ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Το νικηφόρο σερί στα φιλικά συνεχίζεται

Μία ακόμα νίκη για την ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού, στα φιλικά για τη νέα χρονιά. Αυτή τη φορά οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 34-20 του Διομήδη Άργους. Στο ματς που έγινε στο προπονητήριο του ΣΕΦ και ήταν το τρίτο ματς προετοιμασίας. Το νικηφόρο σερί στα φιλικά συνεχίζεται.

Νικηφόρο σερί για τον Ολυμπιακό

Η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη έκανε ένα ακόμα καλό ματς. Δικαίως επικράτησε με 34-20, καθώς ήταν καλύτερη από την αρχή ως το φινάλε. Με τον Έλληνα τεχνικό να συνεχίζει τις δοκιμές, τόσο σε πρόσωπα όσο και σε σχήματα. Εξάλλου, αυτή την εποχή η προετοιμασία έχει επικεντρωθεί σε δύο αναμετρήσεις. Αφενός στον τελικό του Super Cup, στις 10 Σεπτεμβρίου, με αντίπαλο την Πυλαία. Αφετέρου στο ντέρμπι της πρεμιέρας του πρωταθλήματος, με αντίπαλο την ΑΕΚ. Το επόμενο φιλικό για τον πρωταθλητή Θρύλο είναι την Τρίτη 30 Αυγούστου, στις 21:00, στην έδρα του Δούκα.

Ωραίο χάντμπολ και θέαμα

Στο σημερινό φιλικό με τον Διομήδη, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα. Ο Γκράτσαν άνοιξε το σκορ μετά από σχεδόν ενάμισι λεπτό στο φιλικό, με τον Νιόκας και τον Βέμπερ να δίνουν προβάδισμα 3-0 στον Θρύλο. Ο Διομήδης ισοφάρισε προσωρινά, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα ξανά και βρέθηκε στο +5 με τον Παπαβασίλη (13-8) στο 23′. Αυτή η διαφορά των πέντε γκολ παρέμεινε ως το φινάλε του πρώτου μέρους με το τέρμα του Οστρούτσκο (16-11).

Στο δεύτερο ημίχρονο το προβάδισμα μεγάλωσε. Ο Σλαβούλιτσα ανέβασε τη διαφορά στα 10 γκολ (22-12) στο 38′. Το σκορ όλο και μεγάλωνε. Ο Βέμπερ πέτυχε το 29-16 και ο Σλαβούλιτσα το 30-17, με το σκορ στο +13. Με τον Πασσιά να δίνει… αέρα 15 γκολ στον Ολυμπιακό (34-19) στο 58:06, τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, καθώς αυτό έληξε 34-20. Το νικηφόρο σερί στα φιλικά συνεχίζεται.