης της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή εμφάνιση του, διαλύοντας κάθε αμυντικό σύστημα της Ένωσης.