Το μισό πρωτάθλημα το πήρε απόψε

Ένα σπουδαίο τρίποντο πήρε απόψε ο Ολυμπιακός. Έστω και με άγχος, διότι η εικόνα του στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν καλή. Αλλά αυτό που μετράει είναι η ουσία. Αυτή που έχει ο πρωταθλητής. Τον τρόπο να παίρνει αυτά τα ματς. Είναι ορισμένες φορές κυνικός. Αλλά τέτοιες νίκες δίνουν τον τίτλο. Το μισό πρωτάθλημα το πήρε απόψε.

Αυτό ήταν τρίποντο τίτλου

Ο Ολυμπιακός είχε δύο διαφορετικά πρόσωπα. Ένα καλό στο πρώτο ημίχρονο, ή πιο σωστά στο πρώτο ημίωρο. Κι ένα διαφορετικό στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί όπου φάνηκε το πλάνο να μην λειτουργεί. Σε μεγάλο βαθμό έπαιξαν ρόλο και οι αλλαγές του Μαρτίνς. Η πρώτη με την είσοδο του Ονιεκούρου αντί του Μαντί. Εκεί ο Ολυμπιακός έχασε εις διπλούν. Αφενός έναν παίκτη στον άξονα όπου η ΑΕΚ κέρδισε το χώρο, αφετέρου με τον Νιγηριανό που, δυστυχώς, εξακολουθεί να μην προσφέρει κάτι. Μέχρι το 70ό λεπτό οι πρωταθλητές δεν είχαν καθόλου καλή εικόνα. Ήταν το διάστημα που οι «κιτρινόμαυροι» έβαλαν δύσκολα στο Θρύλο.Η είσοδος του Βαλμπουενά αρχικά και των Ελ Αραμπί και Καρβάλιο στη συνέχεια βοήθησε. Οι «ερυθρόλευκοι» στα στημένα είναι επικίνδυνοι και από μια στατική φάση έφτασαν στο γκολ με τον Εμβιλά. Ένα γκολ τεράστιας αξίας. Αυτό ήταν τρίποντο τίτλου.

Τα… συν και τα πλην του Ολυμπιακού

Ο Βατσλίκ σε ένα ακόμα ματς ήταν σταθερός. Η άμυνα είχε θέματα, ειδικά στις αντεπιθέσεις την ΑΕΚ. Θα σταθώ, όμως, στον Ρέαμπτσιουκ. Ο Μολδαβός έχει… κλατάρει. Εδώ έχει ευθύνη ο Μαρτίνς που δεν τον έχει βοηθήσει. Με συνεχόμενα ματς κάποια στιγμή θα «έσκαγε». Ο Εμβιλά ήταν καλός, ο Μπουχαλάκης σταθερός, ενώ ο Μαντί στο πρώτο μέρος είχε και καλές και κακές στιγμής. Η έξοδός του, πάντως, πήγε να στοιχήσει στους πρωταθλητές. Ο Μασούρας έκανε ό,τι μπορούσε, ο Αγκιμπού πρέπει να σκέφτεται περισσότερο, ενώ ο Τικίνιο πέρασε… απαρατήρητος. Ο Μαρτίνς δεν το πήγε καλά και με τις αλλαγές. Άργησε να βάλει τον Ελ Αραμπί, που ταίριαζε περισσότερο στο ματς αυτό. Ο Καρβάλιο βοήθησε πολύ από τη στιγμή που μπήκε. Όσον αφορά στον «έφηβο» Βαλμπουενά: Μεγαλώνει μεν, αλλά το πάθος του παραμένει απαράμιλλο! Κι αυτό έπαιξε το ρόλο του.

Η ΑΕΚ έχει γίνει… πελάτισσα του Μαρτίνς

Σε 13 ματς που έχει αντιμετωπίσει την Ένωση όσο είναι στην Ελλάδα, ο Πορτογάλος προπονητής παραμένει αήττητος. Με απολογισμός 10 νίκες και 3 ισοπαλίες. Τρέχοντας ένα σερί με 5 συνεχόμενες νίκες από τις αρχές του 2021. Όσον αφορά στα ματς στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης», εκεί έχει «γλεντήσει» την ΑΕΚ. Σε 6 ματς έχει 6 νίκες με τα γκολ να είναι 15-1! Μια σχέση που έχει γίνει πια… πελατειακή. Ειδικά στις αναμετρήσεις στον Πειραιά ποτέ δεν είχε συμβεί κάτι ανάλογο στην ιστορία των αναμετρήσεων των δύο ομάδων. Ακόμα και απόψε που ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός στο δεύτερο 45λεπτο, βρήκε τον τρόπο και επικράτησε με το γκολ του Εμβιλά. Το μισό πρωτάθλημα το πήρε απόψε.

Κακόγουστο… αστείο πλέον με τον Ονιεκούρου

Είναι να απορεί κανείς! Να απορεί και με τον Μαρτίνς και με την… ασυλία που υπάρχει γύρω από τον Νιγηριανό εξτρέμ. Μια ακατανόητη απόφαση του Πέδρο. Τον έβαλε μέσα με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Και τι έκανε ο Ονιεκούρου; Τίποτα απολύτως. Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος έπαιζε με… δέκα παίκτες. Ακόμα και τη στιγμή που θα μπορούσε να γυρίσει το… κλίμα, τελειώνοντας τη φάση που βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Τσιντώτα, ούτε εκεί κατάφερε να κάνει αυτό που έπρεπε να σκοράρει. Κι όμως… Αυτός ο παίκτης εξακολουθεί και παίρνει ευκαιρίες. Εν αντιθέσει με τον Λόπες. Την περασμένη Τετάρτη δύο ασίστ, κομβικός στην πρόκριση με τον Παναιτωλικό. Αλλά εκτός αποστολής. Ας το ξανασκεφτεί ο Μαρτίνς με γνώμονα το καλό της ομάδας!

Υ.Γ. Η διαφορά ξανά στο +9 από τον ΠΑΟΚ, στο +17 από την ΑΕΚ και στο +23 από τον Παναθηναϊκό. Το ματς της άλλης Κυριακής στο Βόλο είναι πολύ κομβικό. Γιατί εκεί θα γίνει προσπάθεια για… μπλόκο. Η ομάδα θα προέρχεται και από το ματς στο Μπέργκαμο και θέλει τεράστια προσοχή.