ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Το πάθημα δεν έγινε μάθημα!

Ήττα και στο φινάλε του πρώτου γύρου των ομίλων της Ευρωλίγκα Γυναικών. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 25′ με +10 (50-40) της Βαλένθια. Επιπλέον, στο 31′ ήταν στο +9 (55-46). Αλλά έμεινε χωρίς σκορ στα τελευταία 5:05. Έτσι, η ισπανική ομάδα έκανε σερί 12-0 ως το φινάλε και το 59-53 έγινε 59-65. Μεγάλες οι ευθύνες του Ζίμπαρτς που έχει κλειστό ροτέισον και δεν αξιοποίησε το νέο απόκτημα, τη Σέρβα Σκόριτς. Το πάθημα δεν έγινε μάθημα!

Καλύτερα ποσοστά και προβάδισμα

Αν και δεν ξεκίνησε καλά το ματς για τον Ολυμπιακό, μιας και η Βαλένθια ήταν μπροστά στο σκορ με 10-6 (4′) και 13-8 (5′), σταδιακά οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν. Κι αυτό είχε εξήγηση… Διότι είχαν καλύτερα ποσοστά ευστοχίας. Επιπλέον, από το 8-13 η ομάδα του Ζίμπαρτς έκανε σερί 12-0 και προηγήθηκε 20-13 (8′). Με την Σουκ να έχει 8 πόντους και την Γκούσταφσον 6 πόντους, αντίστοιχα. Το δεκάλεπτο έκλεισε το τρίποντο της Σπυριδοπούλου (11”) που διαμόρφωσε το 27-21.

Η Σουκ διατήρησε το +6 (31-25) για τον Ολυμπιακό (13′), όμως η Βαλένθια επέστρεψε και ισοφάρισε 31-31 με την Σαλβαδόρες (16′). Η Σταμάτη με τρίποντο έφερε τις «ερυθρόλευκες» στο +3 (36-33) στο 17′, για να σκοράρει η Γκούσταφσον στο 19′ για το 39-35 του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός είχε στα μισά του ματς 54,4% στα δίποντα και 40% στα τρίποντα, αλλά ήδη 9 λάθη!

Το πάθημα ακόμη να γίνει μάθημα

Η διαφορά παρέμεινε στα επίπεδα των 4 πόντων υπέρ του Θρύλου ως το 23′. Ένα ακόμη καλάθι της Σουκ έδωσε… αέρα 6 πόντων στην ομάδα του Ζίμπαρτς (43-37). Όταν η Καρέρα μείωσε σε 45-40 (34′), οι «ερυθρόλευκες» έκαναν σερί 5-0. Το αποτέλεσμα ήταν να βρεθούν στο +10 (50-40) με το δίποντο της Γκούσταφσον (25′). Ωστόσο, η Βαλένθια αντέδρασε και μείωσε σε 50-46, πριν η Σπυριδοπούλου με τρίποντο φέρει τον Ολυμπιακό στο +7 (53-46) στο 29′.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με το λέι απ της Γκούσταφσον για το +9 (55-46) στο 31′. Σημαντικό καλάθι από την Σουκ για το 57-50 (34′), ενώ με το λέι απ της Αγιούσο έγινε το 59-53 (5:05 για το φινάλε). Αλλά ως το φινάλε ο Ολυμπιακός είχε 0/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 4 λάθη. Σερί 12-0 της Βαλένθια που νίκησε 65-59 στο ΣΕΦ. Το πάθημα δεν έγινε μάθημα!

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 39-35, 53-46, 59-65.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.