ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Το πάθημα τελικά δεν έγινε μάθημα

Την περασμένη Πέμπτη ο Ολυμπιακός ήταν κακός για 30 λεπτά στο ΣΕΦ και ηττήθηκε 81-76 από τον ΠΑΟ στον πρώτο τελικό. Το «καμπανάκι» χτύπησε, αλλά οι «ερυθρόλευκες» δεν το κατάλαβαν καλά. Έτσι, στο δεύτερο τελικό ήταν και πάλι κακές. Με 11,1% στο τρίποντο (2/18) είναι αδύνατη η νίκη σε τελικό. Η άμυνα ζώνης που επέλεξαν οι «πράσινες» πάλι τους προκάλεσε θέμα. Ηττήθηκαν 61-53 αυτή τη φορά. Το πάθημα τελικά δεν έγινε μάθημα.

Η σειρά των τελικών είναι πλέον στο 2-2 και οι «ερυθρόλευκες» θα έχουν πολύ δύσκολο έργο, αν δεν αλλάξουν αγωνιστικό πρόσωπο. Είναι σε κακό φεγγάρι σε ό,τι αφορά τα σουτ τριών πόντων και θα πρέπει να τα περιορίσουν. Όταν μια ομάδα έχει υπεροπλία μέσα στη ρακέτα, πρέπει να την αξιοποιεί. Ο τρίτος τελικός είναι την Τετάρτη 11 Μαΐου, στις 17:00, στο ΣΕΦ. Οι κοπέλες του Ολυμπιακού θα χρειαστούν τη βοήθεια του κόσμου για να πάρουν την πρώτη νίκη και να γυρίσουν το… διακόπτη. Αλλιώς θα «μπλέξουν» και ο στόχος του πρωταθλήματος θα είναι πολύ δύσκολος.

Τα «έσπασαν» εντελώς

Ο Ολυμπιακός έκανε καλό ξεκίνημα, με παιχνίδι μέσα από τη ρακέτα. Ο Θρύλος προηγήθηκε 4-1 στο 3′. Στην άλλη πλευρά, ξανά η Φιτζέραλντ έπαιρνε τις επιθέσεις του ΠΑΟ και σκόραρε τους πρώτους πόντους (4-4). Με δύο βολές της Πλουφ οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν στο 6-4 στο 4′. Αλλά έμειναν χωρίς σκορ για περισσότερα από 2 λεπτά. Η Ριντ έκανε ζημιά (10-6), για να σπάσει η Βίτολα το σερί 6-0 που είχαν οι «πράσινες» (10-8). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σερί 7-2 για τον ΠΑΟ (17-10). Ο δε Ολυμπιακός είχε 4/20 σουτ εντός παιδιάς και ποσοστό 20% (4/15 δίποντα, 0/5 τρίποντα). Το πάθημα τελικά δεν έγινε μάθημα.

Αντίδραση από την άμυνα

Οι «ερυθρόλευκες» στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαν δυνατά. Έπαιξαν εξαιρετική άμυνα ως το 13′, καθώς κράτησαν τον ΠΑΟ χωρίς σκορ. Από την πλευρά τους έκαναν σερί 10-0 με Νικολοπούλου, Πλουφ, Χάμπλιν, Σταμολάμπρου και Χάμπλιν για να προηγηθούν 20-17. Η άμυνα συνέχισε να έχει αποτέλεσμα. Οι «πράσινες» σκόραραν μόνο με βολές. Το πρώτο τους σουτ εντός παιδιάς ήρθε στο 15′ με το τρίποντο της Λύμουρα στο τέλος της επίθεσης (24-22). Η Βίτολα ισοφάρισε (24-22) και αργότερα βρέθηκαν, στο 18′, στο 29-24. Με την Πλουφ, το πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού από τη Σταμολάμπρου και ένα ακόμα καλάθι της, ο Θρύλος έκανε σερί 7-0 και προηγήθηκε 31-29 στα 36”, για να λήξει το ημίχρονο 31-31.

Πάλι «κόλλησε» επιθετικά

Το τρίτο δεκάλεπτο έμοιαζε επιθετικά με το πρώτο για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκες» σημείωσαν μόλις 11 πόντους. Με το Θρύλο να παίζει καλά ως το 25′. Με σερί 5-0 από τη Νικολοπούλου και το τρίποντο της Αλεξανδρή προηγήθηκε 36-33 (22′). Η Πλουφ πέτυχε το 35-38 στο 24′ και η Νικολοπούλου στο 25′ το 37-40. Εκεί οι παίκτριες του Ζίμπαρτς «κόλλησαν» επιθετικά. Πρώτα ήρθε η τεχνική ποινή στον πάγκο που μαζί με το φάουλ που κέρδισε η Ριντ, έδωσαν τρεις πόντους στις «πράσινες» (40-40). Ένα ακόμα έμμεσο τρίποντο με γκολ-φάουλ από τη Φιτζέραλντ έφερε το 43-40. Η Χάμπλιν μείωσε στο 29′ σε 43-42. Ωστόσο, στο τέλος της περιόδου υπήρξε κακή περιφερειακή άμυνα. Έτσι ο Ολυμπιακός δέχθηκε τρίποντο για το 46-42.

Κάτι δεν λειτουργεί καλά

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να κάνει λάθη στην επίθεση, αλλά να παίζει καλά στην άμυνα. Με Σταμάτη και Νικολοπούλου ο Θρύλος ισοφάρισε 46-46 στο 32′. Η άμυνα των «ερυθρολεύκων» λειτουργούσε σωστά. Με αποτέλεσμα ο ΠΑΟ να σκοράρει μόνο με βολές. Στο 33′ η Ριντ πέτυχε με βολές το 48-46. Τα λάθη στην επίθεση ήταν αρκετά και αβίαστα. Παρόλα αυτά, με σερί 5-0 χάρη σε τρεις βολές της Πλουφ και ενδιάμεσα ένα δίποντα της Βίτολα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 51-50 στο 38′. Η Ριντ έφυγε με πέμπτο φάουλ. Εντούτοις, οι «ερυθρόλευκες» δεν κατάφεραν να αποφύγουν τα εύκολα λάθη.

Η Φιτζέραλντ έκανε το 52-51, όμως η Σταμάτη έδωσε νέο προβάδισμα στο Θρύλο με 53-52, 2:17 πριν το φινάλε. Αλλά ένα ανόητο φάουλ της Πλουφ και το λάθος της Νικολοπούλου έδωσε την ευκαιρία στην Χολμς, με δύο βολές και λέιπ απ μετά από το κλέψιμο, να φέρει το ματς στο 56-53, 1:42 για το τέλος. Η Φιτζέραλντ με δύο βολές έκανε το 58-53, η Σταμολάμπρου αστόχησε σε τρίποντο και η Ζιάκα πέτυχε το 60-53 στα 47”. Παράβαση 5” στην επαναφορά από τη Νικολοπούλου, με την Φιτζέραλντ με μια βολή να διαμορφώνει το 61-53. Το πάθημα τελικά δεν έγινε μάθημα.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 31-31, 46-42, 61-53.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε το στατιστικό του δεύτερου τελικού.